Ideál krásy podľa slovenských teenageriek: štíhlosť až vychrtlosť

Patricia Poprocká, 24. septembra 2020 o 04:19

Celé detstvo som od mamy počúvala, že by mala schudnúť, lebo je tučná. Svoje kilogramy riešila aj moja o šesť rokov staršia sestra, ktorá bola pre mňa veľkým vzorom, takže som to po nich prebrala aj ja. Svoju váhu som si strážila priam úzkostne, po šiestej večer som nič nejedla, čo ako hladná som bola, a hoci mi všetci vraveli, že som štíhla, nikdy sa mi to nezdalo dosť...

Slovenské teenagerky chcú byť štíhle, väčšinou však majú málo pohybu a zlú životosprávu.

Foto: Projekt sebadôvery Dove

Alenin príbeh sa našťastie neskončil anorexiou ani bulímiou, keď si v maturitnom ročníku našla priateľa a začala s ním chodiť na cyklotúry, stravovanie a svoj vzhľad prestala riešiť.

Podobných ako ona sú však dnes tisícky mladých dievčat. Podľa prieskumu v rámci Projektu Sebadôvery Dove tretina slovenských dievčat vo veku od 10 do 17 rokov je nespokojná s vlastným telom. Zo svojho vzhľadu majú komplexy a následne i problémy prezentovať sa na verejnosti.

Naopak, len 4,4 percenta dievčat bolo o sebe schopných povedať, že sa považujú za krásne. Pre porovnanie – v zahraničí na otázku o vlastnej kráse kladne odpovedalo až 79 percent dievčat. Prečo tak nízke sebavedomie našich dievčat?

Nebezpečným kritériom krásy medzi mladými Slovenkami sa stala štíhlosť, či dokonca až chorobná chudosť. Práve štíhlosť, či priam podváha, je pre ne hlavným kritériom krásy, čo ukázal aj spomínaný prieskum. Takmer polovica dievčat, ktoré uviedli, že sú spokojné so svojím výzorom, malo totiž podváhu. A naopak, zo skupiny tých, ktoré na svoju výšku a vek mali primeranú váhu, len 2,9 percenta dievčat uviedlo, že je so svojou váhou spokojných.

Slovenské teenagerky chcú byť štíhle, pohyb im však chýba a majú aj zlú životosprávu. To potvrdzuje ďalší prieskum z vlaňajška na bratislavských základných školách od športových trénerov z občianskeho združenia Beni klub. Nedostatok športu, pasívne trávenie voľných chvíľ a zlá životospráva logicky ústia do nespokojnosti so svojím výzorom, psychickej nepohody a uzatvárania sa do seba.

Beni klub chce dnes mladým dievčatám pomôcť nájsť motiváciu a radosť pomocou kurzu myTeen. Má pozostávať z pohybových tréningov a stretnutí s mentormi, ktorí sú odborníci na poruchy príjmu potravy, sebapoškodzovanie, konfliktné vzťahy s rodičmi či okolím, nespokojnosť a nevyrovnanosť dievčat so sebou. Profesionálny tým by mal chodiť po jednotlivých základných školách a program prispôsobiť na mieru potrieb súčasných teenageriek.

„Zisťovali sme, čo ich baví, pri akých pohybových aktivitách vytrvajú a zachytili sme aj ich potrebu o svojich trápeniach hovoriť. Veríme, že program bude poskytovať pre dievčatá novú príležitosť, ako sa realizovať, ale aj slúžiť ako prevencia pred rizikovým správaním. Takto sme sa rozhodli bojovať za lepšiu budúcnosť našich dievčat ,” vraví zakladateľka projektu MyTeen Andrea Čvapková.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >