Deti od 12 rokov môžu v kinách vidieť dokument V sieti o zneužívaní na internete

TASR, 10. júla 2020 o 04:01

Po obnovenej distribúcii dokumentárneho filmu V sieti vstúpila do kín aj verzia určená divákom od 12 rokov. Deti si ju môžu pozrieť i bez sprievodu rodičov alebo inej dospelej osoby. Český film rozpráva o sexuálnom obťažovaní a zneužívaní detí v prostredí internetu.

Film V sieti ukazuje zvrhlé praktiky sexuálnych predátorov na internete.

Foto: Filmtopia

Tvorcovia sa po dohode s odborníkmi rozhodli, že film pripravia v dvoch verziách. Snímku V sieti prístupnú od 15 rokov (100 min.) a ďalšiu s názvom V sieti: Za školou, ktorá je prístupná od 12 rokov (63 min.). „Projekcie filmu budú v kinách nasadené prevažne v popoludňajších časoch, aby ich malo možnosť vidieť čo najviac detí," informovala Dana Freyerová.

Film obsahuje výber dramatických scén z veľkého filmu, ktoré sú doplnené o vstupy všetkých troch herečiek. Herečky Tereza, Sabina a Anežka, ktoré vo filme poslúžili ako volavky, v nich mladším divákom radia, čo vo vypätých situáciách robiť a na koho sa obrátiť. Do filmu vstupujú s praktickými radami, návodmi a komentármi, ktoré vychádzajú priamo zo skúsenosti so sexuálnym obťažovaním na internete, ktorým si samé prešli.

Špeciálna verzia filmu pre verejné aj školské predstavenia je spracovaná tak, aby po jej vzhliadnutí nedochádzalo k traumatizácii detských divákov. „Neobsahuje žiaden násilný ani pornografický obsah, ale zachováva vývoj celého príbehu. Obsahuje komunikáciu herečiek s dospelými užívateľmi internetových služieb, z ktorých časť tvoria takzvaní sexuálni predátori, ktorí sú schopní primäť deti k posielaniu vlastných intímnych materiálov alebo ich presvedčiť na osobné stretnutie," poznamenala Freyerová.

Dodala, že na letné projekcie nadviažu počas jesene školské predstavenia doplnené o presný metodický plán určený pedagógom. Vo vybraných mestách sa budú počas jesene konať diskusie s odborníkmi. Spolu s metodickým plánom určeným pre pedagógov vznikla aj príručka určená rodičom, v ktorej nájdu potrebné rady a kroky ako postupovať pri problematike kyberbezpečnosti a keberšikany, a pre deti určené Desatoro bezpečného správania sa v online priestore.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >