Mami, prečo...? Podporujte detskú zvedavosť, na každú otázku odpovedajte krátko, vážne, úprimne

Patricia Poprocká, 17. novembra 2020 o 04:27

Prečo prší? Koľko váži kôň? Kedy už bude chvíľa? Načo má lienka bodky? Máte niekedy pocit, že vám z toľkých detských otázok praskne hlava? Aj keď je to niekedy (najmä po namáhavom dni v práci) náročné, buďte radi, že sa vaše dieťa pýta a snažte sa mu všetko vysvetliť.

Na detské otázky si nájdite vždy čas. Aj keď práve varíte obed.

Foto: shutterstock.com

V dnešnom svete, keď veľa detí trávi hodiny v zahĺbení do smartfónov či inej elektroniky sa pýtajúce sa dieťa stáva takmer vzácnosťou. Pýtajú sa málo, pretože blikajúca obrazovka je zaujímavejšia, prípadne preto, že sú ňou zaujatí aj ich rodičia a deti už zistili, že sa odpovede aj tak nedočkajú. Teda: ak sa vaše dieťa pýta, vážte si to a podporujte ho v tom, aby si zvyklo klásť otázky, aj keď podrastie.

Základné pravidlo znie: Odpovedajte. Či už tak alebo tak. Určite by dieťa nemalo počuť: „Daj mi pokoj!“ Tu je päť rád, ako komunikovať čo najlepšie.

Buďte struční

Niekedy je menej viac. Sú otázky, na ktoré stačí odpovedať stručne, siahodlhé vysvetľovania sa neraz minú účinku. Dieťa nedokáže koncentrovať dlho pozornosť a stratí záujem. Nebojte sa krátkych odpovedí, ak budú dieťaťu nedostatočné, položí vám ďalšiu otázku, bez obáv!

Pozor, výnimka platí aj tu – ak patríte k pútavým rozprávačom, prípadne ak hovoríte zaujímavý príbeh z vlastnej či ich minulosti, deti budú vďačnými poslucháčmi.

Nezosmiešňujte

Nech sa pýta čokoľvek, prípadne niečo skomolí, nesmejte sa. Dieťa má svoju logiku a vy mu môžete pomôcť ujasniť si veci. Takže pokiaľ možno, vecne vysvetlite, smiech si nechajte na neskôr, napríklad keď váš potomok zaspí.

Priznajte, ak niečo neviete

Nik nevie všetko, na niektoré otázky sa ani jednoznačne odpovedať nedá. Existuje raj? Čo je po smrti? Prečo je na nebi toľko hviezd? Vysvetlite, že na niektoré otázky nie je jednoznačná odpoveď, že to ľudia skúmajú tisícky rokov a že si vytvorili vlastné teórie a príbehy.

Rozlišujte, o čo dieťaťu ide

Niekedy sa dieťa pýta, lebo ho veci naozaj zaujímajú, inokedy záujem predstiera, aby nemuselo robiť to, čo sa mu práve nechce. Napríklad ísť do sprchy, poskladať si hračky a podobne. Aj táto situácia sa však dá zvládnuť ľahko – dieťaťu jednoducho oznámte, že mu radi všetko vysvetlíte, ak vyjde zo sprchy, prípadne pri odkladaní hračiek.

Tešte sa a povzbuďte dieťa

Snažte sa odpovedať príjemným hlasom, nie podráždene, ani nevrlo. Buďte prítomný, snažte sa pochopiť, čo a ako dieťa myslí, skrátka mu dajte najavo, že vás teší jeho záujem a beriete debatu vážne.

Vedeli ste?
 • dieťa vo veku 4-5 rokov ovláda asi 2000 slov

 • za hodinu dokáže položiť 76 otázok

 • domnieva sa, že viete odpoveď na všetko

 • (Zdroj: Tanith Caery, Čo si myslí moje dieťa)

  Pridajte komentár

  táto funkcia je len pre prihlásených

  Prihláste sa  Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

   Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková: „Takto učíte deti, aby neposlúchali.“

   „Častokrát sa stáva, že pri komunikácii s dieťaťom ste viac sústredení na to, čo chcete povedať, ako na to, či to vaše dieťa správne pochopí. Týmto nevedomky spôsobujete, že vás dieťa prestane poslúchať," upozorňuje obľúbená detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková vo svojom novom článku.

  • Obrázok Aké sú dnešné deti? 5 hlavných predností a päť nedostatkov

   Aké sú dnešné deti? 5 hlavných predností a päť nedostatkov

   Ach, tie dnešné deti! My v ich rokoch... Večná veta, ktorú konštatuje azda každá generácia, presvedčená, že za ich čias boli deti určite lepšie, schopnejšie. Počuť ju aj dnes. Aké sú dnešné deti? Sú naozaj nemožnejšie ako ich predchodcovia?

  • Obrázok Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

   Hladivé rituály dodajú deťom pocit istoty a bezpečia. Vytvorte si niečo, čo je len vaše

   Pocity istoty a bezpečia patria medzi najsilnejšie symboly šťastného detstva. Je veľmi dôležité, aby ich dieťa zažívalo, pretože z nich čerpá potom celý život. Ako ich dieťaťu zabezpečiť? Vytvorte si hladivé rituály, radí známy český pedagóg Marek Herman.

  • Obrázok ROZHOVOR Najlepšia učiteľka Slovenska Iveta Barková: „Deti sa ma neboja osloviť krstným menom.“

   ROZHOVOR Najlepšia učiteľka Slovenska Iveta Barková: „Deti sa ma neboja osloviť krstným menom.“

   „Dobrú školu robia dobrí učitelia. Ich rola je kľúčová, môžu deti natrvalo ovplyvniť – v dobrom, ale, žiaľ, i v zlom," vraví víťazka súťaže Učiteľ Slovenska Iveta Barková, zakladateľka a učiteľka Súkromnej základnej školy v Senci, ktorá zároveň získala i Cenu verejnosti.

  • Obrázok Eva Marková: 8 tipov pre mužov, ako na úspešné fungovanie s osamelou mamičkou

   Eva Marková: 8 tipov pre mužov, ako na úspešné fungovanie s osamelou mamičkou

   Padla vám do oka osamelá matka a premýšľate, ako s ňou mať dobrý vzťah. Zopár užitočných rád prináša Eva Marková, predsedníčka združenia Jeden rodič: „Pochopte, že randenie so ženou, ktorá má už záväzky, sa úplne líši od randenia s niekým bez detí. Jej čas je obmedzený. Čas matky je vypočítaný na minúty a veľa energie smeruje do starostlivosti o deti. Ale takáto žena má oveľa jasnejšie v tom, čo v živote chce.“

  • Obrázok Zaľúbenci majú sviatok. Viete, ako vznikla tradícia pozdravov valentíniek?

   Zaľúbenci majú sviatok. Viete, ako vznikla tradícia pozdravov valentíniek?

   S dnes už populárnym dňom zaľúbených, ktorý pripadá na 14. februára, sa viaže hlavne legenda o kňazovi zo starovekého Ríma Valentínovi, ktorý aj napriek zákazu cisára Claudia II. sobášil rímskych vojakov. Cisár vojakom zakazoval uzavrieť manželstvo, lebo si myslel, že by ich manželský život odvádzal od plnenia vojenských povinností.

  • Obrázok Je to len kríza alebo život s násilníkom?

   Je to len kríza alebo život s násilníkom?

   Prípadov domáceho násilia v čase pandémie pribúda, nielen fyzického. To psychické je ťažšie rozpoznateľné, mnohí ľudia žijú vo vzťahu s násilníkom bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. Násilné správanie považujú za partnerské nezhody a presvedčení, že za záchranu vzťahu sa oplatí bojovať, situáciu neriešia. Kedy ide o krízu, kedy už o násilie?

  Ďalšie články v rubrike >