Spevák skupiny Desmod Mário Kollár (Kuly) s chobotničkami.
Foto: TASRChobotničky sú určené aj starším bábätkám so srdcovými chybami, ktoré sú tiež dlhodobo odkázané na prístroje. S nimi sú prepojené práve rôznymi hadičkami.
Bábätká majú silný úchopový reflex, tak je lepšie, keď budú chytať namiesto skutočných hadičiek chápadlá chobotničky, ktoré im navyše pripomenú známe bezpečné prostredie maternice.
Vedecky je dokázané, že predčasne narodené či choré bábätká sa najlepšie zotavujú na hrudi matky, v kontakte koža na kožu. Keďže takýto kontakt nie je vždy možný, chobotničky majú simulovať aspoň prostredie maternice. Podľa expertov aj táto náhrada pomáha, i keď nie v takej miere ako matka . "Vedci dokázali, že bábätká s chobotničkami mali pravidelný srdcový tep, lepšie dýchali a mali vyššiu hladinu kyslíka v krvi, čo veľmi prospieva pri ich liečbe," uviedla hovorkyňa nitrianskej nemocnice Tatiana Timková.
Projekt sa začal v Dánsku, odkiaľ sa rozšíril po celej Európe. Vďaka Kulymu, speváčke Tine a ďalším sa dostal aj do nitrianskej nemocnice.
Hadičky sú vyrobené zo 100-percentnej bavlny, vyplnené antialergickým dutým vláknom, čím je zabezpečená ich hygienická neškodnosť. Majú ich aj v niektorých ďalších nemocniciach a v rámci Slovenska ich háčkujú dobrovoľníci.