Svadba? Slováci sa do nej veľmi nehrnú

TASR, 7. augusta 2020 o 04:03

Slovákom a Slovenkám sa do manželstva veľmi nechce, ako o tom svedčia aj najnovšie štatistiky. Páry sa navyše k tomuto vážnemu životnému kroku odhodlávajú stále neskôr.

Manželstvo Slovákov veľmi neláka.

Foto: Blanka Golejová

Počet sobášov sa vlani na Slovensku medziročne znížil o 1513 na 29 664. Priemerný vek neviest bol 31,4 roka, priemerný vek ženíchov bol 34,3 roka, čo predstavuje v porovnaní s rokom 2018 zvýšenie veku u oboch pohlaví o jeden mesiac. Vyplýva to z materiálu Štatistického úradu za rok 2019, ktorý zverejnil úrad na svojom webe.

Najčastejšie sa muži ženili vo veku 25 až 29 rokov. Do tejto vekovej kategórie spadalo 8 431 ženíchov. Naopak, najmenej bolo ženíchov do 19 rokov. V tejto vekovej kategórii ŠÚ SR uviedol len 379 mužov. Na ženbu sa vlani odhodlalo 784 mužov vo veku od 60 rokov. Priemerne najstaršími boli ženísi, ktorí manželstvo uzavreli v hlavnom meste Bratislave. Ich priemerný vek bol 36,7 roka. Najmladšími boli v Prešovskom kraji. Ich priemerný vek bol 31,3 roka.

Rovnako ako u mužov aj u žien bola najpočetnejšou veková skupina od 25 do 29 rokov. Najmenej sa do svadby chcelo ženám nad 60 rokov. V tejto vekovej kategórii bolo 384 žien. Neviest do 19 rokov bolo 914. Najmladšími nevestami boli tie, ktoré uzavreli manželstvo v Prešovskom kraji, ich priemerný vek bol 28,6 roka. Najstaršími nevestami boli ženy, ktoré uzavreli manželstvo v hlavnom meste. Ich priemerný vek bol 34,2 roka.

Najčastejšie do manželstva vstupovali ľudia so stredoškolským vzdelaním. Najviac sobášov bolo vlani v Prešovskom kraji, najmenej v Trnavskom kraji. Pri porovnaní mesta a vidieka vyšlo, že v mestách sa sobášilo vlani o čosi viac ľudí ako na vidieku.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Hneváte sa na svoje dieťa? Predstavte si ho v nemocnici na prístrojoch

  Hneváte sa na svoje dieťa? Predstavte si ho v nemocnici na prístrojoch

  Čítať to je rozhodne ľahšie než praktizovať, čím skôr si to však ako rodičia osvojíme, tým lepšie. Ako zareagovať a nevybuchnúť, keď naše dieťa urobí niečo z nášho pohľadu neprijateľné? Klinická psychologička Lýdia Adamcová ponúka praktický návod, ako to zvládnuť, a to aj v naozaj kritických situáciách, keď napríklad dieťa predáva drogy, klame, chodí poza školu alebo sa neustále háda.

 • Obrázok Čo sa v skutočnosti skrýva za hnevom či strachom vášho dieťaťa? Odhaľte to s pomocou šikovnej nápovedy

  Čo sa v skutočnosti skrýva za hnevom či strachom vášho dieťaťa? Odhaľte to s pomocou šikovnej nápovedy

  Stále hnevá! Je ako motorová myš, neobsedí! Je príliš citlivá, hneď sa rozplače! Bojí sa, večne sa schováva za maminou sukňou!

 • Obrázok Ideál krásy podľa slovenských teenageriek: štíhlosť až vychrtlosť

  Ideál krásy podľa slovenských teenageriek: štíhlosť až vychrtlosť

  Celé detstvo som od mamy počúvala, že by mala schudnúť, lebo je tučná. Svoje kilogramy riešila aj moja o šesť rokov staršia sestra, ktorá bola pre mňa veľkým vzorom, takže som to po nich prebrala aj ja. Svoju váhu som si strážila priam úzkostne, po šiestej večer som nič nejedla, čo ako hladná som bola, a hoci mi všetci vraveli, že som štíhla, nikdy sa mi to nezdalo dosť...

 • Obrázok Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne

  Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne

  Kto nemá rád filmy? Či chceme alebo nie, hrané príbehy na filmovom plátne nás ovplyvňujú, na konanie hrdinov si spomíname najmä v situáciách, kedy si s niečím nie sme istí, prípadne si nevieme rady. Preto je dôležité, čo pozeráme, a aké vzory nám filmy podsúvajú.

 • Obrázok ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život

  ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život

  „Platí, že ak rodina uspokojí potreby dieťaťa, bude si oveľa ochotnejšie umývať zuby, upratovať si izbu a prestane byť neustále v opozícii,“ vraví v rozhovore o detskej duši uznávaný detský psychiater a psychoterapeut Peter Pöthe, ktorému nedávno vyšla nová kniha. „Sila nevysloveného“ rozpráva päť príbehov, s ktorými sa stretol vo svojej psychoterapeutickej praxi.

 • Obrázok Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život

  Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život

  „Prečo nejdeš k ostatným? Choď!“ Aj keď vidíte, že vaše dieťa túžobne pozerá na skupinu hrajúcich sa detí, no zostáva pri vás, držiac sa vás za ruku, nenúťte ho. Nie je každý šouman, stredobod spoločnosti, nie každý sa okamžite spriatelí či dokonca preberá velenie v kolektíve. A ani nemusí.

 • Obrázok 10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte

  10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte

  Nekritizovať, neporovnávať, nevysmievať sa. Základné pravidlá komunikácie s deťmi sa oplatí dodržiavať vždy, v teenagerskom veku je to však možno ešte dôležitejšie. Pri krehkej psychike dospievajúceho dieťaťa niekedy naozaj stačí jediné slovo od blízkeho človeka, aby sa mu zdravé vnímanie seba samého obrátilo naruby.

Ďalšie články v rubrike >