Nechce sa vám dieťa zverovať? 3 tipy, ako to zmeniť

Gabriela Bachárová, 26. novembra 2019 o 05:30

Asi každý rodič si želá, aby sa mu dieťa bez obáv zverovalo so svojimi pocitmi či trápením. Nie vždy sa to však darí. Niektoré deti majú uzavretejšiu povahu, za svoje pocity sa hanbia alebo z nejakého dôvodu rodičovi nedôverujú.

Nájdite si čas, zaujímať sa o vnútorný svet dieťaťa.

Foto: Shutterstock.com

Ako to urobiť, aby sa dieťa neostýchalo povedať vám o všetkom, čo zažíva? Tu sú tri naše tipy.

1. Začať má rodič

„Je potrebné, aby si rodič a dieťa našli čas na porozprávanie sa, na zverenie sa s tým, čo prežívajú. To si vyžaduje predovšetkým zo strany rodiča vynaliezavosť a chuť to urobiť. Rodič by mal byť tým, kto začne komunikovať,“ uvádza psychologička Ilona Špaňhelová vo svojej knihe Komunikácia medzi rodičom a dieťaťom.

To znamená, že v prvom rade začne mama či otec hovoriť o tom, čo prežívajú a čo ich osobne prípadne trápi. Dajú dieťaťu nevšednú možnosť nazrieť do svojho sveta. „Až potom sa opýtajú dieťaťa, ako sa ono má, čo prežíva, čo je v jeho živote nového,“ uvádza odborníčka.

2. Okrúhly rodinný stôl

V niektorých rodinách je dobrým zvykom, že sa všetci zídu okolo stola a rozprávajú sa o svojich zážitkoch a pocitoch. Posiľňuje sa tak dôvera medzi jednotlivými členmi rodiny. Keď dieťa vidí, že rodičia nemajú problém hovoriť o sebe, budú aj ony oveľa otvorenejšie. Celkovo je nutné sa s deťmi viac rozprávať a to nielen o „prevádzkových záležitostiach“.

Tak schválne, ak máte doma školáka, na čo sa ho pýtate po skončení jeho „pracovného dňa“? Čo mal na obed, aké známky dostal, či písali písomnku a ako mu to išlo. Väčšinou sa nezaujímame o to, ako sa dieťa cíti v kolektíve svojich spolužiakov, či mu náhodou niekto neubližuje, ako vychádza s učiteľkou či družinárkou. A pritom práve to je oveľa dôležitejšie ako otázka, či mu chutil obed.

3. Zahrajte sa na faraóna

Ak má dieťa problém zveriť sa vám ústne, z očí do očí, môžete skúsiť hru na faraóna. Rodič povie dieťaťu, aby si predstavilo, že je egyptským panovníkom faraónom. Tí si vo svojich hrobkách vytvárali vlastné písomné pomníky. Na steny si zapisovali, čo dôležitého sa v ich životoch odohralo. A tak nech aj deti napíšu, čo sa im prihodilo v poslednom období a ako sa v tých situáciách cítili.

„Niekedy sa tak rodičia dozvedia o deťoch veci, ktoré nevedeli. Môžu im tak lepšie rozumieť. Samozrejme aj v tejto situácii je podmienkou, aby jednotliví členovia rodiny mali medzi sebou dobrý vzťah a i túto hru vnímali ako niečo, čo môže prispieť k ich vzájomnému obohateniu a poznaniu,“ je presvedčená Ilona Špaňhelová.






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >