- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
Šetrite peniaze. Aké veci bábätko naozaj potrebuje?
Cumlík, kočík, kolíska, topánočky, hračky... Symboly zrodenia nového života, v skutočnosti veci, na ktoré ľudia vynakladajú množstvo peňazí a ktoré dieťa nepotrebuje.
-
Záhradné jazierko, chov včiel, náučný chodník. Slovenské školy učia deti ekológii
V Jelšave zriadili školskú záhradu s jazierkom či pocitovým chodníkom. V Myjave sa žiaci budú starať o včely. A v Podbrezovej si gymnazisti vybudovali vlastný náučný chodník. Tri príklady toho, ako sa slovenské školy snažia deti vychovávať k ekológii.
-
Ak sa nevrátim po materskej do práce, akú dávku dostanem?
Návrat po materskej dovolenke na staré miesto nie je vždy možný. Rodičia to riešia buď skrátením úväzku, alebo dokonca výpoveďou. Čo v prípade odchodu zo zamestnania? Na čo všetko má rodič nárok?
-
Určili vám termín pôrodu presne? Môžete sa tak vyhnúť cisárskemu rezu
Nie je jedno, či vám lekár stanoví termín pôrodu na 10. alebo 17. marca. Pár dní hore dolu, poviete si možno. Správne určiť dátum, kedy by ste mali porodiť, je pritom zásadné. Môže to ovplyvniť, či dieťa príde na svet prirodzene alebo nakoniec skončíte na operačnej sále.
-
Na podvýživu ročne zomrie 3,5 milióna detí
Akútna podvýživa je vo svete najčastejšou príčinou úmrtnosti detí mladších ako päť rokov. V dôsledku nedostatočnej výživy zomrie ročne približne 3,5 milióna detí.
-
Pred 28 rokmi bola priekopníčka
Na Ivanu sa v Bratislave pred 28 rokmi pozerali ako na zjavenie. Na začiatku 90-tych rokov sa o dojčení zďaleka nerozprávalo toľko ako teraz. Skôr naopak, ešte platili socialistické praktiky, podľa ktorých nebolo dojčenie nijako zvlášť preferované. Prvé tri mesiace, nanajvýš šesť, a dosť, ide sa na sunar.
-
Mami, mlieko! Dá sa ešte?
Šesť mesiacov, rok, donekonečna? Otázku dokedy dojčiť rieši často viac okolie než samotná matka. Existuje nejaká hranica, a mala by vôbec byť?
-
Dovoľte dieťaťu vyjadriť hnev
Keď sa dieťa začne zlostiť, kričí alebo dupoce nohami, rodičia sa ho obvykle snažia okamžite zastaviť. Prestaň! Koľkokrát za deň toto slovo vyslovíte? Veľký výchovný efekt to nemá, dieťaťu naopak potlačovanie emócií škodí. Naučte ho vyjadriť hnev prijateľným spôsobom.
-
Ako zvládnuť nástup do škôlky bez sĺz
Prvý deň v škôlke si pamätajú rodičia aj deti. Základná otázka vždy je – ako to dieťa zvládne? Bude plakať, či sa začne hrať s ostatnými?
-
Psychoterapeutka Eva Labusová: Deťom môžeme dať len to, čo sami máme
„To najhlavnejšie je dieťa úprimne milovať a prijímať také, aké je. Zaobstarať si základné informácie o vývojovej psychológii, o potrebách detí v rozličných obdobiach. A ak máme pocit, že nám to v rodičovstve škrípe alebo nestíhame, zastavme sa. Usilujme o zlepšenie,“ nabáda rodičov psychoterapeutka Eva Labusová.
-
Byť eko je s deťmi zložité. Ale nie nemožné
Vraví sa, že ak chcete žiť ekologicky, nemajte deti. Netreba to samozrejme brať doslovne, faktom však je, že v dnešnom vyspelom svete sú deti naozaj dosť veľkým nepriateľom prírody.
-
Zlacnite si pranie. Postačí jedno euro
Desať litrov pracieho gélu za jedno euro? Taký tovar zatiaľ neponúka v akcii žiaden obchodník, dá sa však veľmi jednoducho a rýchlo pripraviť doma. Výhodou je, že si ho môžete namiešať podľa vlastného vkusu.
-
V testovaní piatakov dopadli najlepšie Bratislavčania
Slovenčina a matematika ide najlepšie piatakom na západe Slovenska. Podľa výsledkov Monitora vzdelávania a odbornej prípravy z roku 2018, ktorý uverejnila Európska komisia,v testovaní najlepšie skončili Bratislavčania.
-
Čo by za to deti v Afrike dali... 5 viet, ktoré si radšej odpustite
Sľubovali ste si, že tie vety pred vlastnými deťmi nikdy nevyslovíte. Počuli ste ich od svojich rodičov a pripadali vám vážne hlúpe. Našťastie sa s tým ešte dá niečo robiť.
-
Hendikepované deti sú v špeciálnych školách často úplne zbytočne
Na Slovensku sa v špeciálnych školách vzdeláva až 6,3 percenta detí, čo je najviac v Európe. Európsky priemer je len 2,3 percenta a v Taliansku dokonca iba jedno percento detí.
-
Kniha o tom, ako byť dobrý rodič, vyšla konečne aj v slovenčine
Ako vaša vlastná výchova ovplyvňuje to, aký ste rodič? Aj na túto otázku dáva odpoveď kniha Kruh bezpečného rodičovstva od troch renomovaných amerických psychoterapeutov Kenta Hoffmana, Glena Coopera a Berta Powella.
-
Pozor, spadneš! Prečo dieťa väčšinou naozaj spadne
Pozor, spadneš! Nechoď tam, poraníš sa! Koľkokrát za deň používate tieto vety pri rozhovoroch so svojimi deťmi? Hoci to myslíte dobre, v skutočnosti týmito varovaniami môžete deti práve doviesť k tomu, čo nechcete – teda k pádu či poraneniu.
-
Mama štyroch chlapcov: Vychovávať viac detí je niekedy ľahšie ako len jedno
„Vždy som chcela mať veľa detí. Ich svet mi prišiel zaujímavejší a lepší ako svet dospelých. Pripadali mi zábavnejšie a úprimnejšie,“ hovorí Eva Tykvová, mama štyroch chlapcov. Kryštof má sedem rokov, Matej päť, Šimon tri a najmladší Daniel nedávno oslávil pol roka. Piate dieťa síce nie je na programe dňa, ale ak by prišlo, Eva by sa potešila.
-
Napĺňanie potrieb bábätka je preňho veľkým darom do života
Profesor Jozef Hašto je bývalý prednosta psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Už roky sa venuje problematike vzťahov medzi matkou a dieťaťom, poukazuje na to, ako prvý rok dieťaťa môže ovplyvniť celý ďalší život a aké je dôležité včasné napĺňanie potrieb bábätka.
-
Bez plyšiaka neodídem! Prečo deti potrebujú mäkučkého kamaráta
Trojročná Katka stratila na výlete svojho plyšového medvedíka. A nastal koniec sveta! Rodičia ju presvedčovali, že jej kúpia takého istého, len nech už prestane rumázgať.