- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
10 predsavzatí na rok 2020, ktoré výrazne zlepšia váš život
Záleží len na vás, či novoročné predsavzatia zostanú v hlave alebo sa premietnu aj do reality. Nový rok 2020 je dobrou príležitosťou, ako mať krajší a zmysluplnejší život.
-
Ako riešiť konflikty s partnerom? Skúste nenásilnú komunikáciu, radí psychoterapeutka
„Schopnosť zvládnuť konflikt patrí k umeniu, ktoré sa možno naučiť. V hre sú však vždy aj nevedomé, skryté motivácie. Mimoriadna dôležitá je podoba konfliktu dospelých všade tam, kde sa naň pozerajú deti,“ píše psychoterapeutka Eva Labusová v článku, ako správne riešiť konflikty medzi partnermi.
-
20 najkrajších myšlienok, ktoré zazneli tento rok na našom webe
Aj tento rok sme vám na ahojmama.sk sprostredkovali názory a životné postoje množstva výnimočných osobností: napríklad svetoznáme výchovné expertky Helle Heckmann a Naomi Aldort, ale tiež hudobník Maťo Ďurinda, lyžiarka Veronika Velez Zuzulová či manželka hokejistu Miroslava Šatana Ingrid. Ako vidia dnešný svet, dnešné deti, rodičov či ich výchovné metódy? Veríme, že ste v nich našli odpovede na niektoré vlastné dilemy. Prinášame výber najlepších z nich.
-
Ľahostajní? Štyria z piatich rodičov ani nenamietajú, ak im úrady odoberajú deti
Nie pre každé dieťa je rodina samozrejmosťou. V detských domovoch u nás vyrastá okolo 4 700 detí, a len v uplynulom roku bolo vyňatých z rodinnej starostlivosti asi 1 300 detí. A ich priemerný vek? U detí v detských domovoch predstavuje 9 rokov, u detí odobratých rodičom je to len 6 rokov!
-
Tri slová, ktoré by podľa pápeža Františka mali znieť v každej rodine
Viete, aké tri slová označil pápež František za nevyhnutné, aby rodina dokázala normálne fungovať? Tie najjednoduchšie, čarovné slovíčka, ktoré učili nás odmalička, a ktoré by sme mali učiť aj my naše deti.
-
Neviete si rady s výchovou? Videotréning odhalí, kde robíte chyby a ako ich napraviť
Rodičom, ktorí majú pocit, že sa pri výchove detí ocitli v slepej uličke a že ich vzájomná komunikácia viazne, môže pomôcť videotréning interakcií (VTI). Možno ho využiť aj u detí, ktoré majú problémy s jedlom či spánkom, alebo pri problematických vzťahoch medzi žiakmi a učiteľmi, uvádza nezisková organizácia Raná starostlivosť, ktorá na Slovensku rozvíja metódu videotréningu.
-
ROZHOVOR „Počas Vianoc odpustite tým, ktorí vám ublížili,“ hovorí psychologička Eva Gajdošová
Vianoce sú síce sviatkami pokoja a radosti, ale veľa ľudí ich tak nepociťuje, pretože práve zažíva v živote ťažšie obdobie. Napriek tomu však môžu prežiť dobré sviatočné dni. Ako na to, radí v našom rozhovore psychologička Eva Gajdošová: „Je nevyhnutné osloviť alebo aj navštíviť aspoň jedného človeka, o ktorom viem, že má ku mne pozitívny vzťah, je môj dobrý kamarát, ma má rád a práve s ním sa porozprávať, vyhovoriť sa, povedať mu o svojich smútkoch, nechať si poradiť, čerpať z jeho osobných skúseností.“
-
Psychológovia z internetovej poradne IPčko budú pomáhať aj počas sviatkov
Psychológovia občianskeho združenia IPčko budú k dispozícii mladým ľuďom aj počas tohtoročných Vianoc.
-
Čo nerobiť na Vianoce? 6 tipov, ako si nepokaziť najkrajšie sviatky v roku
Každý sa na nich teší, každý ich chce prežiť čo najkrajšie. A to neraz až tak, že snahy končia hádkami, stresmi či dokonca slzami. Tu je pár tipov, ako sa toho vyvarovať.
-
Keď niet víťaza... Tri príbehy rozvedených rodičov
Ak otec a matka nevedia spolu žiť, aké je dobré riešenie pre dieťa? Existuje vôbec? Spoliehať sa na to, že ho nájdu úrady, je zbytočné, v prvom rade by sa o to mali snažiť rodičia. Napokon, oni sami najlepšie poznajú situáciu. Bez ujmy rozchod nebýva nikdy, ide ale o to, aby sa spory nevyhrotili do extrému, keď napríklad jeden z rodičov unesie dieťa, ako nedávno v smutnom prípade moderátorky Very Wisterovej.
-
Hnus na sieti. Vydávali sme sa za 12-ročné dievča, sexuálni predátori útočia rýchlo a bez zábran
Dvanástka? Dobrá na fajku, kebyže máš 15, vytrtkám z teba dušu... Toto zďaleka nie je najnechutnejšia reakcia, ktorej sa dostáva 12-ročnému dievčaťu, ak si podá na internetovú zoznamku inzerát.
-
5 výchovných prešľapov, keď nerešpektujeme skutočné potreby detí
Rodičia svoje deti milujú a chcú ich dobre vychovať. Niekedy však idú priamo proti tomu, čo deti samé potrebujú.
-
„Som vďačný, že som...“ alebo Na čo by sme nemali v dennom zhone zabúdať
Máte pocit, že je toho už naozaj príliš? Stresy v práci, povinnosti doma, neviete, čo skôr a radosť z toho všetkého sa niekam vytratila? Jednoducho sa zastavte. Roztrieďte priority, odsuňte nepodstatné. Prvý účinný krok je uvedomiť si, za čo všetko môžeme byť vďační.
-
„Byť matkou je ťažká práca.“ Spovede slovenských žien
Že materstvo nie je prechádzka ružovou záhradou, na tom sa zhodnú asi všetky mamičky. Pre každú je však výzvou niečo iné.
-
Ako vychovať samostatné a šťastné dieťa? Prezradí prednáška autorky knižných bestsellerov
O tom, ako vychovávať deti v náročnom 21. storočí, ako sa vyvarovať nástrahám digitálneho sveta a ako znovu objaviť detské šťastie bude v pondelok 2. decembra o šiestej večer v bratislavskom V Klube prednáška Slávky Kubíkovej – autorky dvoch knižných bestsellerov na tieto témy.
-
Ako rozvíjať detskú reč už od útleho veku. Šesť fungujúcich stratégií podľa odborníčok
Rozprávať sa síce naučí takmer každé dieťa, ale rodičia môžu vývoj tejto schopnosti významne podporiť. Výsledkom bude pekná reč dieťaťa, dostatok slovnej zásoby a väčšie sebavedomie vo vyjadrovaní.
-
Hrávate sa so svojimi deťmi? Pozor na týchto šesť vecí
Hra je pre deti nesmierne dôležitá. Prostredníctvom nej sa učia novým zručnostiam, postojom, rozvíjajú predstavivosť, spoznávajú vlastné možnosti, vyjadrujú momentálne pocity, relaxujú. Aká je úloha rodičov pri hrách?
-
Nechce sa vám dieťa zverovať? 3 tipy, ako to zmeniť
Asi každý rodič si želá, aby sa mu dieťa bez obáv zverovalo so svojimi pocitmi či trápením. Nie vždy sa to však darí. Niektoré deti majú uzavretejšiu povahu, za svoje pocity sa hanbia alebo z nejakého dôvodu rodičovi nedôverujú.
-
HISTÓRIA Kruté detstvo v ghette. Kresby terezínskych detí chytajú za srdce a aj po 78 rokoch varujú
Šťastné chvíle pri rodinnom stole, psík, ktorý ostal doma, ale aj denné výjavy z ubikácií, ulice, vstupnej brány do ghetta, či už len hrozivá temná krajina. Obrázky, ktoré po sebe zanechali deti, žijúce počas holokaustu v Terezíne, chytajú za srdce. O to viac, že skoro všetky zahynuli v plynových komorách Auschwitzu. Dnes je to 78 rokov odo dňa, ktorý sa považuje za vznik židovského ghetta v Terezíne.
-
7 rád, ako sa ovládnuť a nezačať kričať na dieťa
Sľubujete si, že už to viackrát neurobíte. Že sa nerozkričíte na dieťa, keď sa bude znovu tváriť, že vás nepočuje a ani na desiate upozornenie neurobí to, čo od neho žiadate. A predsa vždy a znovu zlyháte.