- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Správa sa zrazu dieťa úplne nevhodne a neviete si s ním poradiť? Opýtajte sa niektorú z týchto siedmich otázok
„Hneď ako sme vošli, z dcérky sa stal iný človek. Začala behať po byte, brať všetky veci do rúk, naťahovať sa s kamarátkiným synom, všetko chcieť... Skrátka rozmaznané dieťa. Na moje upozornenie nereagovala, až keď som ju okríkla, no po chvíli si zasa robila svoje. Vôbec taká nebýva, nechápala som,“ opisuje Karolína nepríjemný zážitok so šesťročnou dcérou počas návštevy kamarátky.
-
Pozdrav tetu! Poďakuj! Ako to zvládnuť bez pokynov
Máte pocit, že vás dieťa nepočúva, nikdy neurobí, čo mu poviete? Skôr, než sa nahneváte, skúste sa pozrieť na seba, či sa správate tak, ako to chcete od neho.
-
Niektoré pády sa bez sĺz nezaobídu, nebráňte deťom plakať
Počúvať plač dieťaťa, keď spadne alebo sa udrie, nie je nič príjemné. Napriek tomu je však lepšie to vydržať. Nechajte dieťa, nech si uľaví, nesnažte sa ho za každú cenu utíšiť. Skôr mu prejavte účasť, najlepšie vecne a láskavo.
-
Deťom ženy vo vlaku nadávali do „špinavých smradľavých Cigánov“. Zastal sa ich niekto?
Nepríjemný zážitok, ktorý zanechal jazvy na detských dušiach, sa stal cez jarné prázdniny. Opisuje ho združenie Cesta von, pomáhajúce rómskym deťom. Práve s jeho vedúcimi sa vybrali deti z rómskej osady na výlet, na ktorom museli čeliť nenávistným rasistickým poznámkam.
-
Jedináčik, ten to veru ľahké nemá... Päť dôvodov, prečo je lepšie mať súrodenca
Čím viac detí, tým ťažšie. Alebo naopak? Nie každému je síce dopriate mať veľkú rodinu, kto sa však rozhoduje medzi jedným potomkom alebo súrodencami, argumenty hovoria v prospech väčšej rodiny. Na vekovom rozdiele až tak nezáleží - akýkoľvek má plusy aj mínusy.
-
Neposielajte deti spať samé, spoločné rozhovory pred spaním dokážu zázraky. Šesť otázok, ktoré by ste sa ich mali opýtať
„Do postele a spať!“ Tiež si pamätáte takéto strohé pokyny z vášho detstva, prípadne ich hovoríte večer svojim deťom? Nie je jedno, ako deti zaspávajú a ak prejavia záujem o vašu prítomnosť, vyhovejte im. Polhodinka pred spaním a päť minút po zobudení je podľa psychológov najdôležitejší čas, ktorý by deti nemali tráviť osamote, pokiaľ samé nechcú.
-
Rodičia, netrestajte deti. Môžete ich poškodiť na celý život
Trestom môže rodič vybudovať v dieťati pocit, že je hlúpe a zlé. Následne sa podľa toho začne správať a trestanie dokáže ovplyvniť aj budúce vzťahy.
-
Zabudnite na „Nerob, nesmieš!“ Nastavte deťom hranice bez strachu a zákazov, 9 konkrétnych príkladov konverzácie
Buďte k deťom láskaví, ale vytýčte im hranice, na ktorých trvajte. Táto výchovná rada odborníkov znie veľmi dobre a je bezpochyby užitočná, až na jeden háčik. Veľa rodičov nevie, ako tie hranice a ich dodržiavanie majú vlastne vyzerať. Nuž, takto:
-
Dnešný svet mladých: Internet plný nenávisti, šikany, návodov na ubližovanie, na ktorom sa stávajú závislými
Nárast nenávistných správ, kyberšikanovanie, sebapoškodzovanie, dokonca návody na spáchanie samovraždy, toto všetko sú veci, ktorými žije dnešná mládež na internete. Vyplýva to z výskumu Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch medzi deťmi vo veku 9 až 17 rokov.
-
Sú vaše deti láskavé? Vyskúšajte tento jednoduchý test
Láskavosť a nezištnosť nie sú deťom cudzie, kým ich okolie nenaučí opaku. Ak sa im samotným dostáva láskavého a nezištného prístupu, vedia ho bez problémov posúvať ďalej. Ako možno preveriť láskavosť dieťaťa?
-
Sedem otázok slávnym: Čím vedia vytočiť Anči Strike jej synovia a kedy im naposledy povedala „prepáč“?
Sedem otázok na telo známym rodičom v siedmich gramatických pádoch, to je nová anketa ahojmama.sk. Dnes odpovedá tanečníčka a textilná dizajnérka Anči Strike, mama dvoch synov Daniela (13) a Adama (10). „Moje deti nemajú problém ísť proti prúdu a zdá sa mi, že majú celkovo lepší prehľad než ja v ich veku,“ hovorí.
-
FOMO Epidémia: Ako udržať vašich teenagerov mimo pascí sociálnych sietí?
Strávili sme príjemný víkend na chate v lese – samota, príroda, žiaden televízor. Mobily sme používali akurát tak na fotenie. Po návrate však dcéra prvé čo, šla na sociálne siete. Skontrolovať, čo všetko sa za tých desať dní našej dovolenky stalo. A samozrejme, teraz tam trávi celé hodiny.
-
Ako vychovať deti do dnešného sveta: Nebojte sa povedať „nie“, neriešte za nich problémy, zapájajte ich do domácich prác
Rodič je rodič, nie kamarát dieťaťa. Je tu na to, aby dokázal povedať „nie“, keď treba, aj aby niekedy rozhodol za dieťa, čo je preňho správne. Detská psychologička Lýdia Potengová zo Spišského Podhradia sa podelila o stručný manuál pre rodičov, v ktorom zdôrazňuje, že deťom netreba vo všetkom ustupovať ani za nich riešiť ich problémy.
-
„Maminka hneď príde.“ Prečo to nehovoriť dieťaťu a čo radšej namiesto toho?
Je to často prvé, čo nám napadne, keď sa dieťa úzkostlivo obzerá po mame. „Neboj, maminka hneď príde,“ by sme však mali použiť naozaj len vtedy, ak odbehla len do vedľajšej miestnosti alebo pre čosi k susede. Prečo takto neutešovať dieťa, ak sa matka vzdiali na dlhšie?
-
Priznať si chybu pred deťmi nie je žiadna hanba
Nie sme neomylní a nie vždy reagujeme na deti ako by sme mali. Nepočúvame ich, keď nám chcú niečo povedať, okríkneme ich, keď sa nám zdá, že nás práve vyrušujú, a hoci to nie je ideálne správanie, nie je žiadna hanba si ho priznať.
-
Počúvajte, neraďte, nepresviedčajte. Návod, ako mať spokojné vzťahy v piatich krokoch
Vraví sa, že od spokojných vzťahov sa odvíja ďalšie šťastie v živote. Aby sme dokázali mať spokojné vzťahy s ľuďmi okolo seba, musíme ich mať vysporiadané aj sami voči sebe. Nie je to až tak ťažké, ako by sa na prvý pohľad mohlo niekomu zdať, tu je niekoľko odporúčaní.
-
Neveríte si? Tieto tri otázky vám zvýšia sebavedomie, opýtajte sa ich samej seba!
Nedostatok sebavedomia trápi veľmi veľa žien. Niektoré si to otvorene priznávajú, iné snažia zakryť (niekedy až prehnane) sebavedomými gestami, ďalšie zasa hľadajú spôsob, ako to zlepšiť. Svoju metódu má aj Šárka Strachová, niekdajšia úspešná česká lyžiarka, ktorá sa dnes venuje podnikaniu a sebarozvoju.
-
„Nečakajte na špeciálnu príležitosť, porušujte pravidlá, nič neľutujte...“ 20 citátov na inšpiráciu a uvedomenie si životných krás
Milí čitatelia, prajeme vám všetko najlepšie do nového roka, nech sa vám darí, nech ste spokojní a šťastní. V prvý deň roka 2024 vám ponúkame 20 citátov na zamyslenie, inšpiráciu alebo len tak, na uvedomenie si životných krás.
-
Hrajte sa. Sedem výhod, ktoré deťom prinášajú spoločenské hry. Rozvíjajú pamäť, slovnú zásobu a čo ešte?
Máte už program na najbližšie voľné dni do Silvestra? Ak si ešte len premýšľate, čo podniknúť, zaraďte si určite do plánu aj spoločenské hry s deťmi. Prečo? Poučia, zabavia, ale nielen. Majú aj ďalšie výhody a toto je sedem hlavných.
-
Hudobník Marián Greksa o vzťahu so svojou o 26 rokov mladšou manželkou: Som zamilovaný aj po 11 rokoch, dokonca čoraz viac
Keď sa muž rozvedie a následne ožení s inou ženou, dokonca mladšou, musí to skončiť tak, že svoj krok skôr čo neskôr oľutuje? Aj keď nám filmy či romány vo veľkej miere podsúvajú práve tento vzorec, v skutočnom živote to môže byť celkom inak.