- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Kedy by mali chodiť deti spať?
„A nemalo by už 10-mesačné dieťa o siedmej večer spať?,“ nadhodila jedna diskutujúca v internetovej debate o fotografii známej celebrity s bábätkom na nejakej promo akcii. Vyslúžila si za to tvrdú kritiku mamičiek-obdivovateliek, nech sa spamätá, kde žije a nech svoj nemiestny príspevok radšej zmaže. Bola to naozaj nemiestna otázka? Ako je to so spaním detí, kedy by mali ísť do postele?
-
Trik špeciálnej pedagogičky, ako priviesť deti k tomu, aby si upratovali svoje veci
Nechce sa deťom upratovať si svoje veci? Skúste to aj bez prehovárania a kriku.
-
Ideálne prázdniny. Čo k nim potrebujú škôlkari, čo školáci, čo teenageri?
„Uži si leto!“ Každý si pod tým predstaví to svoje obľúbené, no pre každého to znamená niečo iné. Deti majú v každom veku iné potreby, a hoci sa vždy prispôsobia, rodičia sa niekedy zbytočne snažia o čo najatraktívnejší program, neraz toho stačí naozaj málo.
-
Večný problém rodičov: Dieťa neposlúcha, čo mám robiť?
„Odlož si tie tepláky,“ poviem šesťročnému synovi, ktorý sa ani náhodou nenechá vyrušiť zo skladania svojich kociek. „Haló, Oleg, tepláky,“ to už zaregistruje svoje meno, no k činu sa nemá. Do tretice to už nevydržím a rozčúlene skríknem.
-
Eva Marková z organizácie Jeden rodič: Osamelí rodičia často končia s vážnymi zdravotnými problémami
Eva Marková (43) si prešla ťažkým rozvodom a trvalo jej dlho, kým sa vyrovnala s novou situáciou. Založila organizáciu Jeden rodič, ktorá upozorňuje na náročnú situáciu osamelých rodičov a ich detí. Štát by im mal podľa Evy Markovej umožniť daňové úľavy, podporiť skrátené úväzky či poskytnúť kúpeľné poukazy.
-
„Pevný neznamená autoritatívny,“ vravia manželia Kopřivovci, ktorí učia rodičov rešpektujúcemu prístupu
„Rešpektujúca výchova môže byť nielen efektívna, ale aj príjemná a zábavná," hovoria Pavel a Tatjana Kopřivovci, spoluautori prístupu a knihy Rešpektovať a byť rešpektovaný, ktorá vyšla v češtine. V rozhovore odkazujú rodičom, aby sa zamerali na naplňovanie potrieb detí aj svojich vlastných a nenásilne sa ich snažili zosúladiť.
-
ROZHOVOR Je normálne, ak deti klamú, rodičia si to nemusia vyčítať
Deti občas klamú, rovnako ako dospelí. Rodičovská poradkyňa Katarína Winterová v rozhovore vysvetľuje, ako reagovať na detské klamstvá, z čoho nerobiť vedu a prečo má byť rodič zhovievavý.
-
Postreh učiteľky: Sú dnešné deti hlúpejšie a lenivejšie ako kedysi? Problém je inde, a nielen v školstve
Prečo sa deti bifľujú veci naspamäť a ťažko logicky chápu? Do akej miery za to môže zle nastavený systém učiva, aký podiel má rodina a veľké pohodlie, v ktorom deti nemusia vôbec nič? Deťom chýba rozhľad a skúsenosť, s ktorou by si dokázali stotožniť učivo. Ťažkosti dnešného učenia približuje tá najpovolanejšia – dlhoročná učiteľka matematiky a informatiky Silvia Bodláková.
-
8 dobrých vecí, ktoré nám dali týždne v izolácii. Trávili sme veľa času s blízkymi, stali sa hviezdami kuchyne...
Všetko zlé je na niečo dobré, vraví sa. Stopercentne to platí aj o situácii, ktorú zažívame posledné dva mesiace. Koronavírusová kríza nás uvrhla do domácej izolácie a mnohých prinútila siahnuť si na dno psychických síl. Na druhej strane však mala toľko pozitív, že sme sa rozhodli o nich napísať článok. Našli sme osem dobrých vecí, za ktoré môžeme domácej izolácii poďakovať a aké sú tie vaše? Ak chcete, podeľte sa o ne v komentároch pod článkom.
-
Oslavujeme svetový deň klokankovania aj rodiny. Pomôžete tým, čo kvôli pandémii spadli do chudoby?
Na 15. mája pripadajú dva významné dni. Oslavujeme svetové dni rodiny aj klokánkovania, čo je kontakt koža na kožu u predčasne narodených detí.
-
ROZHOVOR Psychologička Mária Krýslová: Koronakríza kladie na rodičov nadmerné nároky. Učí ich však aj trpezlivosti a empatii
„Rodičia by si dnes mali zjednodušiť, uľahčiť, čo sa dá. Aj zdravé studené jedlo či to z druhého dňa je pre deti menšie zlo ako často kričiaca vyčerpaná matka, otec," vraví psychologička PhDr. Mária Krýslová v rozhovore o tom, ako môže rodina náročnú situáciu súvisiacu s pandémiou koronavírusu zvládnuť čo najlepšie.
-
Zdá sa vám, že už nevládzete? Šesť tipov, ako si udržať vnútornú silu
Máte pocit, že už to trvá pridlho? Za takmer dva mesiace karantény ste si možno doma vytvorili zabehaný režim, ktorý všetkým vyhovuje, no chvíľami možno už máte všetkého plné zuby. Človek je tvor spoločenský a izolácia a obmedzený kontakt s ďalšími ľuďmi môže predstavovať značnú psychickú záťaž. Ako sa z toho nezblázniť?
-
Domáce práce s deťmi, 6 tipov, ako ich zvládnuť v pohode
Deti rady pomáhajú, ak ich k tomu nenútime a necháme im dostatok priestoru. Spoločná práca predstavuje užitočne strávený čas a dnes v čase domácej izolácie je pre väčšinu rodičov aj nevyhnutná. Deti robia niečo prospešné, učia sa pritom rôznym činnostiam. Rodičia zasa trávia so svojimi potomkami čas, venujú sa im, ukazujú vhodný príklad. Vidieť to aj na výsledku – v dome je čistejšie či navarené.
-
Dieťa nechce pomáhať, je to v poriadku?
Štvorročná dcéra Michaely pomáha rada a ochotne, ale len vtedy, keď sa jej chce. Ak robí niečo iné, alebo nemá náladu, matke dokonca ani nepridrží dvere. „Neviem si s ňou rady, je to normálne?,“ pýtala sa neistá Michaela v našej rubrike Čo s tým.
-
Obeťami domáceho násilia sú v čase koronakrízy hlavne deti
Najzraniteľnejšou obeťou domáceho násilia sú jednoznačne deti, a to zvlášť v čase šírenia nového koronavírusu. Upozorňuje na to prokurátorka a špecialistka trestného odboru Generálnej prokuratúry Barbora Hubertová.
-
Doma s deťmi. Tip na aktivitu 12: Nerobte nič, len buďte s deťmi ako chcú
Tipy, ako zabaviť deti, keď sú pre pandémiu koronavírusu doma, sa valia z každej strany. Čo tak na chvíľu všetky dobre mienené rady ignorovať a načúvať sami sebe? O tom je náš dnešný tip.
-
Odopierať počas krízy deťom druhého rodiča? Je to nezákonné
Jana z Považskej Bystrice má dvoch synov v striedavej starostlivosti. Deti si s bývalým mužom „vymieňajú“ po týždni. Lenže otec ich posledné týždne vôbec nevidel. Matka mu odmieta potomkov dať, pretože sa bojí, že by ich mohol nakaziť novým koronavírusom.
-
Psychologička Dagmar Šimkovicová: Nestresujte sa kvôli koronavírusu zbytočne
„Aj v kríze potrebujeme pociťovať príjemné emócie, zamestnať sa bežnými aktivitami a sústrediť sa na činnosti dňa,“ hovorí o súčasnej pandémii psychologička Dagmar Šimkovicová z Via Clinic v Bratislave.
-
Babi, si tam? 10 tipov, ako udržiavať kontakt s prarodičmi v tejto dobe
Pandémia COVID-19 oddelila starých rodičov od vnúčat. Mnohí sa nestretli už celé týždne a tak skoro zrejme ani nestretnú. Obmedzenie kontaktov je nevyhnutné, seniori sú navyše najohrozenejšou skupinou. Deti však babičky a dedkov pre svoj vývoj potrebujú, preto je dôležité pestovať a rozvíjať vzájomný vzťah aspoň na diaľku. Ponúkame vám 10 tipov ako.
-
Ústav detskej psychológie zriadil kvôli koronavírusu Linku podpory pre rodičov a učiteľov
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) prišiel v súvislosti s koronavírusom s e-mailovou aj telefonickou podporou pre rodičov, ale aj pedagógov.