Liek na detské hádky? Vyskúšajte Stôl uzmierenia

Patricia Poprocká, 10. augusta 2020 o 04:55

Hádajú sa vaše deti? Aj keď je najlepšie do sporov nezasahovať, pretože každý má „tú svoju“ pravdu, prispieť k zmiereniu môžete. Napríklad pomocou Stolu uzmierenia.

Hádky medzi súrodencami sú bežné, najlepšie je, ak si ich deti vyriešia samé debatou.

Foto: Shutterstock.com

Ide o metódu, ktorú opisuje prezident Nadácie Montessori Tim Seldin v knihe Ako vychovať úžasné dieťa metódou montessori.

Princíp je veľmi jednoduchý. Deti by mali mať svoj stolík, príjemne ozdobený niečím, čo pripomína mier, napríklad kvetina, zvonček, či holubica. Dobré je, aby to pre nich symbolizovalo miesto, kde sa riešia nedorozumenia. Ak nemáte stolík, môže to byť akékoľvek miesto v byte, kde si deti sadnú, buď na stoličky, na zem, na koberček, dokonca na schody.

„Keď si deti zvyknú na tento rituál, možno sa poberú k Stolu uzmierenia bez vyzvania,“ uisťuje Tim Seldin. Aj ostatní však môžu deťom navrhnúť, nech si idú sadnúť za stolík, ak vidia črtajúci sa konflikt.

O čo ide za samotným stolíkom? „Dieťa, ktoré sa cíti ukrivdené, položí jednu ruku na stôl a druhú na srdce, čím naznačí, že bude hovoriť čistú pravdu,“ opisuje Tim Seldin. „Potom sa pozrie na druhé dieťa, osloví ho menom a vysvetlí, aké má pocity z toho, čo sa stalo, a ako by chcelo, aby sa nedorozumenie vyrovnalo.“

Potom to isté urobí druhé dieťa. Tak by sa mali bez rozprávať, kým nedosiahnu zhodu. Je možné, že niekedy budú potrebovať prostredníka, podľa Tima Seldina problém môže niekedy riešiť aj celá rodina, ak je závažný.

„Vďaka stolu uzmierenia sa deti naučia, že nezávisle od toho, aké sú veľké, staré alebo aké je ich postavenie v rodine, môžu vždy povedať svoj názor a očakávať, že sa s nimi bude zaobchádzať férovo,“ pripomína hlavný efekt Tim Seldin.

Stôl uzmierenia je presným opakom Kúta hanby, do ktorého sa zvyklo posielať deti za trest, pretože sa pohádali či pobili. Kým trest je škodlivá metóda, ktorá vyvoláva ďalšie negatívne pocity, Stôl uzmierenia pomáha deťom upokojiť sa, vychladnúť a riešiť spory pozitívnym spôsobom. Ak je ozdobený zvončekom, po vyriešení hádky naň môžu deti zazvoniť a oznámiť tak ostatným, že je zasa všetko v poriadku.

Čo na to poviete? Možno by stálo za to, aby si taký stolík urobili aj dospelí.


ANKETA:

Čo si myslíte o Stole uzmierenia?

0,0%34,9%16,3%37,2%11,6%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne

  Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne

  Kto nemá rád filmy? Či chceme alebo nie, hrané príbehy na filmovom plátne nás ovplyvňujú, na konanie hrdinov si spomíname najmä v situáciách, kedy si s niečím nie sme istí, prípadne si nevieme rady. Preto je dôležité, čo pozeráme, a aké vzory nám filmy podsúvajú.

 • Obrázok ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život

  ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život

  „Platí, že ak rodina uspokojí potreby dieťaťa, bude si oveľa ochotnejšie umývať zuby, upratovať si izbu a prestane byť neustále v opozícii,“ vraví v rozhovore o detskej duši uznávaný detský psychiater a psychoterapeut Peter Pöthe, ktorému nedávno vyšla nová kniha. „Sila nevysloveného“ rozpráva päť príbehov, s ktorými sa stretol vo svojej psychoterapeutickej praxi.

 • Obrázok Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život

  Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život

  „Prečo nejdeš k ostatným? Choď!“ Aj keď vidíte, že vaše dieťa túžobne pozerá na skupinu hrajúcich sa detí, no zostáva pri vás, držiac sa vás za ruku, nenúťte ho. Nie je každý šouman, stredobod spoločnosti, nie každý sa okamžite spriatelí či dokonca preberá velenie v kolektíve. A ani nemusí.

 • Obrázok 10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte

  10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte

  Nekritizovať, neporovnávať, nevysmievať sa. Základné pravidlá komunikácie s deťmi sa oplatí dodržiavať vždy, v teenagerskom veku je to však možno ešte dôležitejšie. Pri krehkej psychike dospievajúceho dieťaťa niekedy naozaj stačí jediné slovo od blízkeho človeka, aby sa mu zdravé vnímanie seba samého obrátilo naruby.

 • Obrázok Je vaše dieťa ľavák alebo pravák? Podľa tohto to najľahšie rozoznáte

  Je vaše dieťa ľavák alebo pravák? Podľa tohto to najľahšie rozoznáte

  Jasné to môže byť od najútlejšieho veku a rodičia to nemusia vôbec riešiť. Ľavorukosť nie je hendikep, môže sa ním ale stať, ak by ľaváka chcel niekto pretvárať na praváka. To môže viesť k tikom, zajakaniu, pomočovaniu či poruchám učenia.

 • Obrázok Smútok za letom? Ako čo najhladšie preladiť deti z prázdnin do školského kolotoča, radí psychologička

  Smútok za letom? Ako čo najhladšie preladiť deti z prázdnin do školského kolotoča, radí psychologička

  Posledný týždeň prázdnin je tu. Ako si ho nepokaziť a zároveň sa citlivo naladiť na blížiacu sa školu a s tým spojené povinnosti? Radí psychologička z Alma centra pre zdravý vývin Dana Comas.

 • Obrázok Čo sa stane, ak vypnete deťom televízor?

  Čo sa stane, ak vypnete deťom televízor?

  Bez televízie si deti poradia, skôr sú to dospelí, kto ju potrebuje, aby svojich potomkov na chvíľu „vypol“ a získal chvíľu pre seba. Obrazovka deti fascinuje, bez ohľadu na to, či rozumejú tomu, čo na nej vidia alebo nie, dokážu ju sledovať pomerne dlhú dobu.

Ďalšie články v rubrike >