Smútok za letom? Ako čo najhladšie preladiť deti z prázdnin do školského kolotoča, radí psychologička

Patricia Poprocká, 24. augusta 2020 o 04:28

Posledný týždeň prázdnin je tu. Ako si ho nepokaziť a zároveň sa citlivo naladiť na blížiacu sa školu a s tým spojené povinnosti? Radí psychologička z Alma centra pre zdravý vývin Dana Comas.

Do školy možno ísť aj s úsmevom, pomôžme k tomu našim deťom.

Foto: shutterstock.com

Nástup do kolotoča povinností po dovolenke nie je nič príjemné ani pre väčšinu dospelých. Deti bývajú zväčša odolnejšie, veci viac prijímajú také aké sú, bez zbytočného lamentovania. Nie však vždy a všetky. Ako teda najmä tie citlivejšie postupne pripraviť na zmenu, ktorá ich o týždeň čaká?

Či už nastupuje dieťa do školy alebo do škôlky, je dobré ho na to niekoľko dní vopred psychicky nasmerovať, vraví psychologička Dana Comas. Samozrejme, neznamená to, že budeme pri každej príležitosti pripomínať blížiaci sa školský rok alebo dokonca strihať pomyselný meter.

„Sú deti (aj dospelí), ktoré zmeny zvládajú ľahko a bez problémov. Keď sa také dieťa vráti z dovolenky dva dni pred koncom prázdnin, nemá problém sa rýchlo aklimatizovať a „naskočiť na vlak“. Ale sú deti, ktoré potrebujú k tomuto prechodu trochu viac času a asistencie. Takže každý rodič by si mohol zvážiť, aké má jeho dieťa povahu, potreby, zvyky a podľa toho upraviť čas konca prázdnin,“ vysvetľuje Dana Comas.

Psychologička z Alma centra Dana Comas odporúča pri debate o blížiacej sa škole vyzdvihovať pozitíva, zároveň však dieťaťu vyjadriť pochopenie, ak sa mu do nej nechce.

Foto: archív Dany Comas
Odporúča začať napríklad s nenápadným upravovaním režimu. „Pre dieťa je benefitom, ak pár dní vopred zavedieme aspoň približný spánkový režim a režim jedenia, ktorý bude počas školského týždňa. Môžeme sa tak vyhnúť veľkej únave a prípadnému hladu, ktoré by mohli ovplyvniť celkové prežívanie a atmosféru školských dní,“ hovorí.

Ďalším dobrým prípravným krokom je opätovné zavedenie niektorých povinností, ktoré dieťa počas prázdnin nemalo, prípadne ich malo posunuté. „Nebude tak veľmi veľa zmien na začiatok školského roka,“ pripomína Dana Comas.

Osoží tiež v príjemnej atmosfére prichystať s deťmi nové pomôcky, napríklad školské tašky, oblečenie a iné. „Ak je možnosť, nechajme dieťa vybrať si, aby malo vo výhľade niečo príjemné.“

Pozor na slová!

Dôležité však predovšetkým je, ako o konci prázdnin hovoríme, zdôrazňuje psychologička. Aj keď toto obdobie môže byť neobľúbené aj pre samotných rodičov, tí by nemali svoju nevôľu dávať príliš najavo. „Dobrým príkladom je, ak o blížiacej sa škôlke/škole hovoríme pozitívne,“ zdôrazňuje. Platí to aj o našom vlastnom nástupe do práce, kde by sme nemali príliš vzdychať či prekrúcať očami. „Vyzdvihovať pozitíva, to, že na deti čakajú kamaráti, že budú môcť opäť chodiť na obľúbené krúžky a podobne,“ vyratúva odborníčka.

Ako však dodáva, neznamená to, že by sme dieťaťu nemali vyjadriť pochopenie, ak prežíva smútok alebo nechuť s prichádzajúcim obdobím. Naopak, tu mu treba pocity potvrdiť, že im rozumieme a zároveň pripomenúť, že to nemusí byť iba zlé práve vzhľadom na vymenované pozitíva.

„Niektorým hanblivejším alebo introvertnejším deťom môže byť nápomocné, ak majú šancu stretnúť sa so svojimi spolužiakmi už vopred a tak sa trochu naladiť na nové obdobie, obnoviť podporujúce vzťahy,“ načrtáva ďalšiu možnosť Dana Comas.

Ako však uviedla, všetko závisí od dieťaťa a jeho povahy, ktorú poznajú najlepšie samotní rodičia. „Niekedy je fajn urobiť si rozlúčku s prázdninami, poster s fotkami, povedať si, kde sme boli a čo sme zažili. To niektorým deťom môže pomôcť uzavrieť v sebe prázdninové obdobie a napomôcť k prijatiu zmeny.“ A tešiť sa na nové, čo príde...





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >