Má byť rodič najlepším priateľom dieťaťa?

Patricia Poprocká, 20. novembra 2019 o 05:39

Je dobré, ak je rodič aj najlepším kamarátom dieťaťa, alebo ide o miešanie rolí? Dá sa byť oboma? Vo vytýčení správnej hranice medzi kamarátstvom a vodcovstvom tkvie základ zdravého vzťahu rodiča a dieťaťa. Ako ju nájsť?

Rodič ako priateľ? Môže byť, ale stále ako rodič, teda ako ten silnejší, múdrejší, ktorý keď treba, povie aj nie.

Foto: shutterstock.com

V súčasnosti sa hovorí o množstve rodičovských štýlov – od liberálneho až po autoritatívny, vrátane „zlatej strednej cesty“. Psychológovia upozorňujú, že bez ohľadu na osobnosť rodiča, jeho skúsenosti a životný postoj by voči dieťaťu nikdy nemal zabudnúť na to, že je predovšetkým rodičom.

„Zdravé rodičovstvo nie je demokracia,“ pripomína trojica renomovaných amerických psychoterapeutov Kent Hoffman, Glen Cooper a Bert Powell v knihe Kruh bezpečného rodičovstva. Ako vysvetľujú, deti potrebujú cítiť istotu a bezpečie. „Potrebujú vedieť, že sa niekto dokáže o nich postarať, prevziať vedenie, aj keď to môže priniesť rozhodnutia, ktoré sú nepopulárne, alebo s ktorými dieťa nebude súhlasiť,“ vysvetľujú.

Snaha o zbytočnú dokonalosť

Snaha byť viac priateľom ako rodičom je podľa trojice psychoterapeutov len istou formou perfekcionalizmu, kedy sa bojíme, aby sme deťom neublížili a nepripravili ich o šťastné detstvo. „Samozrejme, že chceme, aby boli naše deti šťastné, a je úžasné, keď dokážeme byť pre naše deti priateľmi. Musíme to však robiť v kontexte toho, že sme zároveň starší a múdrejší, že sme rodičmi,“ vysvetľujú v spoločnej knihe.

Ideálny rodič by mal byť teda podľa Kruhu bezpečného rodičovstva vo vzťahu k dieťaťu vždy ten väčší, múdrejší, silnejší a láskavý. Ak je to možné, mal by vždy nasledovať potreby dieťaťa, a ak je to nevyhnutné, má prevziať vedenie.

Scéna v obchode

Psychoterapeuti opisujú aj príklad dvojročného dievčatka v obchode, ktoré počas nakupovania robí neplechu. Najprv vyhadzovala veci z koša na zem, potom hodila krabičku s čajom do jedného pána, neskôr roztrhala obal s hrozienkami a vysypala ich na zem. Matka sa jej snažila jemne dohovoriť, poprosiť ju o strpenie: „Ja viem... Vydrž to ešte prosím kvôli mne... Prosím ťa, bude pre teba v poriadku, ak by si ešte minútku vydržala?“

Dievčatko však pokračovalo. Podľa trojice autorov v tomto prípade mala matka jasne vytýčiť dcérke hranice. Keďže to neurobila, dievčatko pokračovalo v snahe zistiť, kde až sú. „Prevziať vedenie láskavým spôsobom znamená hovoriť (či už priamo alebo nepriamo): Vždy tu budem pre teba, ale to neznamená, že budem vždy prehnane milý. Pretože niekedy je naozaj dôležité, aby som ti dal vedieť, že tu sú tvoje hranice, že si ich prekročil, a že sa potrebujeme vrátiť späť,“ vysvetľujú Kent Hoffman, Glen Cooper a Bert Powell.

Dodávajú, že detského nesúhlasu sa netreba obávať. „Hoci dieťa bude protestovať, ocení náš zmysel pre bezpečie, jeho pocit bezpečia bude prameniť z toho, že ho dokážeme viesť.“

Ako to asi má vyzerať, ukazuje druhý príklad v knihe. Matka s dvoma deťmi cestovala autobusom. Tie sprvu pobehovali v uličke hore-dolu a ona sa cítila bezmocná a nešťastná. Potom si povedala, že ona je tá silnejšia a múdrejšia, tak deti jednoducho stiahla k sebe na sedačku a pobehovať ich už nepustila.

Vodcovstvo nie je prísna diktatúra

Na druhej strane ale experti varujú pred prehnanou prísnosťou, rodičovstvo totiž nie je len o autorite. Preto je tu dôraz aj na láskavosť, schopnosť vedieť rozpoznať, kedy sa za navonok nežiaducimi prejavmi skrýva potreba podpory či pomoci či pochopenia.

„Ak ste väčší, silnejší, múdrejší a láskavý, dieťa vníma vašu sebaistú prítomnosť, či už má rok alebo 21. Bude vedieť, že ste si istý svojou schopnosťou prevziať vedenie láskavým spôsobom a ste plne prítomný. Vaše dieťa bude obdarené takou dôverou vo váš vzájomný vzťah, akú nikdy nezíska krikom, bitkou, strachom, požiadavkami, vyjednávaním ani rozmaznávaním,“ konštatujú psychoterapeuti.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >