- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
Materské budú môcť poberať obaja rodičia súčasne
Od začiatku budúceho roka budú môcť materskú dávku poberať obaja rodičia súčasne. Nie však všetci, štát v ústrety vyjde iba tým, ktorí majú dve, prípadne viac malých detí.
-
Rady mamičiek: Detský vzdor porazte humorom. Účinné!
Obdobie detského vzdoru, ktoré najčastejšie prichádza medzi druhým a tretím rokem, je síce náročné, ale ľahšie ho prekonáte, ak sa na ňom spolu s potomkom zasmejete.
-
K zubárovi už v jednom roku. Nie je to zbytočné
Prvú návštevu u zubára by malo dieťa absolvovať už po dovŕšení jedného roku. Zúbky sú síce v tomto veku ešte väčšinou v poriadku, ale aj tak má vyšetrenie zmysel.
-
S dieťaťom sa rozlúčte, ako to cítite, nehľaďte na to, čo sa má
Posledná rozlúčka so zosnulým dieťaťom je bolestná, predsa len však znamená krok vpred v tomto ťažkom období. Rodičom dáva príležitosť precítiť, že v žiali nie sú sami a zároveň poďakovať dieťaťu za to, čo im do života prinieslo.
-
Dá sa dnes cestovať s deťmi bez tabletu?
Pre rodičov to býva nočná mora viac než pre ich ratolesti. Niektorí už len pri pomyslení na tých niekoľko hodín, ktoré majú stráviť zatvorení v úzkej kabínke auta so svojim deťmi, pociťujú žalúdočnú nervozitu.
-
Čo nejesť v tehotenstve? Niektoré ryby, oriešky či plesňové syry
Plesňové syry, pečeň, káva, ryby, oriešky či alkohol. V tehotenstve si ich radšej odpustite. Mohli by dieťatku v brušku spôsobiť zdravotné problémy, v najhoršom prípade hrozí i potrat.
-
Človek nie je vinný za to, čo nevedel ovplyvniť, hovorí Mária Jasenková
Smrť vlastného dieťaťa je jedna z najhorších vecí, ktorú môže človek zažiť. Vyrovnať sa s tým je náročné a závisí od množstva faktorov. Iné je, keď dieťa zomrie náhle pri nehode, iné, keď po ťažkej chorobe, iné, keď spácha samovraždu. Rodičov okrem žiaľu však spravidla vždy trápi rovnaká otázka – mohol som niečo urobiť inak, lepšie?
-
Dcérkina smrť mi ukázala, koľko sme schopní uniesť kvôli vlastnému dieťatku
Ivanka bola vytúžené dieťa, o ktoré sa rodičia dlho snažili. Žiaľ, narodila sa s ťažkou srdcovou vadou, ktorá sa nedala vyliečiť. Boli to neskutočne ťažké tri roky – pre ňu, jej rodičov, všetkých.
-
Pediatri tvrdia: Slovenské batoľatá sa stravujú nezdravo
Nadbytok cukru a soli v strave, málo ovocia a zeleniny, zbytočný príjem zdraviu škodlivých údenín. To sú podľa prieskumu Výživa detí – pohľad z ambulancie pediatra časté nedostatky v stravovaní batoliat.
-
To zvládneš! Ako viesť dieťa k psychickej odolnosti
Kto je psychicky odolný, toho len tak nepoložia bežné nepríjemnosti všedného dňa ani vážnejšie životné otrasy. Niektoré deti sa rodia psychicky krehké a zraniteľnejšie, rodičia však majú dosť možností, ako ich vnútornú silu podporiť a posilniť.
-
Má zdravé oči? Zistiť poruchy zraku u predškolákov je ťažké
Vidí vaše dieťatko dobre? Zistiť, či má zrak naozaj v poriadku, je pre rodičov predškolákov často ťažké, keďže detské oko sa do šiestich rokov vyvíja a dokáže si samé korigovať nedostatky, dokonca až v rozsahu štyroch dioptrií.
-
Mama, kúp mi! Ako (ne)bojovať s deťmi v obchodoch
Najistejšie je nechať ich doma, na ihrisku, u známych, alebo hocikde mimo budovy obchodu. Vtedy je najväčšia pravdepodobnosť, že človek zvládne nákup rýchlo a s prehľadom. Možno ho síce trápi, čo deti samé asi vystrájajú, vždy je to však lepšie, ako riešiť vreskot na plný obchod „Mamíííí, toto chcem!!!“
-
Sedemnásť rokov s mamou za ruku
Má rád Elán, výlety a prázdniny. A svoju mamu, ktorá je preňho najdôležitejším spojítkom so svetom. Nahrádza mu oči, kamarátov a je sprievodcom, vďaka ktorému sa môže voľne pohybovať.
-
Euro k euru. 10 dobrých tipov, ako v domácnosti ušetriť
Keď sa trochu zamyslíte, kde všade vám utekajú peniaze, môžete mesačne ušetriť peknú sumičku. Varte z lacných surovín, nejedzte často v reštauráciách, nekupujte si zbytočné drobnosti a šetrite aj na energiách.
-
Oslabená motorika? Okrem Vojtovej môžete skúsiť aj Bobathovu metódu
Keď má dieťatko zhoršený psychomotorický vývoj, ako prvá pomoc sa v našich podmienkach používa rehabilitačná Vojtova metóda. Nie je to však jediná možnosť. Menej známe cvičenie podľa Bobatha môže byť niekedy vhodnejšie.
-
Máte pocit, že vaše dieťa horšie počuje? Neváhajte s návštevou odborníka
Každý rok sa na Slovensku narodí asi dvesto detí s poruchou sluchu. Až 90 percent z nich počujúcim rodičom. Väčšina z nich má šancu znova počuť a naučiť sa rozprávať. Včasná diagnostika, vhodná rehabilitácia ideálne v domácom prostredí a správna kompenzácia poruchy sluchu sú v týchto prípadoch základom úspechu a rozvoja komunikácie.
-
Ako sa chrániť na internete
Najúčinnejšia ochrana je prevencia. V prípade nástrah, ktoré prináša deťom nechránené surfovanie po internete pripravila aj polícia viacero preventívnych programov. Jedným z nich je dotazník Ako sa nezamotať do sociálnych sietí.
-
Internet ohrozuje deti viac než slobodné behanie po vonku
Voľnou hrou vonku trávia čoraz menej času, a predsa sú aj v bezpečí bytu deti ohrozenejšie než kedykoľvek predtým. Kým v minulosti platilo „Dávaj si vonku pozor, nech sa ti niečo nestane,“ dnes je to skôr naopak. Väčšie riziko je vnútri – na internete.
-
Thajčanka Meow je na Spiši doma
Volá sa Wannaporn Biganič, no všetci ju volajú Meow, prípadne Mia. Jej rodina je typickým príkladom dnešnej rozlietanosti po svete. Meow je z Thajska, s manželom sa zoznámili na študijnom pobyte v Austrálii, a momentálne už trinásť rokov žijú na Slovensku, kde vyrastajú aj ich dve deti. Ich domácnosťou dennodenne znejú tri jazyky – thajčina, angličtina a, samozrejme, slovenčina.
-
Neoslabujte svoju autoritu na drobnostiach
Klinická psychologička Lýdia Adamcová sa venuje deťom už niekoľko desaťročí a je autorkou projektu Výchova v kocke. Vysvetľuje, že korene detských problémov siahajú až k samotným rodičom, k ich vlastným nevyriešeným traumám. Ak sú choré jablká, treba liečiť strom, vyznáva zásadu.