Liek na detské hádky? Vyskúšajte Stôl uzmierenia

Patricia Poprocká, 10. augusta 2020 o 04:55

Hádajú sa vaše deti? Aj keď je najlepšie do sporov nezasahovať, pretože každý má „tú svoju“ pravdu, prispieť k zmiereniu môžete. Napríklad pomocou Stolu uzmierenia.

Hádky medzi súrodencami sú bežné, najlepšie je, ak si ich deti vyriešia samé debatou.

Foto: Shutterstock.com

Ide o metódu, ktorú opisuje prezident Nadácie Montessori Tim Seldin v knihe Ako vychovať úžasné dieťa metódou montessori.

Princíp je veľmi jednoduchý. Deti by mali mať svoj stolík, príjemne ozdobený niečím, čo pripomína mier, napríklad kvetina, zvonček, či holubica. Dobré je, aby to pre nich symbolizovalo miesto, kde sa riešia nedorozumenia. Ak nemáte stolík, môže to byť akékoľvek miesto v byte, kde si deti sadnú, buď na stoličky, na zem, na koberček, dokonca na schody.

„Keď si deti zvyknú na tento rituál, možno sa poberú k Stolu uzmierenia bez vyzvania,“ uisťuje Tim Seldin. Aj ostatní však môžu deťom navrhnúť, nech si idú sadnúť za stolík, ak vidia črtajúci sa konflikt.

O čo ide za samotným stolíkom? „Dieťa, ktoré sa cíti ukrivdené, položí jednu ruku na stôl a druhú na srdce, čím naznačí, že bude hovoriť čistú pravdu,“ opisuje Tim Seldin. „Potom sa pozrie na druhé dieťa, osloví ho menom a vysvetlí, aké má pocity z toho, čo sa stalo, a ako by chcelo, aby sa nedorozumenie vyrovnalo.“

Potom to isté urobí druhé dieťa. Tak by sa mali bez rozprávať, kým nedosiahnu zhodu. Je možné, že niekedy budú potrebovať prostredníka, podľa Tima Seldina problém môže niekedy riešiť aj celá rodina, ak je závažný.

„Vďaka stolu uzmierenia sa deti naučia, že nezávisle od toho, aké sú veľké, staré alebo aké je ich postavenie v rodine, môžu vždy povedať svoj názor a očakávať, že sa s nimi bude zaobchádzať férovo,“ pripomína hlavný efekt Tim Seldin.

Stôl uzmierenia je presným opakom Kúta hanby, do ktorého sa zvyklo posielať deti za trest, pretože sa pohádali či pobili. Kým trest je škodlivá metóda, ktorá vyvoláva ďalšie negatívne pocity, Stôl uzmierenia pomáha deťom upokojiť sa, vychladnúť a riešiť spory pozitívnym spôsobom. Ak je ozdobený zvončekom, po vyriešení hádky naň môžu deti zazvoniť a oznámiť tak ostatným, že je zasa všetko v poriadku.

Čo na to poviete? Možno by stálo za to, aby si taký stolík urobili aj dospelí.


ANKETA:

Čo si myslíte o Stole uzmierenia?

0,0%



34,0%



20,0%



36,0%



10,0%












Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >