Je vaše dieťa ľavák alebo pravák? Podľa tohto to najľahšie rozoznáte

Patricia Poprocká, 31. augusta 2020 o 04:06

Jasné to môže byť od najútlejšieho veku a rodičia to nemusia vôbec riešiť. Ľavorukosť nie je hendikep, môže sa ním ale stať, ak by ľaváka chcel niekto pretvárať na praváka. To môže viesť k tikom, zajakaniu, pomočovaniu či poruchám učenia.

Ľavák alebo pravák? A záleží na tom?

Foto: shutterstock.com

Je dobré poznať, ktorú ruku vaše dieťa uprednostňuje, aby ste mu mohli dostatočne vyjsť v ústrety. „Ak je dieťatko pravák, dominantná a vedúca hemisféra mozgu je ľavá. Ak je pravák, dominantná je hemisféra pravá,“ vysvetľuje Barbora Horváthová zo sociologicko-pedagogickej poradne Astarté v príručke Rodičia a ja.

Aj keď sa v minulosti ľudia mylne domnievali, že ľaváctvo je choré a neprirodzené, nie je to tak. Ľaváci existovali odjakživa, už v dobe kamennej, o čom svedčia archeologické nálezy nástrojov, používaných výlučne ľavákmi, pripomína Barbora Horváthová. Aj dnes sú niektoré predmety vyrábané špeciálne pre ľavákov, napríklad perá, pravítka, peňaženky, nože a podobne.

Precvičovať ľavákov na pravákov netreba, najlepšie je nechať dieťa, nech si samé vyberie, čo mu je prirodzenejšie. Okrem jednoznačnej ľavorukosti (laterality) sa však vyskytuje aj lateralita neurčitá, nevyhranená dominancia, keď dieťa používa prednostne raz ľavú a raz pravú ruku. Aj to by mali rodičia nechať tak.

Ľavorukosť dieťaťa rozoznáte podľa nasledovných prejavov:
- Ak sa dieťa pri uchopení hračky, ktorú má na pravej strane, radšej celé otočí, len aby si ju mohlo zobrať ľavou rukou
- Pri kreslení uprednostňuje ľavú ruku
- Keď kladie kocky na seba, uprednostňuje tiež svoju dominantnú ruku, pretože je to jemná činnosť
- Keď zopne ruky tak, že sa navzájom prepletú prsty, na 70 percent ostane hore palec dominantnej ruky a keď ich človek prehodí, cíti sa neprirodzene
- Necháme dieťa nakresliť domček ľavou i pravou rukou – nakreslený dominatnou rukou bude očividne krajší
(zdroj: Barbora Horváthová)

„Dieťa má mať od malinkého malička možnosť slobodne a bez obmedzovania používať dominantnú rúčku. Žiak si má zásadne sám zvoliť, ktorou rukou bude písať a učiteľ ho v tom má bez ohľadu na predsudky podporovať,“ zdôrazňuje Barbora Horváthová s tým, že ľaváctvo je rovnocenné praváctvu a rovnako prirodzené.
Pri nútení používať druhú ruku sa u dieťaťa môžu vyskytnúť tieto problémy:
+ fyzický a psychický nepokoj, nesústredenosť
+ zmena správania – agresivita, neurotickosť, utiahnutosť
+ neurózy, úzkostlivosť, negativizmus
+ nočné pomočovanie – napätie vznikajúce potláčaním vôle písať prirodzene zvolenou rukou sa v spánku takto dostane von
+ tiky v tvári, zmiznú, ak dieťa prestaneme nútiť
+ odpor ku škole, nechuť učiť sa, strácanie pomôcok, zhoršený prospech
+ poruchy reči, koktavosť a zajakávanie sa a tiež oneskorený vývoj reči
(zdroj: Barbora Horváthová)

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne

  Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne

  Kto nemá rád filmy? Či chceme alebo nie, hrané príbehy na filmovom plátne nás ovplyvňujú, na konanie hrdinov si spomíname najmä v situáciách, kedy si s niečím nie sme istí, prípadne si nevieme rady. Preto je dôležité, čo pozeráme, a aké vzory nám filmy podsúvajú.

 • Obrázok ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život

  ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život

  „Platí, že ak rodina uspokojí potreby dieťaťa, bude si oveľa ochotnejšie umývať zuby, upratovať si izbu a prestane byť neustále v opozícii,“ vraví v rozhovore o detskej duši uznávaný detský psychiater a psychoterapeut Peter Pöthe, ktorému nedávno vyšla nová kniha. „Sila nevysloveného“ rozpráva päť príbehov, s ktorými sa stretol vo svojej psychoterapeutickej praxi.

 • Obrázok Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život

  Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život

  „Prečo nejdeš k ostatným? Choď!“ Aj keď vidíte, že vaše dieťa túžobne pozerá na skupinu hrajúcich sa detí, no zostáva pri vás, držiac sa vás za ruku, nenúťte ho. Nie je každý šouman, stredobod spoločnosti, nie každý sa okamžite spriatelí či dokonca preberá velenie v kolektíve. A ani nemusí.

 • Obrázok 10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte

  10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte

  Nekritizovať, neporovnávať, nevysmievať sa. Základné pravidlá komunikácie s deťmi sa oplatí dodržiavať vždy, v teenagerskom veku je to však možno ešte dôležitejšie. Pri krehkej psychike dospievajúceho dieťaťa niekedy naozaj stačí jediné slovo od blízkeho človeka, aby sa mu zdravé vnímanie seba samého obrátilo naruby.

 • Obrázok Smútok za letom? Ako čo najhladšie preladiť deti z prázdnin do školského kolotoča, radí psychologička

  Smútok za letom? Ako čo najhladšie preladiť deti z prázdnin do školského kolotoča, radí psychologička

  Posledný týždeň prázdnin je tu. Ako si ho nepokaziť a zároveň sa citlivo naladiť na blížiacu sa školu a s tým spojené povinnosti? Radí psychologička z Alma centra pre zdravý vývin Dana Comas.

 • Obrázok Čo sa stane, ak vypnete deťom televízor?

  Čo sa stane, ak vypnete deťom televízor?

  Bez televízie si deti poradia, skôr sú to dospelí, kto ju potrebuje, aby svojich potomkov na chvíľu „vypol“ a získal chvíľu pre seba. Obrazovka deti fascinuje, bez ohľadu na to, či rozumejú tomu, čo na nej vidia alebo nie, dokážu ju sledovať pomerne dlhú dobu.

 • Obrázok Štyri najčastejšie chyby dnešných rodičov vo výchove. Robíte ich tiež? Ako sa ich vyvarovať?

  Štyri najčastejšie chyby dnešných rodičov vo výchove. Robíte ich tiež? Ako sa ich vyvarovať?

  Neomylný nie je nikto. Chýb sa dopúšťame, či chceme alebo nie. Vyčítať si ich je zbytočné, dôležitejšie je, aby sme ich vedeli napraviť, prípadne sa ich vyvarovať do budúcnosti. Súčasná rýchla, komerčná online doba je špecifická a rodičom kladie nemalé výzvy.

Ďalšie články v rubrike >