- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Ako rozvíjať detskú reč už od útleho veku. Šesť fungujúcich stratégií podľa odborníčok
Rozprávať sa síce naučí takmer každé dieťa, ale rodičia môžu vývoj tejto schopnosti významne podporiť. Výsledkom bude pekná reč dieťaťa, dostatok slovnej zásoby a väčšie sebavedomie vo vyjadrovaní.
-
Hrávate sa so svojimi deťmi? Pozor na týchto šesť vecí
Hra je pre deti nesmierne dôležitá. Prostredníctvom nej sa učia novým zručnostiam, postojom, rozvíjajú predstavivosť, spoznávajú vlastné možnosti, vyjadrujú momentálne pocity, relaxujú. Aká je úloha rodičov pri hrách?
-
Nechce sa vám dieťa zverovať? 3 tipy, ako to zmeniť
Asi každý rodič si želá, aby sa mu dieťa bez obáv zverovalo so svojimi pocitmi či trápením. Nie vždy sa to však darí. Niektoré deti majú uzavretejšiu povahu, za svoje pocity sa hanbia alebo z nejakého dôvodu rodičovi nedôverujú.
-
HISTÓRIA Kruté detstvo v ghette. Kresby terezínskych detí chytajú za srdce a aj po 78 rokoch varujú
Šťastné chvíle pri rodinnom stole, psík, ktorý ostal doma, ale aj denné výjavy z ubikácií, ulice, vstupnej brány do ghetta, či už len hrozivá temná krajina. Obrázky, ktoré po sebe zanechali deti, žijúce počas holokaustu v Terezíne, chytajú za srdce. O to viac, že skoro všetky zahynuli v plynových komorách Auschwitzu. Dnes je to 78 rokov odo dňa, ktorý sa považuje za vznik židovského ghetta v Terezíne.
-
7 rád, ako sa ovládnuť a nezačať kričať na dieťa
Sľubujete si, že už to viackrát neurobíte. Že sa nerozkričíte na dieťa, keď sa bude znovu tváriť, že vás nepočuje a ani na desiate upozornenie neurobí to, čo od neho žiadate. A predsa vždy a znovu zlyháte.
-
Má byť rodič najlepším priateľom dieťaťa?
Je dobré, ak je rodič aj najlepším kamarátom dieťaťa, alebo ide o miešanie rolí? Dá sa byť oboma? Vo vytýčení správnej hranice medzi kamarátstvom a vodcovstvom tkvie základ zdravého vzťahu rodiča a dieťaťa. Ako ju nájsť?
-
Čítať knihy o výchove alebo nie? Kedy je to skôr na škodu
Moderné mamy a otcovia v mnohom odmietli výchovné praktiky svojich rodičov a snažia sa svoje vlastné deti viesť inak a lepšie. Častokrát však vo výchove tápu, a tak riešenie a uistenie hľadajú v múdrych knihách. Je to dobrý nápad?
-
Kto vyhral knihu Klub nerozbitných detí? Prečítajte si inšpiratívne rady súťažiacich, ako vychovať spokojné dieťa
V našej súťaži o knihu Slávky Kubíkovej Klub nerozbitných detí sme sa vás pýtali, čo robíte preto, aby vaše deti boli psychicky odolné, nepodliehali moderným technológiám či vyznávali tie správne hodnoty. Skrátka aby sa na svete cítili spokojne.
-
ČO S TÝM Skúste hru na najväčšie nepodarky a humor, radí psychologička, čo s prehnanou snahou o prvenstvo
Moja osemročná dcéra chce byť vo všetkom prvá, niekedy aj za cenu podvodu. Snažíme sa jej vysvetľovať, že pocit z dobre vykonanej práce je dôležitejší než porovnávanie sa s druhými, ale neviem, či to stačí, opisovala Kristína problém s osemročnou dcérou v našej rubrike ČO S TÝM. Čo v takýchto prípadoch, radí psychologička Dana Comas z Alma centra pre zdravý vývin.
-
Príbeh, ktorý rozosmeje aj núti k zamysleniu. Známy otecko chcel ráno stihnúť vlak, syn mal ale kopec času
Otec chcel ráno stihnúť vlak, ale syn mal na všetko more času. Dôležitejšie bolo pohladkať mačku, ukázať tatinovi, ako vie porátať pastelky či vyčistiť si špinavú topánku.
-
Šťastie má každý človek v sebe, 10 rád psychológov, ako ho nájsť
Ako byť šťastný? Sú na to milióny návodov, v skutočnosti je však šťastie vnútornou záležitosťou každého človeka. Ide len o to, aby ho v sebe dokázal nájsť. Psychológovia na to majú návody, napríklad uvedomovať si vlastné prednosti, či brať ťažkosti ako výzvu na posun vpred.
-
V Trnave otvoria klub pre deti, ktoré chcú tvoriť, ale nemajú príležitosť. Darujete im veci?
Deti, ktoré túžia tvoriť, budú mať šancu na lepšiu sebarealizáciu. Nadácia Pontis totiž otvára mimoškolský klub v Trnave v rámci programu Budúcnosť INAK. Stále im však chýbajú veci, ktoré by mladým účastníkom programu čo najviac spríjemnili chvíle strávené v klube.
-
ROZHOVOR Petra Slezáková učí Slovákov žiť bez odpadu: Ten môj sa zmestí do pohára od horčice
Bratislavčanka Petra Slezáková sa ešte pred štyrmi rokmi o život bez odpadu príliš nezaujímala. Dnes vedie iniciatívu Zero Waste Slovakia, ktorá sa snaží prebúdzať v Slovákoch záujem o znižovanie svojej „odpadkovej stopy“.
-
ČO S TÝM Dcéra je vodcovský typ, chce byť však prvá za každú cenu, aj nečestne
Dcéra má osem rokov a chce byť vždy vo všetkom prvá. Je vodcovský typ, ale jej túžba dominovať sa mi zdá niekedy až prehnaná. Najlepšia chce byť totiž za každú cenu, aj za cenu podvodu. Delí sa o svoje starosti Kristína v našej rubrike ČO S TÝM.
-
Na osvojenie sa čaká aj štyri roky. Deti z domova chce málokto, kvôli rómskemu pôvodu aj vyššiemu veku
Asi 15 tisíc detí na Slovensku mimo svojej rodiny. Väčšina, približne 8 500 z nich, je v náhradnej rodinnej starostlivosti, zväčša u príbuzných. Detské domovy, ktoré sa po zmene zákona nazývajú Centrá pre deti a rodiny, sa podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na základe súdneho rozhodnutia starajú o viac ako 4 900 detí.
-
Rozprávková lesná škôlka pod Tatrami. Deti tu chráni kruh, lozia po stromoch a hrajú sa s nožíkmi
Už dva mesiace funguje pod Tatrami jedinečná lesná škôlka, v ktorej deti trávia veľa času v prírode, učia sa vzájomnej spolupráci či vyjadrovaniu svojich pocitov.
-
„Moje deti sa neznesú aj sa bijú.“ Čo ste poradili mamičke Júlii?
Júlia má dve dcéry v pubertálnom veku a momentálne rieši, že sa tie dve spolu neznesú. Hádajú sa, dokonca došlo už aj na bitky.
-
Život bez „ne“ vylepší vzťahy s dieťaťom aj zažehná hádky. 5 tipov, ako ho nahradiť
Nerob, nechaj, nesmieš...! Koľkokrát za deň to poviete dieťaťu a koľkokrát úplne zbytočne? Zákazy nefungujú okrem iného aj preto, že ľudské podvedomie nerozoznáva zápory, zostáva tam iba samotný význam slova. Skúste teda komunikáciu s dieťaťom bez ne. Je to oveľa zábavnejšie, prospešnejšie pre oboch, a aj ľahšie než sa zdá. Stačí začať.
-
Smartfóny nás robia hlúpejšími, depresívnejšími, zábudlivými a nespavými – tak prečo ich dávame deťom?
Práve takto sa v článku na webe austrálskej Macquarie univerzity pýta neurovedec Mark Wiliams, ktorý varuje pred nadmerným používaním mobilov nielen dospelými, ale predovšetkým deťmi: „Keď vieme, ako veľmi im používanie moderných technológií ubližuje, ako je možné, že k nim majú často neobmedzený prístup?“
-
Hry bez slov, ktoré liečia... 5 jednoduchých hier na posilnenie dôvery medzi rodičom a dieťaťom
Deti sa milujú hrať, i tú najnudnejšiu činnosť dokážu urobiť s radosťou, ak im ju predostrieme ako hru. Hra je však dôležitý prostriedok aj na vylepšenie či napravenie vzťahov medzi deťmi a rodičmi. Nielen v tom, že dieťa oceňuje, že sa mu dospelý venuje, sú špeciálne hry, ktoré posilňujú vzájomnú dôveru, empatiu či samostatnosť.