- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Doma s deťmi. Tip na aktivitu 12: Nerobte nič, len buďte s deťmi ako chcú
Tipy, ako zabaviť deti, keď sú pre pandémiu koronavírusu doma, sa valia z každej strany. Čo tak na chvíľu všetky dobre mienené rady ignorovať a načúvať sami sebe? O tom je náš dnešný tip.
-
Odopierať počas krízy deťom druhého rodiča? Je to nezákonné
Jana z Považskej Bystrice má dvoch synov v striedavej starostlivosti. Deti si s bývalým mužom „vymieňajú“ po týždni. Lenže otec ich posledné týždne vôbec nevidel. Matka mu odmieta potomkov dať, pretože sa bojí, že by ich mohol nakaziť novým koronavírusom.
-
Psychologička Dagmar Šimkovicová: Nestresujte sa kvôli koronavírusu zbytočne
„Aj v kríze potrebujeme pociťovať príjemné emócie, zamestnať sa bežnými aktivitami a sústrediť sa na činnosti dňa,“ hovorí o súčasnej pandémii psychologička Dagmar Šimkovicová z Via Clinic v Bratislave.
-
Babi, si tam? 10 tipov, ako udržiavať kontakt s prarodičmi v tejto dobe
Pandémia COVID-19 oddelila starých rodičov od vnúčat. Mnohí sa nestretli už celé týždne a tak skoro zrejme ani nestretnú. Obmedzenie kontaktov je nevyhnutné, seniori sú navyše najohrozenejšou skupinou. Deti však babičky a dedkov pre svoj vývoj potrebujú, preto je dôležité pestovať a rozvíjať vzájomný vzťah aspoň na diaľku. Ponúkame vám 10 tipov ako.
-
Ústav detskej psychológie zriadil kvôli koronavírusu Linku podpory pre rodičov a učiteľov
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) prišiel v súvislosti s koronavírusom s e-mailovou aj telefonickou podporou pre rodičov, ale aj pedagógov.
-
Skauti po celom Slovensku dnes pomáhajú ľudom v núdzi
Skautskí dobrovoľníci pomáhajú po celom Slovensku občanom počas mimoriadnej situácie v súvislosti s novým koronavírusom. Slovenský skauting (SLSK) spustil iniciatívu s názvom Skautská služba, orientovanú na dobrovoľnícku pomoc. Doteraz sa do projektu zapojilo 286 slovenských skautov.
-
Bratislava zriadila kvôli koronavírusu rodičovskú linku podpory
Mesto Bratislava v spolupráci s detskými psychologičkami a dobrovoľníčkami zriadilo na čísle 0800 242 333 bezplatnú rodičovskú linku podpory. Magistrát tak chce pomôcť a poradiť rodičom, ktorí pre opatrenia na zamedzenie šíreniu nového koronavírusu ostávajú s deťmi doma.
-
Ahoj alebo Hi? Ako sa rozprávať s deťmi vo viacjazyčnej rodine
Ivan je Slovák, za manželku má Holanďanku a spolu sa rozprávajú po anglicky. Ich dve deti vyrastajú v Holandsku. Otázku, ako sa s nimi rozprávať, vyriešili najjednoduchšie, ako šlo. Ivan rozpráva po slovensky, a jeho manželka po holandsky. Deti tak od raného veku vstrebávajú do seba holandčinu, slovenčinu i angličtinu.
-
Všetko zlé je na niečo dobré. Šesť vecí, ktoré nás môže koronavírus naučiť
Rada mudrcov, že ak nemôžeš vyriešiť problém, zmeň svoj pohľad naň, sa pri súčasnej pandémii koronavírusu veľmi zíde. Situácia je vážna, pribúda chorých a v zahraničí, žiaľ, i mŕtvych, ak však prepadneme strachu a úzkosti, nepomôžeme tým nikomu. Čo môžeme urobiť, je pozrieť sa na vec z inej stránky. Čo nám má celá situácia ukázať? Čo sa teraz môžeme naučiť?
-
Ocenený film Hluché dni o nepočujúcich rómskych deťoch si môžu diváci pozrieť online zdarma
Film Pavla Pekarčíka Hluché dni, ktorý zvíťazil na 20. ročníku festivalu Jeden svet, nájdu diváci odteraz online zdarma na DAFilm.sk.
-
Všetci doma kvôli koronavírusu! Recept na prvý chlieb, tipy na upokojenie, príklad denného plánu...
Tisícky slovenských rodín zažívajú v posledných dňoch niečo nepoznané. Sú spolu od rána do večera. Namiesto obáv, ako to spolu zvládnete, skúste túto novú situáciu využiť na zlepšenie rodinných vzťahov.
-
Mala príznaky koronavírusu, lekári nad tým mávli rukou: „Pod kontrolou nemáme nič a správame sa k sebe hrozne.“
S testovaním na koronavírus má veľmi zlé skúsenosti, okrem zdravotníkov ju šokovali aj reakcie ľudí, keď si išla v gumených rukaviciach rýchlo nakúpiť do obchodu, alebo keď poslala dcéru s rúškom na tvári vyniesť smeti.
-
„Mami, ty zomrieš?“ Ako sa s deťmi rozprávať o koronavíruse
Povedať pravdu a upokojiť. Práve tak by sa mali dospelí baviť s deťmi o novej celosvetovej hrozbe.
-
Doprajte deťom aj nepohodlie, prospieva im
Nemusí byť vždy v izbe tá správna teplota ani včas navarený obed, a tiež sa nič nestane, ak náhodou zabudnete dieťaťu pribaliť pred prechádzkou do tašky teplý sveter, pre istotu. Nekomfort bol kedysi bežnou súčasťou detských dní, pomáhal formovať ich osobnosť a robil ich odolnejšími voči záťaži, fyzickej aj psychickej.
-
Každý druhý školák na webe komunikuje s neznámymi ľuďmi. Ako sa chrániť pred sexuálnymi predátormi?
Nebezpečenstvá internetu sa našich detí týkajú viac než si myslíme, podľa prieskumu polovica z nich tam komunikuje s neznámymi ľuďmi. Kam to až môže zájsť, ukazuje najnovší český dokument V sieti. Odhaľuje okrem iného aj svet sexuálnych predátorov, ktorí bez zábran navrhujú 12-ročným dievčatám rôzne praktiky, manipulujú nimi a neštítia sa ani vydierania. Ako sa chrániť?
-
Nechce vás dieťa poslúchať? Vyskúšajte fungujúcu metódu dohôd
Výchova je náročná aj preto, že na dieťa máme denne desiatky požiadaviek a vedieme s ním vyčerpávajúce boje, pretože sa nám často nechce podriadiť. Na konci dňa tak toho majú všetci dosť a vzájomný vzťah dostáva poriadne zabrať.
-
Sú ľaváci výnimoční? 5 oblastí, v ktorých nad pravákmi vynikajú
Píše vaše dieťa ľavou rukou? Zatiaľ čo ešte pred pár desiatkami rokov by ho učitelia násilím nútili preorientovať sa na pravú ruku, dnes sa ľaváctvo v mnohom považuje za výhodu. A hoci sa váš potomok možno bude spočiatku trochu trápiť s písaním, učte ho, že má byť na čo hrdý. Tu je päť oblastí, v ktorých ľaváci dosahujú výborné výsledky.
-
Čím viac detí, tým sú matky nešťastnejšie, ukázal výskum
Čím viac detí, tým šťastnejší rodičia. Tvrdí sa to, lenže aká je skutočnosť?
-
VIDEO Matka sa vo virtuálnej realite stretla s dcérkou, ktorá zomrela na leukémiu. Jedno oko nezostane suché
Matka vraj neváhala ani sekundu, keď jej ponúkli možnosť virtuálne sa stretnúť so svojou dcérkou, ktorá v siedmich rokoch podľahla leukémii.
-
Ako správne reagovať, keď zistíte, že vaše dieťa pilo alkohol? 5 rád odborníka
Slovenskí teenageri pijú menej než pred siedmimi rokmi, a hoci miera konzumácie alkoholu dosahuje priemer EÚ, stále je čo zlepšovať. Odborníci sa zhodujú, že najväčší vplyv na postoj dieťaťa k pitiu majú rodičia – ako idú príkladom, ako o alkohole hovoria i to, ako reagujú, ak sa dozvedia, že ich dieťa konzumovalo alkohol.