- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Sedem otázok slávnym: Čím vedia vytočiť Anči Strike jej synovia a kedy im naposledy povedala „prepáč“?
Sedem otázok na telo známym rodičom v siedmich gramatických pádoch, to je nová anketa ahojmama.sk. Dnes odpovedá tanečníčka a textilná dizajnérka Anči Strike, mama dvoch synov Daniela (13) a Adama (10). „Moje deti nemajú problém ísť proti prúdu a zdá sa mi, že majú celkovo lepší prehľad než ja v ich veku,“ hovorí.
-
Ako upokojiť dieťa. Zabudnite na „neplač, nič sa nestalo“, TIETO vety sú oveľa účinnejšie
Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.
-
FOMO Epidémia: Ako udržať vašich teenagerov mimo pascí sociálnych sietí?
Strávili sme príjemný víkend na chate v lese – samota, príroda, žiaden televízor. Mobily sme používali akurát tak na fotenie. Po návrate však dcéra prvé čo, šla na sociálne siete. Skontrolovať, čo všetko sa za tých desať dní našej dovolenky stalo. A samozrejme, teraz tam trávi celé hodiny.
-
Ako vychovať deti do dnešného sveta: Nebojte sa povedať „nie“, neriešte za nich problémy, zapájajte ich do domácich prác
Rodič je rodič, nie kamarát dieťaťa. Je tu na to, aby dokázal povedať „nie“, keď treba, aj aby niekedy rozhodol za dieťa, čo je preňho správne. Detská psychologička Lýdia Potengová zo Spišského Podhradia sa podelila o stručný manuál pre rodičov, v ktorom zdôrazňuje, že deťom netreba vo všetkom ustupovať ani za nich riešiť ich problémy.
-
„Maminka hneď príde.“ Prečo to nehovoriť dieťaťu a čo radšej namiesto toho?
Je to často prvé, čo nám napadne, keď sa dieťa úzkostlivo obzerá po mame. „Neboj, maminka hneď príde,“ by sme však mali použiť naozaj len vtedy, ak odbehla len do vedľajšej miestnosti alebo pre čosi k susede. Prečo takto neutešovať dieťa, ak sa matka vzdiali na dlhšie?
-
Priznať si chybu pred deťmi nie je žiadna hanba
Nie sme neomylní a nie vždy reagujeme na deti ako by sme mali. Nepočúvame ich, keď nám chcú niečo povedať, okríkneme ich, keď sa nám zdá, že nás práve vyrušujú, a hoci to nie je ideálne správanie, nie je žiadna hanba si ho priznať.
-
Počúvajte, neraďte, nepresviedčajte. Návod, ako mať spokojné vzťahy v piatich krokoch
Vraví sa, že od spokojných vzťahov sa odvíja ďalšie šťastie v živote. Aby sme dokázali mať spokojné vzťahy s ľuďmi okolo seba, musíme ich mať vysporiadané aj sami voči sebe. Nie je to až tak ťažké, ako by sa na prvý pohľad mohlo niekomu zdať, tu je niekoľko odporúčaní.
-
Neveríte si? Tieto tri otázky vám zvýšia sebavedomie, opýtajte sa ich samej seba!
Nedostatok sebavedomia trápi veľmi veľa žien. Niektoré si to otvorene priznávajú, iné snažia zakryť (niekedy až prehnane) sebavedomými gestami, ďalšie zasa hľadajú spôsob, ako to zlepšiť. Svoju metódu má aj Šárka Strachová, niekdajšia úspešná česká lyžiarka, ktorá sa dnes venuje podnikaniu a sebarozvoju.
-
„Nečakajte na špeciálnu príležitosť, porušujte pravidlá, nič neľutujte...“ 20 citátov na inšpiráciu a uvedomenie si životných krás
Milí čitatelia, prajeme vám všetko najlepšie do nového roka, nech sa vám darí, nech ste spokojní a šťastní. V prvý deň roka 2024 vám ponúkame 20 citátov na zamyslenie, inšpiráciu alebo len tak, na uvedomenie si životných krás.
-
Hrajte sa. Sedem výhod, ktoré deťom prinášajú spoločenské hry. Rozvíjajú pamäť, slovnú zásobu a čo ešte?
Máte už program na najbližšie voľné dni do Silvestra? Ak si ešte len premýšľate, čo podniknúť, zaraďte si určite do plánu aj spoločenské hry s deťmi. Prečo? Poučia, zabavia, ale nielen. Majú aj ďalšie výhody a toto je sedem hlavných.
-
Hudobník Marián Greksa o vzťahu so svojou o 26 rokov mladšou manželkou: Som zamilovaný aj po 11 rokoch, dokonca čoraz viac
Keď sa muž rozvedie a následne ožení s inou ženou, dokonca mladšou, musí to skončiť tak, že svoj krok skôr čo neskôr oľutuje? Aj keď nám filmy či romány vo veľkej miere podsúvajú práve tento vzorec, v skutočnom živote to môže byť celkom inak.
-
Vianočné darčeky a deti: Nemusia dostať všetko a hneď, doprajte im radosť z čakania a nebojte sa aj nedať
Vianoce síce nemajú byť len o darčekoch, pre deti sú však práve tie najväčším lákadlom. A ich radosť je zas pre mnohých dospelých tým najkrajším momentom sviatkov. Darčeky zároveň môžu poslúžiť k tomu, aby sa deti naučili trpezlivosti a skromnosti. Bez sklamania a sĺz, pochopiteľne. Ak sa nám podarí správne dávať.
-
Že sa pri malých deťoch nedá piecť? Kdeže! Takto to s nimi hravo zvládnete
Vianoce bez koláčikov by azda ani neboli Vianocami. Pečenie vie byť príjemnou zábavou, ale aj nepríjemným stresom, podľa toho, ako sa k nemu postavíme. Ako môžu byť deti užitočné?
-
Deťom treba cez Vianoce dopriať čas aj s kamarátmi
Deti a mladí ľudia môžu cez vianočné sviatky pociťovať osamelosť. V rámci rodinného kruhu sa môžu cítiť niekedy nepochopení. Treba im preto dopriať aj čas s priateľmi. Upozornila na to Lucia Chamutyová, psychologička z Linky detskej istoty.
-
VIDEO Slzy či smiech? Rodičia, máte obrovskú moc, toto všetko dokáže v deťoch vytvoriť vaša jedna jediná reakcia
Predstavte si nasledujúcu situáciu: Vaše osemročné dieťa počas večere buchne do plnej misky a aj s obsahom ju zhodí na zem. Ako zareagujete?
-
Ako pomôcť dieťaťu zvládnuť stres. Vyvarujte sa týchto piatich najčastejších chýb
Situácie, keď sa dieťa niečoho bojí a hľadá u rodiča podporu, sú v mnohých rodinách takmer na dennom poriadku. Upokojiť a povzbudiť – znie to jednoducho, ťažšie sa to však už robí. Poznáte tie správne vety a aj tie, ktorých sa vyvarovať?
-
VIDEO benevolentných rodičov. Dovolili by ste toto vašim deťom?
Väčšina rodičov by svoje dieťa zrejme nepustila do tej mláky ani šliapnuť. Rodičia na tomto videu zvolili úplne iný prístup.
-
Listy Ježiškovi nemusia byť len o zozname darčekov, skúste ich s deťmi inak. Tu je 8 tipov
V mnohých rodinách je písanie listov Ježiškovi neodmysliteľnou súčasťou predvianočného obdobia tak ako upratovanie či pečenie koláčov. Tento rituál má viacero výhod a aj možných podôb. Čo tak skúsiť tohtoročné listy Ježiškovi ozvláštniť?
-
Život s násilníkom ženy uväzňuje aj mentálne, prestávajú rozoznávať, čo ich ničí
Ženy uväznené v cykle násilia už často nerozoznávajú, čo je zdravé a čo patologické v tom, čo dennodenne zažívajú. Okrem toho, neraz na nich ani nie je vidno, že si doma prechádzajú peklom. Ako im pomôcť?
-
ROZHOVOR Šikana sa u nás často bagatelizuje, dospelí zlyhávajú tam, kde by mali ísť príkladom
Istá miera agresivity je ľuďom prirodzená, ide o to, čo s tým dokážeme robiť. Sociálna pedagogička Katarína Winterová o šikane medzi deťmi, prečo si robia zle, ale aj o tom, čo robiť, aby sa deti dokázali zastať jeden druhého.