Žena na fotografii má HIV. Jej dieťa od vírusu ochránili Slováci z organizácie Magna

gb, 1. decembra 2018 o 05:58

Prenos vírusu HIV z matky na dieťa sa darí zastaviť až v 98 percentách prípadov. Slovenská humanitárna organizácia Magna pomáha v Kambodži. Svetový deň boja proti AIDS je každý rok práve dnes, 1. decembra.

Kambodžská žena Sok a jej syn, ktorému pomohla slovenská humanitárna organizácia.

Foto: archív Magny

Humanitárna zdravotnícka organizácia Magna, ktorú fotograf Martin Bandžák založil a riadi spoločne s psychologičkou Denisou Augustínovou, začala už v roku 2002 ako jedna z prvých organizácií liečiť pacientov s HIV a pomáha tak zastaviť epidémiu HIV/AIDS v Kambodži. Detským pacientom zabezpečila život zachraňujúce antiretrovirálne lieky a prístup ku kvalitnej liečbe. Následne rozšírila HIV a AIDS programy do ďalších kriticky postihnutých krajín ako napríklad Vietnam, Keňa, Kongo a Nikaragua.

Na fotografii zachytil Martin Bandžák ženu menom Sok, ktorá vstúpila do Magna HIV a AIDS programu v Kambodži a čoskoro nato sa jej narodil syn Kin. „Dnes už má tri mesiace a je úplne zdravý. Prenos vírusu HIV z matky na dieťa sa nám darí zastaviť až v 98 percentoch prípadoch,“ uvádza Denisa Augustínová, zakladateľka a riaditeľka operačnej sekcie Magna a zároveň pripomína, ako dôležité je monitorovať liečených pacientov. Ako ďalej dopĺňa: „Náš HIV/AIDS program je teraz zameraný hlavne na deti a dospievajúcu mládež a prevenciu prenosu vírusu z matky na dieťa.“

Magna lieči a poskytuje starostlivosť viac ako 3 000 deťom a mladistvým v Kambodži, ktorí žijú s vírusom HIV. „V krajine však týmto ochorením trpí viac ako 70-tisíc ľudí. Najohrozenejšiu skupinu tvoria mladí ľudia, teenageri. Sú vo veku, keď bojujú so všetkým a všetkými, navyše sú často siroty a žijú v ťažkých životných podmienkach,“ dodáva Denisa Augustínová. Drvivá väčšina detí žijúcich s vírusom HIV sa nakazila od svojej matky počas tehotenstva, pôrodu alebo dojčenia. A pritom prevencia prenosu vírusu z matky na dieťa pomocou liečby ARV môže znížiť prenos na menej ako dve percentá.

„Náklady na lieky sú teraz lacnejšie ako kedykoľvek predtým. Je ale stále potrebné vynaložiť úsilie na kvalitnú liečbu, ktorá nakazeným umožní žiť dlhší a zdravší život," dopĺňa ešte Denisa Augustínová.

Podľa posledných informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) žilo v roku 2017 na celom svete približne 36,9 milióna ľudí infikovaných vírusom HIV. Viac ako dve tretiny z nich v subsaharskej Afrike. V najviac postihnutých krajinách je vírusom infikovaný každý tretí dospelý človek. V minulom roku sa podľa WHO na svete každý deň nakazilo 5 000 ľudí.

Svetový deň boja proti AIDS bol vyhlásený v roku 1988, tento rok tak oslavuje 30. výročie. V roku 1996 vznikol program OSN pre boj proti HIV a AIDS a prevzal organizáciu a propagáciu Svetového dňa boja proti AIDS.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >