- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Dieťa by nemal nikto zahanbovať! 4 kroky, ako sa tomu vo výchove vyhnúť
Ty si ale neporiadne dievča, už sa nauč upratať si svoju izbu! Ty si ale neposlušný chlapec, nikdy sa nevieš správať pekne! Fuj, prečo chytil to bahno, to sa predsa nerobí!
-
15 nebezpečných aplikácií, ktoré používajú nielen deti, ale aj sexuálni predátori. Viete o nich?
Viete, aké aplikácie majú vo svojom mobile či počítači vaše deti? A sú všetky tak neškodné, ako sa tvária? Niektoré by deti vôbec nemali používať, iné s najvyššou opatrnosťou. Viaceré aplikácie totiž môžu slúžiť aj na obťažovanie či vylákanie dieťaťa na schôdzku.
-
Ako vylepšiť vzťahy s ostatnými ľuďmi? Skúste túto „zlatú“ vetu
V muzikále Neberte nám princeznú sa spieva o troch čarovných slovách, v medziľudských vzťahoch sa hovorí o siedmich. „Sedem zlatých slov, po ktorých sa stane zázrak,“ sľubuje švédsky režisér a spisovateľ Kay Pollak vo svojej motivačnej knihe Žiadne stretnutie nie je náhodné. Ako znie tá veta?
-
5 príbehov, keď deti zachránili život. Školáci vyniesli škôlkarov z horiacej škôlky, Natálka skočila pre topiace sa dievčatko...
Šiestačka Natálka neváhala a skočila do vody pre topiace sa dievčatko. Štvrtáčka Tamara pomohla zachrániť rodičov pri autonehode. Marek poskytol prvú pomoc svojmu zranenému otcovi. Školáci zasa vyniesli škôlkarov z horiacej materskej školy. Prváčka Veronika duchaprítomne zavolala pomoc pre svoju skolabovanú mamičku.
-
Protidrogový vlak ukáže drogový brloh i väzenskú celu. Kde všade a kedy sa zastaví?
V šiestich špeciálne upravených vagónoch so štyrmi kinosálami a ôsmimi interaktívnymi miestnosťami český projekt ponúka program zameraný na protidrogovú prevenciu pre deti a mládež.
-
Čo by ste im odpovedali? 10 detských otázok o všetkom možnom
Hovorí sa, že deťom treba odpovedať na každú otázku. Najlepšie ako seberovným, pravdivo im všetko vysvetliť, no zvoliť pritom jazyk a formu primeranú ich veku. Čo však s otázkami, ktoré nás zaskočia?
-
Chlapec alebo dievča? Barbie prišla s bábikami, ktoré stierajú rozdiely medzi pohlaviami
Žiadna vyzývavá Barbie ani svalnatý Ken. Výrobca populárnych bábik, firma Mattel, prišla v týchto dňoch na trh s novinkou, ktorá stiera rozdiely medzi pohlaviami a vyvoláva odpor tých, ktorí si myslia, že hračky majú byť aj naďalej rozdelené na dievčenské a chlapčenské.
-
Zázračná otázka, ktorá vyrieši mnoho výchovných problémov. Položte ju dieťaťu!
Skúšate vo výchove najrôznejšie stratégie, ale príliš nezaberajú. Vysvetľovanie, hecovanie či prehováranie? Akoby ste hrach na stenu hádzali. Keď zlyhávajú pozitívne metódy, siahnete k uplácaniu či dokonca vyhrážaniu sa, ale výsledok je rovnaký. Dá sa ešte vôbec niečo robiť?
-
Babička nadovšetko! Sedem dôvodov, prečo sú starí rodičia nenahraditeľní
Starí rodičia hrajú v živote detí nezastupiteľnú úlohu. Nech sú akíkoľvek, je dobré, ak ich dieťa pozná a je s nimi v kontakte. Aj keď neraz zastávajú inú filozofiu než rodičia, pre dieťa sú prínosom.
-
Kto vyhrá Detský čin roka? Deti rozhodnú
Projekt Detský čin roka už 19 rokov motivuje deti, aby robili dobré skutky. V týchto dňoch sa začala druhá etapa projektu, počas ktorej budú učitelia s deťmi čítať vybrané príbehy a deti budú hlasovať za skutky, ktoré ich oslovili.
-
Zakazovať, presviedčať či nechať tak? Čo robiť, keď sa vám nepáči kamarát vášho dieťaťa
Nepáči sa vám, s kým sa vaše dieťa priatelí? Zdá sa vám, že kamarát vášho potomka príliš komanduje, zvádza na zlé chodníčky alebo len využíva? Výhrady rodičov sú pomerne časté, povedať svoj jasný kritický názor, prípadne niečo zakazovať však nie je vždy najlepším riešením.
-
Nechať deti samé doma? Šesť dôvodov, prečo je to prospešné
Kedysi to bola samozrejmá vec, ak deti zostávali samé doma. Starší dohliadali na mladších, v prípade potreby ich ešte aj vychystali do škôlky či ich popoludní odtiaľ vyzdvihli. A potom doma opäť samé čakali, kým rodičia prídu z práce.
-
Zhoršuje spánok s deťmi v jednej posteli sexuálny život?
Pri deťoch radšej nie, a ak, tak potichu, nech sa nezobudia? Sexuálny život po narodení detí je často iný než predtým, rodičia majú menej času, viac povinností. Vplýva naňho aj spoločný spánok s dieťaťom v posteli?
-
Doteraz mám pocit, že som sklamala, spomína matka závislého. Ľudia v podobnej situácii teraz dostanú pomoc
Byť závislým je ťažké, byť jeho príbuzným niekedy ešte ťažšie. Rodičia, ktorí majú závislé deti, musia okrem samotného problému riešiť aj vlastné výčitky, chod rodiny a hľadať spôsob vhodnej komunikácie s dieťaťom i okolím.
-
Fuj, toto je zlé! 5 tipov, ako v deťoch nevytvárať zbytočný strach a predsudky
Štvorročný Andrej jedol dážďovku. Niežeby mu chutila, zo zvedavosti. Nepoznal, čo je to za zviera, nevedel, že sa toho treba báť alebo štítiť. Skúmal si ju po svojom. Problém nastal, až keď ho zbadal jeho otec a nakričal naňho, čo to robí. Vtedy sa dážďovka preňho stala niečím negatívnym, čoho sa treba báť, v horšom prípade i zašliapnuť. Úplne zbytočne.
-
Rozmaznáme deti, ak im dáme vždy to krajšie jablko či lepší kúsok koláča?
Patrí deťom vždy to lepšie? Pohodlnejšia stolička, krajší kúsok koláča, väčší kúsok pomaranča? Ukazujeme im tým, ako sa treba správať k druhým alebo ich, naopak, rozmaznávame a mali by sme im dať radšej pocítiť, že sú „iba“ deti, a to lepšie si musia najprv zaslúžiť?
-
Jedno má šťastie, druhé smolu. Detí vhodných na adopciu je dvakrát viac ako záujemcov o osvojenie
„Na Slovensku je približne dvojnásobný počet detí, ktoré môžu byť osvojené, v porovnaní s počtom záujemcov a záujemkýň o adopciu dieťaťa. A pri relatívne nízkom počte detí vhodných na osvojenie je len minimum takých, ktoré spĺňajú predstavu o takzvanom ideálnom type dieťaťa," uviedla ombudsmanka Mária Patakyová.
-
ČO S TÝM Súrodenci sa neznášajú, začali sa aj biť. Poraďte mi, ako to riešiť
„Mamičky a oteckovia, chcela by som vás poprosiť, či by ste mi mohli poradiť. Máme dve dcéry vo veku trinásť a jedenásť rokov. Neznesú sa spolu, stále sa hádajú, dokonca došlo už aj na bitky,“ napísala nám do redakcie mamička Júlia.
-
ROZHOVOR „Deťom čítajte už od narodenia,“ hovorí Ľubomíra Honíšková, autorka osobných detských kníh
„Pri čítaní novej knižky si môžu rodičia s drobcami prezerať najprv obal, diskutovať o tom, čo sa v knihe asi dočítajú, a tak navodiť ich pozornosť. Je potrebné čítať pomaly a robiť malé pauzy, ukazovať obrázky a meniť tón reči. Rodičia tiež môžu kedykoľvek prerušiť čítanie a pýtať sa detí, čo si asi myslia, že sa stane ďalej," vraví v rozhovore o čítaní Ľubomíra Honíšková, ktorá prišla na nápad vydávania osobných detských kníh Príbehovo.
-
ROZHOVOR Rodičia dnes nevedia, čo je pre deti dobré, vraví Slávka Kubíková, autorka bestselleru Klub nerozbitných detí
„Rodičia sa dnes často zabúdajú pozerať na výchovu z dlhodobého hľadiska, ale snažia sa vyriešiť len momentálnu situáciu: aby bolo dieťa ticho, neplakalo a nesťažovalo sa. Príkladom je, keď rodičia púšťajú malým deťom pri kŕmení na mobile rozprávky – aby dieťa sedelo, nebehalo a pekne jedlo. Také dieťa naozaj pekne je a často doňho týmto spôsobom dostanú rodičia aj brokolicu, lebo dieťa ani poriadne nevníma, čo sa deje,” vraví v rozhovore Slávka Kubíková, slovenská autorka kníh pre rodičov Klub nerozbitných detí a Krotitelia displejov.