Na osvojenie sa čaká aj štyri roky. Deti z domova chce málokto, kvôli rómskemu pôvodu aj vyššiemu veku

TASR, 3. novembra 2019 o 04:12

Asi 15 tisíc detí na Slovensku mimo svojej rodiny. Väčšina, približne 8 500 z nich, je v náhradnej rodinnej starostlivosti, zväčša u príbuzných. Detské domovy, ktoré sa po zmene zákona nazývajú Centrá pre deti a rodiny, sa podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na základe súdneho rozhodnutia starajú o viac ako 4 900 detí.

Deti z domova chce málokto.

Foto: TASR

V súčasnosti na Slovensku pôsobí 107 Centier pre deti a rodiny, z toho 68 štátnych a 39 neštátnych, priblížila Mária Hrehová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Vekový priemer detí v nich je podľa predsedy Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar Jozefa Mikloška osem až desať rokov. Len asi jedno až dve percentá detí v slovenských detských domovoch sú siroty. Asi do tisíc ďalších detí je umiestnených v reedukačných centrách, teda v takzvaných polepšovniach.

Existujú tri formy náhradného rodičovstva, priblížil Jozef Mikloško. Pri pestúnskej starostlivosti má pestún dieťa na výchovu u seba doma, prípadne aj s jeho súrodencami, no rodičia nestratia svoje práva a starostlivosť smeruje k tomu, aby sa dieťa vrátilo do pôvodnej rodiny.

Najrozšírenejšia je podľa Mikloška náhradná osobná starostlivosť, do ktorej si zoberú deti ich príbuzní ako starí rodičia, strýkovia, tety či súrodenci. Najznámejšie je osvojenie alebo pôvodne adopcia. Je to najtesnejšia forma, pri ktorej dieťa stratí kontakt s pôvodnými rodičmi a stane sa plnohodnotným členom novej rodiny, vysvetľuje Mikloško.

Náhradného rodičovstva je podľa neho celkovo na Slovensku čoraz menej. Stúpajú iba počty náhradnej starostlivosti príbuznými, pestúnstvo aj osvojenie dlhodobo klesajú. „Obchodnícky by sa dalo povedať, že pri náhradnom rodičovstve sa nestretávajú ponuka a dopyt. Dopyt je po malých, väčšinou nerómskych, zdravých deťoch bez súrodencov. A v detských domovoch väčšinou žijú staršie a rómske deti a súrodenecké skupiny," konštatuje Mikloško.

Asi dve tretiny detí v domovoch podľa Mikloška tiež majú špecifické potreby. „Väčšina potenciálnych náhradných rodičov má okrem pomoci dieťaťu aj úplne legitímny motív, že chcú adoptovať dieťa, pretože nemôžu mať vlastné. A títo ľudia prirodzene chcú tie najmenšie deti a tiež, aby boli zdravé a biele, hovorí. Doplnil, že kedysi potenciálni rodičia na dieťa čakali zhruba pol roka až rok, v súčasnosti sa však lehota predĺžila aj na tri až štyri roky. Samozrejme, to závisí od toho, aké dieťa chcete," povedal predseda spoločnosti Úsmev ako dar.

Okrem toho, že malé deti majú väčšiu šancu ísť k svojim príbuzným alebo byť osvojené, pripisuje vyšší vekový priemer detí v Centrách pred deti a rodinu aj tomu, že sa celkovo rodí menej detí.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >