Niektoré vety si radšej odpustite.
Foto: Shutterstock.comČo by za to deti v Afrike dali... 5 viet, ktoré si radšej odpustite
Sľubovali ste si, že tie vety pred vlastnými deťmi nikdy nevyslovíte. Počuli ste ich od svojich rodičov a pripadali vám vážne hlúpe. Našťastie sa s tým ešte dá niečo robiť.
Čo by za to dali deti v Afrike…
Keď ste boli malí, túto vetu ste úprimne nenávideli. Čo tam po nejakých vzdialených deťoch v Afrike, keď vám tá hrachová polievka (tekvicová kaša, fazuľový prívarok, mlieková polievka... dosaďte si podľa seba) jednoducho nechutila. Vyvolávať takto v deťoch stud, ktorý ich prinúti zjesť neobľúbené jedlo, to je ozaj ako hrach na stenu hádzať.Čo bolo v škôlke/škole...
Nič. Samozrejme že nič. Najmä ak túto otázku položíte bezprostredne po tom, čo si dieťa zo vzdelávacích ústavov vyzdvihnete. Aj deti sú po celom dni unavené a nechce sa im hneď hovoriť o tom, čo prežili. Dajte im trochu času a možno sa aj rozhovoria.Čo si si dal na obed?
Stretnete sa večer s kamarátkou alebo sa doma privítate s manželom a prvá otázka, ktorú vám položia, bude: Čo si dnes obedovala? Asi vám to bude pripadať trochu od veci. Prečo ich zaujíma taká nepodstatná vec? Deti uvažujú úplne rovnako. Obed v škole je jednoducho len obed v škole, tak prečo sa ma každý deň vypytujú, čo mi kuchárky naložili na tanier? Otrava!Pozor, spadneš!
Garantujeme vám, že rozlietané dieťa túto vetu počuť nebude, aj keď mu ju desaťkrát zopakujete zo vzdialenosti piatich centimetrov. A ak ju aj náhodou zachytí, preloží si ju ako jasný signál: Bež ešte rýchlejšie, skáč vyššie a ďalej. Keď sa dieťa raduje, to posledné, čo ho zaujíma, sú vaše dobré rady.Keď Katka vyskočí z okna, vyskočíš aj ty?
Táto veta je síce trochu na ústupe, ale v niektorých rodinách ešte stále prežíva. Deti sa prirodzene opičia po kamarátoch, chcú robiť presne to, čo robia Maťko alebo Ninka. A dospelí nie sú iní, tiež pozeráme, ako veci robia ostatní a snažíme sa ich napodobniť. Na tom je ľudské fungovanie založené.- veľmi pekné, ďakujem za rady. I keď je pravda, že čo by dali deti v Afrike za naše preplnené taniere a niekedy odpadkové koše...@zareaguj
Pridajte komentár
táto funkcia je len pre prihlásených
Prihláste sa
Výchova a vzťahy - ďalšie články
-
Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať
Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!
-
Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť
Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.
-
Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete
Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.
-
Nesnažte sa o spravodlivosť medzi súrodencami, je to dokonca na škodu, odkazuje odborníčka. Oveľa účinnejšie je TOTO
„Koľko bratovi, toľko i tebe.“ Tak vyzerá súrodenecká spravodlivosť a mnohí rodičia sa tento princíp snažia dodržiavať. Nie je to však potrebné, naopak, takáto výchova môže vypestovať v deťoch neblahé postoje.
-
Šťastné Vianoce. Nejde o balíčky pod stromčekom, deti si z nich odnesú to, čo im ukážete vy!
Vianoce by nemali byť o darčekoch, ale chceme či nie, aj tak sú darčeky tým, na čo sa deti najviac tešia. V dnešnej dobe prebytku im ale neraz ťažko vysvetliť, že nie všetko, čo vidia alebo po čom túžia si pod stromčekom aj nájdu. Ako ich k tomu citlivo naviesť, radí odborníčka.
-
Dve slovká, ktoré vám zmenia život. A nie, nie sú to „ďakujem“ a „prosím“
Učili to v detstve nás a učíme to aj my naše deti, že základné čarovné slovíčka sú „ďakujem“ a „prosím“. Aj keď skutočne dokážu zmeniť komunikáciu medzi ľuďmi i celkovú náladu, pre lepší pocit zo života sú pre matku zavalenú povinnosťami v každodennom kolotoči kľúčové iné slová.
-
Nie, neupracem si to! Presvedčiť dieťa možno i bez kriku, dokonca takto hravo
„Nie, neupracem si tie hračky. Nie, nejdem sa obliekať. Nie, nejdem pomáhať do kuchyne.“ S detským vzdorom sa stretávajú rodičia často a priznajme si, neraz to končí krikom, po ktorom je minimálne jedna strana nespokojná. Ak sa hádkam chcete vyhnúť, skúste to takto.
-
Recepty
Vianočný strom – Croquembouche
-
SPRÁVY
Štyri zdroje: Lietadlo nad Kazachstanom zostrelilo Rusko. Baku očakáva priznanie Kremľa
-
ZDRAVIE
Hviezda legendárneho sitcomu bojuje každý deň: „Niekedy sa v noci prebudím a kričím od bolesti, ostrej bolesti a zvierania“
-
ŽENA
Máte po 50-ke? Potom je tu jedno vyšetrenie, ktoré by ste mali absolvovať. Nemajte nočné mory, myslite na zdravie
-
CESTOVANIE
Kvíz: Poznáte svetové NAJ? Ostrov, jazero, hora, polostrov, mesto, náhorná plošina...