- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
Dorotka s Downovým syndrómom je hlavnou hrdinkou dokumentárneho filmu Niečo naviac
Dokumentárny film Niečo naviac rozpráva príbeh deviatačky Dorotky Vlčkovej, ktorá trpí genetickou poruchou Downovým syndrómom. Snímka, ktorú nakrútili Palo Kadlečík a Martin Šenc, ukazuje, že i ľudia s touto diagnózou môžu obohatiť život a byť prínosom pre celú rodinu.
-
Vyšla kniha o slovenských dejinách pre deti
Stručné dejiny Slovenska pre najmladších čitateľov, tak sa volá nová kniha, ktorou chce autorka Denisa Gaálová prilákať deti k záujmu o minulosť vlastnej krajiny.
-
Haló, počuješ nás v brušku?
Rodičia sa radi prihovárajú k svojmu nenarodenému dieťaťu. A to pozorne počúva.
-
Deti sa potrebujú vylietať. 4 tipy, ako im k tomu vytvoriť podmienky
Keď je dieťa často umrnčané, zlostí sa či nechce počúvať, nehľadajte za tým hneď svoje výchovné zlyhanie. Čo ak má len nedostatok pohybu?
-
Nekecajte babičkám do výchovy!
Babičky dnes nemajú úplne dobrú povesť. Vraj nevhodne zasahujú do výchovy vnúčat, kŕmia ich samými sladkosťami, všetko im dovolia. Vojnu, ktorá sa medzi generáciami rozhorela, však nemôže nikto vyhrať. Nebojujte s babičkami, ale radšej im dovoľte pristupovať k vnukom podľa svojho.
-
Najlepšie vysvedčenie po pôrode sú tri desiatky. Čo ukáže Apgar skóre?
Prvé známky nedostane dieťa až v prvej triede, ale hneď po narodení. Medzinárodne uznávané Apgar skóre ukazuje, v akej je kondícii. Zdravotníci si všímajú pulz, kvalitu dýchania, napätie svalov, farbu kože i to, či novorodeniatko správne reaguje na podráždenie. Hoci sa jedná len o orientačné vyšetrenie, svoj význam má už desiatky rokov.
-
Vyšli príbehy detských pacientov Najkrajšie víťazstvá
Nová kniha Najkrajšie víťazstvá prináša príbehy malých pacientov najväčšej slovenskej detskej nemocnice, ktoré mali dobrý koniec. Autorkou nevšednej publikácie je hovorkyňa bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Dana Kamenická.
-
Školáci hlasujú za svojich tohtoročných hrdinov
Žiaci na 2200 školách na Slovensku majú možnosť rozprávať sa o hrdinských skutkoch svojich rovesníkov a vybrať z nich ten, ktorý považujú za najdôležitejší. Každoročná anketa Detský čin roka sa vyhodnotí v decembri, tento mesiac sa s ňou zoznamujú v školách.
-
Kradne nórsky štát deti, alebo ich chráni? Cudzinci sa boja
„Keď niekto zaklope na dvere, deti majú strach. Boja sa, že si pre ne zase niekto príde,“ hovorí Jaquline neistou nórštinou o sporoch so sociálnou službou krajiny Barnevernet, ktorú mnohí obviňujú z neoprávneného rozbíjania rodín. Oči má pri tom vlhké.
-
Zaočkovanosť detí klesá. Lekári zisťujú, či je kolektívna imunita dostatočná
Či je slovenská populácia imúnna proti šiestim infekčným ochoreniam, to v súčasnosti testujú lekári. Do konca roku bude známe, či je očkovanie proti osýpkam, mumpsu, ružienke a vírusovým hepatitídam typu A, B a C dostatočne účinné.
-
Pediatri môžu i bez súhlasu rodičov hlásiť úradom, či dieťa bolo očkované. Protiprávne, hovorí právnička
Ak chce pediater oznámiť štátnym úradom, či dieťa prešlo povinným očkovaním, musí požiadať rodičov o súhlas so spracovaním osobných údajov, inak je to porušenie ochrany súkromia. Tvrdí to právnička Katarína Tomková. Ministerstvo zdravotníctva SR odpovedá, že lekári môžu hlásiť údaje bez ohľadu na postoj rodičov.
-
Jeseň patrí deťom. 4 tipy, ako si ju poriadne užiť
V lete sa decká bláznili na kúpalisku či pri mori, na jeseň im nemusí byť vôbec ľúto, že to skončilo. Aj táto časť roku ponúka jedinečné radovánky. Siahnite po tých tradičných.
-
Pes nemôže slúžiť deťom ako hračka
Na pohľad dokonalá rodinka – mama, otec, deti a pes. Áno, zvieratko do domácnosti určite patrí, kto sa však preňho rozhodne, musí ho brať ako člena rodiny, nie ako doplnok k správnemu imidžu či predmet, s ktorým sa deti zahrajú, keď rodičia nemajú čas. Nechávať dieťa samé so psom je podľa odborníkov nebezpečné. Pri správnom prístupe je však život so psíkom veľkým prínosom – pre deti aj ich rodičov.
-
Žeravá jesenná zábava: upečte si v pahrebe zemiaky
Vonku je ešte stále celkom pekne, drakov ste si už s deťmi pustili, aj pochodili celé široké okolie, tak čo ešte v prírode zaujímavého podniknúť? Opečte si v pahrebe zemiaky.
-
Rozprávky deťom v čínskych škôlkach hovoria roboti
Deti v materskej škôlke v čínskom Pekingu prepukajú v smiech, keď sa snažia vylúštiť hádanku, ktorú dostali od svojho nového učiteľa, malého roztomilého robota s okrúhlou hlavičkou a tvárou v podobe dotykovej obrazovky. Vzdelávací asistent Keeko, ktorý meria 60 centimetrov, sa používa už v 600 materských škôlkach v krajine. Rozpráva deťom príbehy a dáva im rozličné úlohy a hádanky.
-
Deti v materských školách pijú priveľa sladkého. Situácia je podľa zubárov alarmujúca
Deťom v predškolských zariadeniach podávajú priveľa sladených nápojov. Tie majú v spojení s nedostatočnou ústnou hygienou za následok vysoký výskyt pokazených a plombovaných zubov. Slovenskí zubári bijú na poplach.
-
Očkovanie proti chrípke je zadarmo, na Slovensku ale populárne nie je
Očkovanie proti chrípke bude aj tento rok bezplatné. Najvhodnejším obdobím sú mesiace október a november.
-
Liečba chlapca s mukopolysacharidózou stojí ročne skoro 800-tisíc eur
Trinásťročný chlapec z Trnavského kraja od malička bojuje s geneticky podmieneným ochorením mukopolysacharidózou, ktoré vinou chýbajúceho enzýmu poškodzuje srdce, mozog, pečeň či slezinu. Za desať rokov sa na jeho liečbu vynaložilo takmer šesť miliónov eur, len minulý rok to bolo 789-tisíc eur.
-
Projekt „Záložka do knihy spája školy“ vedie deti k čítaniu
Žiaci, ktorí sa zapoja do projektu nazvaného Záložka do knihy spája školy, si vyrobia záložky a vymenia si ich so školákmi z pridelenej partnerskej školy. Cieľom je priviesť deti k čítaniu a rozvinúť spoluprácu medzi školskými zariadeniami.
-
Viac ako piatim miliónom detí v Jemene hrozí vyhladovanie
Medzinárodná organizácia Save the Children varovala, že do konca tohto roka môže v Jemene, kde prebieha vojnový konflikt, zomrieť vyše 36-tisíc detí. Vyhladovanie hrozí 5,2 miliónu detí.