3 tipy, ako môžu deti udržiavať kontakt s kamarátmi, aj keď sú školy zatvorené

Gabriela Bachárová, 17. novembra 2020 o 05:00

Učenie im zrejme veľmi nechýba, ale kontakty so spolužiakmi určite áno. Zatvorené školy môžu mať neblahý vplyv na psychiku hlavne dospievajúcich detí.

Moderné technológie sú dobrým sluhom, ale zlým pánom.

Foto: Shutterstock.com

Pre obdobie dospievania je typické postupné odpútavanie sa od rodičov, stále väčšiu dôležitosť získavajú kamarátske a neskôr partnerské vzťahy. Epidémia koronavírusu tento prirodzený vývoj prerušila. Sociálna izolácia, keď sa deti nemôžu stretávať so spolužiakmi a kamarátmi, má na ich mentálne zdravie negatívny vplyv. Menšie deti trápia skôr úzkosť a obavy, pretože celkom dobre nerozumejú tomu, čo sa deje. Na staršie viac dolieha osamelosť a z toho plynúce stavy smútku či dokonca depresie.

„Systematická štúdia zistila, že sociálna izolácia zvyšuje riziko vzniku depresie, pričom na rozvoj depresie vplýva najmä dĺžka trvania karantény. To nám napovedá, že pre deti je extrémne dôležité, aby sociálna izolácia trvala najkratšie, ako sa dá," uviedla pre TASR psychologička Mária Balážová.

Realita je však také, že stredné školy a druhý stupeň základných škôl sú stále zatvorené, na mnohých miestach sú kvôli koronavírusu prázdne aj triedy na prvom stupni. Karanténa síce neumožňuje osobné stretávanie sa s kamarátmi, ale predsa len sa dá čosi robiť. Ponúkame vám tri tipy, ako zmierniť izoláciu detí.

1. Online schôdzka

Deti si dnes neustále niečo píšu na mobiloch. Udržiavajú tak síce vzťahy, ale vidieť sa tvárou v tvár nič nenahradí. Skúste im preto navrhnúť, aby sa, či už vo dvojici, alebo v skupinke, „stretli“ na nejakej platforme, ktorá im umožní aj vizuálny kontakt. Môže to byť Messenger, Whatsapp či Zoom. Deti si budú môcť „pokecať", zveriť sa s tým, ako sa majú a čo robia, ukázať si navzájom svoje izby, výhľad z okna a podobne.

2. Spoločná aktivita offline

Moderné technológie sú síce zlým pánom, ale určite dobrým sluhom, záleží, na ktorú sa zameriate. Deti sa napríklad môžu dohodnúť, že budú cez mobil variť, čítať si, hrať sa na diaľku. Skrátka robiť nejakú spoločnú činnosť v rovnakom čase, hoci každý sám. Skvelý príklad predstavujú v tejto dobe napríklad online schôdzky skautov, ktorí vedno pripravujú večeru pre rodinu.

3. List pre teba

Prekvapenie bude obrovské! Navrhnite dieťaťu, aby napísalo svojmu spolužiakovi či kamarátovi pohľadnicu alebo rovno list, môže pridať aj kresbu. Dieťa sa zabaví a zároveň druhému pripraví neskutočnú radosť. Zároveň môžete túto príležitosť využiť k tomu, aby ste sa spolu porozprávali o tom, ako ľudia komunikovali v minulosti, aké to malo nevýhody i výhody a že kontakt na diaľku bol často veľmi intenzívny. Možno si deti budú po skúsenosti s epidémiou svoje kamarátstva vážiť oveľa viac.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >