Život bez „ne“ vylepší vzťahy s dieťaťom aj zažehná hádky. 5 tipov, ako ho nahradiť

Patricia Poprocká, 29. októbra 2019 o 05:37

Nerob, nechaj, nesmieš...! Koľkokrát za deň to poviete dieťaťu a koľkokrát úplne zbytočne? Zákazy nefungujú okrem iného aj preto, že ľudské podvedomie nerozoznáva zápory, zostáva tam iba samotný význam slova. Skúste teda komunikáciu s dieťaťom bez ne. Je to oveľa zábavnejšie, prospešnejšie pre oboch, a aj ľahšie než sa zdá. Stačí začať.

Bez záporov v komunikácii možno dosiahnuť často viac než prísnymi zákazmi.

Foto: shutterstock.com

Prínosy sú: Spestríte si slovnú zásobu, pozriete sa na vec z novej perspektívy, necháte dieťaťu priestor na uvažovanie a vlastné rozhodnutie. V neposlednom rade takouto komunikáciou aj navodíte oveľa priateľskejšiu atmosféru. Tá prispeje k vylepšeniu vzťahov a dieťa vás bude ochotnejšie a sústredenejšie počúvať, než keď len na neho chrlíte jeden zákaz za druhým.

Tu je niekoľko tipov, ako na to.

Povedzte, čo má dieťa robiť

Ak malému cyklistovi poviete: „Nenabúraj do obrubníka,“, jeho myseľ sa bude sústrediť najmä na ten obrubník, čo ho skôr či neskôr dovedie práve k nemu. Ak pridáte dovetok: „Je to nebezpečné, nabúraš a spadneš,“ je to síce pravda, ale v dieťati zbytočne vzbudíte strach a okrem obrubníka bude mať v podvedomí ešte obavy zo zranenia. Najlepšia cesta, ako mu bicyklovanie znepáčiť. Pozitívny prístup teda nie je len fráza, naozaj má význam. Oveľa prospešnejšie je dieťaťu povedať: „Choď po strede cesty.“ Podobne je to aj v ďalších situáciách: Namiesto „Nerozbi ten pohár!“ povedzte „Drž to takto.“ Namiesto „Nepomaľuj steny,“ povedzte: „Kresli si na chodník,“ a podobne.

Upozornite na dôsledok

Výhodou tohto prístupu je, že nediktujete dieťaťu, čo robiť, ale necháte premýšľanie, vyhodnotenie situácie a napokon aj samotné rozhodnutie na ňom. Nedá sa to uplatniť vždy, napríklad v spomínanej situácii s bicyklom by to bolo nevhodné. Ak si však napríklad dieťa ide sadnúť na mokrú lavičku, máte na výber, či mu namiesto zákazu poviete priamo: „Zostaň stáť, sadni si inde,“ alebo mu necháte priestor na vlastné rozhodnutie tým, že ho upozorníte na dôsledky: „Ak si sadneš, budeš mať mokré nohavice.“ Ale pozor, niekedy to môže spôsobiť opačný efekt – dieťa bude chcieť vyskúšať, či sa naozaj stane to, na čo ho upozorníte. Napriek tomu je tento prístup prospešný – dáva dieťaťu možnosť voľby, posilňuje jeho samostatné rozhodovanie, a učí, čo je zodpovednosť za vlastné rozhodnutia.

Vyslovte želanie

Aj v tomto prípade necháte rozhodnutie na dieťati. Namiesto o dôsledkoch však hovoríte o dôvodoch, prečo by sa malo robiť práve toto. Teda napríklad vetu: „Nebudeš sa hrať, kým neupraceš,“ je lepšie nahradiť: „Bolo by dobré najprv upratať, aby sme sa tu lepšie cítili a mali si kde rozložiť hru.“ Dá sa však povedať aj dôsledok, v tomto prípade pozitívny: „Čím skôr upraceme, tým skôr sa budeme hrať a tým viac miesta budeme mať.“

Potvrďte dieťaťu jeho konanie

Niekedy je najlepšie dieťa jednoducho rešpektovať. Namiesto presviedčania: „Neplač!“ „Nekrič!“ ho podporte. „Je to smutno, že?“ „Hneváš sa, rozumiem tomu.“ Potvrdenie pocitov je zázračné a je najlepším prostriedkom na to, aby dieťa samé našlo východisko.

Pýtajte sa

Ide vám na nervy, keď dieťa trieska do lopty alebo sa príliš hlasno hrá? Namiesto okríknutia: „Nerob to!“ je možné činnosť prerušiť jednoduchou otázkou: „Kto to tu trieska? Ty sa tu takto hráš?“, alebo niečím podobným. Podľa reakcie dieťaťa potom budete vedieť, akým smerom sa bude konverzácia uberať. Dieťaťu niekedy ide práve len o upútanie pozornosti.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >