Trik špeciálnej pedagogičky, ako priviesť deti k tomu, aby si upratovali svoje veci

Gabriela Bachárová, 24. júna 2020 o 05:15

Nechce sa deťom upratovať si svoje veci? Skúste to aj bez prehovárania a kriku.

Áno, aj takto upratane môže vyzerať detská izba.

Foto: Shutterstock.com

Špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová z Nového Mesta nad Váhom, ktorá sa vo svojej praxi venuje okrem iného deťom s poruchami pozornosti a učenia a organizuje aj kurzy pre rodičov, kde im pomáha s výchovou, riešila rovnako ako veľa iných rodičov problém, ako nalákať svoje deti, aby si ochotne upratovali svoje veci. Až prišla na šikovnú metódu, ktorú môžete vyskúšať aj u vás doma. Zaobíde sa bez únavného prehovárania aj zvýšeného hlasu a frustrácie rodičov.

„Primäť malé deti, aby si upratovali vo svojej izbičke, je často nadľudská úloha,“ priznáva Soňa Pekarovičová, radí však nezúfať. „Mám jeden obľúbený spôsob upratovania detských hračiek, pokladov, výtvorov či drobností. Napriek mojej snahe viesť deti k poriadku a minimalizmu, stále sa tieto drobnosti hromadia a povaľujú,“ popisuje realitu, v ktorej sa určite nájdu mnohé rodiny.

Krabica s hračkami detí Sone Pekarovičovej. O chvíľu už bude uprataná.

Foto: archív Sone Pekarovičovej

„Naučili sme sa ale na to, že všetko nahádžem do krabice a oznámim: Haló, haló, máte čas do obeda. Mrknite do krabice a čo chcete, to si upracte na miesto a čo tam necháte, posunieme ďalej,“ hovorí autorka konceptu CentrumDys, v ktorom ponúka stimulačné programy či poradenstvo s prvkami terapie hrou. Okrem toho, že si vďaka tejto metóde deti naozaj bez odporu upracujú svoje hračky, učí ich aj, že nepotrebné veci ešte môžu urobiť niekomu radosť. Či už to bude kamarát alebo deti z detského domova či azylového domu.

Ako Soňa Pekarovičová podotýka, tento spôsob upratovania je dokonale zrozumiteľný i pre malé deti s poruchou pozornosti či dyspraxiou, čo je vývojová porucha motorických funkcií, ktorá sa prejavuje ako obmedzená schopnosť plánovania a koordinácie pohybov. Laicky by mu ju možno mohli nazvať akousi nešikovnosťou pri zvládaní praktických nárokov života. Takéto dieťa sa javí nemotorné a neohrabané a rodičia ho často radšej držia bokom od rôznych povinností, aby neublížilo sebe či niekomu inému. To však neznamená, že nie je nutné s touto poruchou vhodne pracovať.

Ako riešite upratovanie u vás doma? Prezraďte nám svoje vlastné triky v komentároch pod článkom a inšpirujte tak ostatných čitateľov. Ďakujeme.

Rodina Sone Pekarovičovej.

Foto: archív Sone Pekarovičovej






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >