Hendikepované deti sú v špeciálnych školách často úplne zbytočne

Gabriela Bachárová, 18. októbra 2018 o 11:30

Na Slovensku sa v špeciálnych školách vzdeláva až 6,3 percenta detí, čo je najviac v Európe. Európsky priemer je len 2,3 percenta a v Taliansku dokonca iba jedno percento detí.

Aj deti s hendikepom majú právo vzdelávať sa v normálnych školách.

Foto: Shutterstock.com

Neznamená to, že u nás je viac detí s hendikepmi. Príčina je iná, školy často nevedia týchto žiakov prijať a pracovať s nimi. Zúfalo chýbajú pracovníci, ktorí by sa mohli deťom so špeciálnymi vzdelávacími potrebami venovať.

Na tento rok žiadali školy od ministerstva školstva 5 845 vzdelávacích asistentov pre 16 583 hendikepovaných žiakov. Na školách ich však funguje len 2 347, čo je menej ako polovica schválených žiadostí. V priemere len každá piata škola má vlastného špeciálneho pedagóga a na jedného školského psychologa pripadá až tritisíc detí.

Na Slovensku sa v špeciálnych školách vzdeláva až polovica detí s hedikepmi. „Spomedzi európskych krajín je Slovensko na prvom mieste v podiele detí vzdelávaných v špeciálnych triedach a školách, teda oddelene od svojich rovesníkov,“ konštatoval Ondrej Gallo, riaditeľ Nadácie pre deti Slovenska, ktorá s podporou sponzorov organizuje na Slovensku dva zaujímavé projekty na zlepšenie nepriaznivej situácie.

Škola inkluzionistov je projekt, ktorý pomáha slovenským školám s prijatím hendikepovaných žiakov. Prihlásilo sa doň 77 škôl, vybrali dvadsiatku. V nich od začiatku školského roku prebieha s pomocou šiestich regionálnych odborných konzultantiek program, ktorý ich naučí, ako sa k hendikepovaným žiakom postaviť.

Druhým projektom je internetová stránka www.ktochyba.sk určená rodičom hendikepovaných detí a odborným pracovníkom. Rodičia si na webe prečítajú dobré rady, ako svoje dieťa umiestniť do normálnej školy, ale tiež inšpiratívne príbehy rodín, ktoré to už dokázali.Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saHendikepy - ďalšie články

 • Obrázok Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala

  Majka Ondrejkovičová (39) z Martina je prakticky nevidiaca. Trpí takzvaným rúrkovitým videním, čo znamená, že dokáže ako tak vidieť len periférne, a aj to len za pekného slnečného počasia. Napriek tomu však zdarne vychováva dve malé dcérky a tretie dieťatko očakáva.

 • Obrázok Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným

  Obdivujete Dámu s hranostajom alebo slávne Slnečnice? Svetoznáme obrazy v Leonarda da Vinciho a Vincenta van Gogha síce získať nemôžete, ich unikátne repliky, ktoré namaľovala Anička Huťová s Downovým syndrómom však áno. Na obe diela prebieha v týchto dňoch dražba, ktorej výťažok pôjde na umeleckú terapiu postihnutých detí i dospelých.

 • Obrázok Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď zviera dokáže viac ako lekár

  Keď nevládze človek, nastupujú zvieratá. Platí to aj v liečbe, kde sú psy či kone vďačným a nenahraditeľným pomocníkom. Pomáhajú zlepšovať fyzický aj psychický stav, podľa odborníkov sa však stále nevyužívajú v maximálnej možnej miere.

 • Obrázok Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť

  Človeku sa tisnú do očí slzy, zároveň sa však od dieťaťa má čo učiť. Z postihnutého chlapčeka, ktorý si sám bez reptania pokojne nasadzuje protézu, akoby to bola detská skladačka, ide úžasná sila. Schopnosť prijať realitu taká, aká je, zbytočne nelamentovať nad niečím, čo sa nedá zmeniť a venovať sa tomu, čo možné je. Kto z nás to dokáže?

 • Obrázok Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus

  Túži po láske, ale nevie ju prijať, túži po kamarátoch, ale nedokáže s nimi vychádzať. Michal má 12 rokov, a pred sebou žiadnu budúcnosť. Za jeho smutný osud môže alkohol, ktorému prepadli jeho rodičia, a ktorý si matka neodoprela ani v tehotenstve.

 • Obrázok Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Mamička Johanky s Downovým syndrómom: Náš život je veľmi bohatý

  Oravčanka Johanka Kondelová sa narodila s Downovým syndrómom, jej rodičia však nechceli, aby sa vzdelávala v špeciálnych školách, ale bežných. A išli si za tým sebavedomo už od škôlky. „K tomuto rozhodnutiu sme dospeli po uvedomení si, čo je pre Johanku dôležité. Bolo jasné, že potrebuje zdravé vzory v správaní či reči. Tieto deti sa totiž rýchlo učia napodobňovaním,“ vraví v rozhovore Johankina mamička Viera.

 • Obrázok Na vozíku a sám vychoval dve deti: „Je jedno, či chodíte, alebo nie. Dôležité je, ako žijete svoj život“

  Na vozíku a sám vychoval dve deti: „Je jedno, či chodíte, alebo nie. Dôležité je, ako žijete svoj život“

  Optimizmus a radosť zo života by mohol vyučovať na vysokej škole. Hoci je Jan Lacko už 26 rokov na vozíku, sám dokázal po rozvode perfektne vychovať dve deti. Ľudia ho za to potľapkávali po pleciach, on však nechápal, čo je na tom obdivuhodného. „Či na vozíku, alebo nie, o deti som sa postarať musel,“ vraví rozhodne.

Ďalšie články v rubrike >