- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Zaľúbenci majú sviatok. Viete, ako vznikla tradícia pozdravov valentíniek?
S dnes už populárnym dňom zaľúbených, ktorý pripadá na 14. februára, sa viaže hlavne legenda o kňazovi zo starovekého Ríma Valentínovi, ktorý aj napriek zákazu cisára Claudia II. sobášil rímskych vojakov. Cisár vojakom zakazoval uzavrieť manželstvo, lebo si myslel, že by ich manželský život odvádzal od plnenia vojenských povinností.
-
Je to len kríza alebo život s násilníkom?
Prípadov domáceho násilia v čase pandémie pribúda, nielen fyzického. To psychické je ťažšie rozpoznateľné, mnohí ľudia žijú vo vzťahu s násilníkom bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. Násilné správanie považujú za partnerské nezhody a presvedčení, že za záchranu vzťahu sa oplatí bojovať, situáciu neriešia. Kedy ide o krízu, kedy už o násilie?
-
Medzi deťmi sa šíri hlúpa, no o to desivejšia reťazovka: „Nemám nos ani uši, som mŕtva. Prídem ťa zabiť.“
Aj mnohí dospelí budú mať z nasledujúcich riadkov husiu kožu, hoci veľmi dobre vedia, že ide o hlúposť. Čo potom malé deti, ktoré ešte nedokážu celkom rozlíšiť skutočnosť od vedomej lži, manipulácie či hlúpeho žartu.
-
Katka Králová z Nevýchovy: „Keď mama zlyhá. Chcem tu byť pre svoje dieťa, ale som podráždená a nepríjemná. Čo teraz?“
„Bola si prosto Monča, Peťa, Linda, Zuzka... a nevedela si si predstaviť, že raz tu bude niekto maličký, za koho by si dýchala. A teraz je tu, sladký, dokonalý, a tá Monča, Peťa, Linda, Zuzka musia ísť nabok, však? Musíš byť na sto percent mama. Opýtaj sa jej, rovnako ako sa možno pýtaš svojho dieťaťa, čo by potrebovala? Čo by jej urobilo dobre?" píše Katka Králová, autorka prístupu Nevýchova, ktorý odmieta tvrdú, ale aj benevolentnú výchovu a snaží sa pochopiť a naplniť potreby detí, rovnako i potreby rodičov.
-
Rozvrat v priamom prenose. K lekárovi sa dnes tak ľahko nedostanete a potom už môže byť neskoro…
To, čo sme ešte pred rokom považovali za samozrejmé a nemenné, sa rúca. Prístup k zdravotnej starostlivosti je obmedzený a dôsledky môžu byť vážne. Nielen pre zdravie.
-
Pre lockdown sa o tretinu zvýšil počet detí s depresiou
V dôsledku zákazu vychádzania a zatvorených škôl sa o 33 percent zvýšil počet detí do 18 rokov, u ktorých sa prejavujú depresívne syndrómy.
-
„Dostala som poza uši, a tak to malo byť.“ Nostalgicky spomíname na výchovu v minulosti, ale priviedla nás ku šťastiu?
Boli deti kedysi odolnejšie, úctivejšie, samostatnejšie? V mnohých oblastiach nepochybne áno. Športovali viac, veľa vecí museli zvládnuť sami, vedeli sa viac snažiť, ak niečo chceli... Boli ale aj šťastnejšie? A najmä – vyrástli z nich vyrovnaní dospelí, schopní čeliť problémom a s rodičovskou istotou sprevádzať životom svoje deti?
-
Slová vo výchove nestačia
Poznáte to? Deťom vysvetľujete, čo a prečo urobili zle, čo sa stane, ak to nezlepšia, a naopak, čo by robiť mali, no aj tak máte pocit, že sa vaša námaha míňa účinku? Nezúfajte, je to prirodzené, detská myseľ funguje viac na obrazoch ako na slovách, čo ako pekných. Ako sa deťmi účinne hovoriť, vysvetľuje v našej rubrike Tento týždeň píše klinická psychologička Lýdia Adamcová.
-
Traumy sa prenášajú z generácie na generáciu, potvrdili aj vedci
Ustrašenosť, sklony k úzkostiam či depresiám. Toto nepriaznivé psychické nastavenie môže matka nevedomky predať svojmu dieťaťu. To, čo intuitívne vedia tisíce z nás, teraz potvrdili aj najmodernejšie lekárske vyšetrenia.
-
ROZHOVOR Neriešte veci za deti, doprajte im aj zlyhanie, radí rodičovská koučka
Rodič-kamarát, rodič-vzor, rodič-autorita, kde sú hranice medzi jednotlivými rolami? Ako nájsť primeraný prienik, aby dieťa vyrastalo v harmónii, cítilo sa prijaté, milované a zároveň nebolo zhýčkané a rozmaznané? Hovoríme s rodičovskou koučkou Katarínou Winterovou z mamedeti.sk.
-
Obetiam domáceho násilia zostáva pomáhať národná bezplatná nonstop linka
Napriek tomu, že Generálna prokuratúra začiatkom tohto roka zrušila Linku pre týrané osoby, Národná linka pre ženy zažívajúce násilie, ktorej iniciátorom a garantom je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, poskytuje pomoc naďalej.
-
Šarkan citlivo približuje stratu blízkeho
Ak by sme hľadali niečo, na čo môžeme byť za posledné obdobie pyšní, určite je to dvanásťminútový animovaný film Šarkan. Získal už neuveriteľných 40 ocenení na rôznych festivaloch. Autor Martin Smatana sa ale najviac teší z reakcií rodičov, že vďaka filmu môžu s deťmi hovoriť o smrti blízkeho primeraným spôsobom.
-
Hektické rodinné večery? Zopár tipov, ako vymeniť nervy za pokoj
Ak by Martine niekto položil otázku, ktorú časť dňa nemá rada, odpovedala by bez zaváhania. Večer! Všetci v rodine sú už unavení, ale povinností je práve vtedy najviac.
-
Karanténou trpia hlavne deti z nefunkčných rodín
Škôlkari či deti vo funkčnej rodine súčasným stavom trpieť nemusia. Ohrozené sú však deti v konfliktných a nefunkčných rodinách.
-
Deti nepočúvajú, ale nerobia to naschvál, hoci si to veľa dospelých myslí
Deti ma nepočúvajú, neustále si robia, čo chcú. Viedla som ich k samostatnosti, no teraz sa mi zdá, že sú samostatné až príliš. Čo mám robiť? Obrátila sa na nás nedávno s problémom Mariana, matka dvoch súrodencov, školákov na prvom stupni.
-
Tvár v mobile, neschopnosť rozprávať sa. Vyrastá nám „kovidová“ generácia?
Ich rodičia patria do generácie Husákových či ponovembrových detí, dnešná mládež má už tiež charakteristický prívlastok – kovidová generácia. Hoci pandémia koronavírusu netrvá ešte ani rok, odborníci varujú, že môže na deťoch zanechať nezvratné následky.
-
ČO S TÝM Moje deti sú až príliš samostatné
Vždy som sa snažila viesť deti k samostatnému mysleniu i konaniu, no teraz mám pocit, že sa mi to vymklo z rúk. Deti si robia po svojom, nedajú si povedať – neviem, či naschvál alebo jednoducho zabúdajú. Neviem, čo s tým, píše Mariana, matka dvoch školákov (druháka a tretiačky). Tu je jej problém, ak máte skúsenosti, napíšte, čo by ste jej poradili.
-
Vznikol web, ktorý radí rodičom, ako deti previesť obdobím epidémie
Na novom webe www.detiacovid.sk nájdu rodičia všetky potrebné informácie k téme sprevádzania detí počas pandémie.
-
Vianočný stromček pomohol rodine s deťmi udržať si bývanie
Vyzdobený vianočný stromček v týchto dňoch zdobí vstupný priestor jedálne pre seniorov na Vojvodskej ulici v Košiciach. Dostal sa tam po charitatívnej dražbe v prospech košickej rodiny s dvomi malými deťmi v existenčných problémoch, ktorej po Vianociach hrozila strata podnájmu, a tým strechy nad hlavou.
-
Vzácne slová. Šesť viet, v ktorých atmosfére by malo vyrastať každé dieťa
Hovorte ich deťom tak často, ako sa len dá. Prípadne ich dávajte najavo aj bez slov. V atmosfére týchto šiestich viet by malo vyrastať každé dieťa, aby z neho mohol byť v dospelosti šťastný a vyrovnaný človek. Teraz v čase Vianoc, je dosť času na premýšľanie aj rozhovory, takže ideálna príležitosť začať.