Výchova a vzťahy

 • Obrázok Bude z neho šampión? Alebo ako vychovať druhú Petru Vlhovú

  Bude z neho šampión? Alebo ako vychovať druhú Petru Vlhovú

  Chcete doma vychovať druhú Petru Vlhovú či ďalšieho Petra Sagana? Aj keď máte s dieťaťom tie najvyššie ambície, nemá zmysel drezúrovať ho od najútlejšieho veku, ani ho hneď špecializovať na vami vybraný šport.

 • Obrázok Pozdrav tetu! Poďakuj! Ako to zvládnuť bez pokynov

  Pozdrav tetu! Poďakuj! Ako to zvládnuť bez pokynov

  Máte pocit, že vás dieťa nepočúva, nikdy neurobí, čo mu poviete? Skôr, než sa nahneváte, skúste sa pozrieť na seba, či sa správate tak, ako to chcete od neho.

 • Obrázok Pozametaj, utri prach. Čo zvládne dvojročné a čo šesťročné dieťa?

  Pozametaj, utri prach. Čo zvládne dvojročné a čo šesťročné dieťa?

  Deti by mali mať už od malička svoje povinnosti v domácnosti. Nehovoríme o upratovaní hračiek, to je samozrejmosť. Ale o tom, že už dvojroční drobcovia môžu hádzať špinavé oblečenie do koša a šesťročné deti pozametať.

 • Obrázok Niektoré pády sa bez sĺz nezaobídu, nebráňte deťom plakať

  Niektoré pády sa bez sĺz nezaobídu, nebráňte deťom plakať

  Počúvať plač dieťaťa, keď spadne alebo sa udrie, nie je nič príjemné. Napriek tomu je však lepšie to vydržať. Nechajte dieťa, nech si uľaví, nesnažte sa ho za každú cenu utíšiť. Skôr mu prejavte účasť, najlepšie vecne a láskavo.

 • Obrázok Každý rozpráva, ale málokto načúva. Preto sa cítime osamelí

  Každý rozpráva, ale málokto načúva. Preto sa cítime osamelí

  Tibor Máhrik je teológ, filozof a vysokoškolský pedagóg. Hovorí o problémoch dnešnej rodiny a o tom, ako nájsť v nej harmóniu.

 • Obrázok Rady mamičiek: Detský vzdor porazte humorom. Účinné!

  Rady mamičiek: Detský vzdor porazte humorom. Účinné!

  Obdobie detského vzdoru, ktoré najčastejšie prichádza medzi druhým a tretím rokem, je síce náročné, ale ľahšie ho prekonáte, ak sa na ňom spolu s potomkom zasmejete.

 • Obrázok S dieťaťom sa rozlúčte, ako to cítite, nehľaďte na to, čo sa má

  S dieťaťom sa rozlúčte, ako to cítite, nehľaďte na to, čo sa má

  Posledná rozlúčka so zosnulým dieťaťom je bolestná, predsa len však znamená krok vpred v tomto ťažkom období. Rodičom dáva príležitosť precítiť, že v žiali nie sú sami a zároveň poďakovať dieťaťu za to, čo im do života prinieslo.

 • Obrázok Dá sa dnes cestovať s deťmi bez tabletu?

  Dá sa dnes cestovať s deťmi bez tabletu?

  Pre rodičov to býva nočná mora viac než pre ich ratolesti. Niektorí už len pri pomyslení na tých niekoľko hodín, ktoré majú stráviť zatvorení v úzkej kabínke auta so svojim deťmi, pociťujú žalúdočnú nervozitu.

 • Obrázok Človek nie je vinný za to, čo nevedel ovplyvniť, hovorí Mária Jasenková

  Človek nie je vinný za to, čo nevedel ovplyvniť, hovorí Mária Jasenková

  Smrť vlastného dieťaťa je jedna z najhorších vecí, ktorú môže človek zažiť. Vyrovnať sa s tým je náročné a závisí od množstva faktorov. Iné je, keď dieťa zomrie náhle pri nehode, iné, keď po ťažkej chorobe, iné, keď spácha samovraždu. Rodičov okrem žiaľu však spravidla vždy trápi rovnaká otázka – mohol som niečo urobiť inak, lepšie?

 • Obrázok To zvládneš! Ako viesť dieťa k psychickej odolnosti

  To zvládneš! Ako viesť dieťa k psychickej odolnosti

  Kto je psychicky odolný, toho len tak nepoložia bežné nepríjemnosti všedného dňa ani vážnejšie životné otrasy. Niektoré deti sa rodia psychicky krehké a zraniteľnejšie, rodičia však majú dosť možností, ako ich vnútornú silu podporiť a posilniť.

 • Obrázok Mama, kúp mi! Ako (ne)bojovať s deťmi v obchodoch

  Mama, kúp mi! Ako (ne)bojovať s deťmi v obchodoch

  Najistejšie je nechať ich doma, na ihrisku, u známych, alebo hocikde mimo budovy obchodu. Vtedy je najväčšia pravdepodobnosť, že človek zvládne nákup rýchlo a s prehľadom. Možno ho síce trápi, čo deti samé asi vystrájajú, vždy je to však lepšie, ako riešiť vreskot na plný obchod „Mamíííí, toto chcem!!!“

 • Obrázok Ako sa chrániť na internete

  Ako sa chrániť na internete

  Najúčinnejšia ochrana je prevencia. V prípade nástrah, ktoré prináša deťom nechránené surfovanie po internete pripravila aj polícia viacero preventívnych programov. Jedným z nich je dotazník Ako sa nezamotať do sociálnych sietí.

 • Obrázok Internet ohrozuje deti viac než slobodné behanie po vonku

  Internet ohrozuje deti viac než slobodné behanie po vonku

  Voľnou hrou vonku trávia čoraz menej času, a predsa sú aj v bezpečí bytu deti ohrozenejšie než kedykoľvek predtým. Kým v minulosti platilo „Dávaj si vonku pozor, nech sa ti niečo nestane,“ dnes je to skôr naopak. Väčšie riziko je vnútri – na internete.

 • Obrázok Neoslabujte svoju autoritu na drobnostiach

  Neoslabujte svoju autoritu na drobnostiach

  Klinická psychologička Lýdia Adamcová sa venuje deťom už niekoľko desaťročí a je autorkou projektu Výchova v kocke. Vysvetľuje, že korene detských problémov siahajú až k samotným rodičom, k ich vlastným nevyriešeným traumám. Ak sú choré jablká, treba liečiť strom, vyznáva zásadu.

 • Obrázok Ako zvládnuť nástup do škôlky bez sĺz

  Ako zvládnuť nástup do škôlky bez sĺz

  Prvý deň v škôlke si pamätajú rodičia aj deti. Základná otázka vždy je – ako to dieťa zvládne? Bude plakať, či sa začne hrať s ostatnými?

 • Obrázok Psychoterapeutka Eva Labusová: Deťom môžeme dať len to, čo sami máme

  Psychoterapeutka Eva Labusová: Deťom môžeme dať len to, čo sami máme

  „To najhlavnejšie je dieťa úprimne milovať a prijímať také, aké je. Zaobstarať si základné informácie o vývojovej psychológii, o potrebách detí v rozličných obdobiach. A ak máme pocit, že nám to v rodičovstve škrípe alebo nestíhame, zastavme sa. Usilujme o zlepšenie,“ nabáda rodičov psychoterapeutka Eva Labusová.

 • Obrázok Byť eko je s deťmi zložité. Ale nie nemožné

  Byť eko je s deťmi zložité. Ale nie nemožné

  Vraví sa, že ak chcete žiť ekologicky, nemajte deti. Netreba to samozrejme brať doslovne, faktom však je, že v dnešnom vyspelom svete sú deti naozaj dosť veľkým nepriateľom prírody.

 • Obrázok Čo by za to deti v Afrike dali... 5 viet, ktoré si radšej odpustite

  Čo by za to deti v Afrike dali... 5 viet, ktoré si radšej odpustite

  Sľubovali ste si, že tie vety pred vlastnými deťmi nikdy nevyslovíte. Počuli ste ich od svojich rodičov a pripadali vám vážne hlúpe. Našťastie sa s tým ešte dá niečo robiť.

 • Obrázok Kniha o tom, ako byť dobrý rodič, vyšla konečne aj v slovenčine

  Kniha o tom, ako byť dobrý rodič, vyšla konečne aj v slovenčine

  Ako vaša vlastná výchova ovplyvňuje to, aký ste rodič? Aj na túto otázku dáva odpoveď kniha Kruh bezpečného rodičovstva od troch renomovaných amerických psychoterapeutov Kenta Hoffmana, Glena Coopera a Berta Powella.

 • Obrázok Pozor, spadneš! Prečo dieťa väčšinou naozaj spadne

  Pozor, spadneš! Prečo dieťa väčšinou naozaj spadne

  Pozor, spadneš! Nechoď tam, poraníš sa! Koľkokrát za deň používate tieto vety pri rozhovoroch so svojimi deťmi? Hoci to myslíte dobre, v skutočnosti týmito varovaniami môžete deti práve doviesť k tomu, čo nechcete – teda k pádu či poraneniu.

Ďalšie naše weby