Toto sa deje v 21. storočí. Vo svete musí nútene pracovať vyše 150-miliónov detí

TASR, gb, 5. decembra 2018 o 16:04

Nie je to ani trochu pekná vizitka ľudstva. Aj začiatkom 21. storočia sú vo svete milióny detí, ktoré namiesto hier či učenia musia tvrdo pracovať.

Detská práca sa týka hlavne afrických a ázijských krajín.

Foto: Shutterstock.com

Nútená práca je realitou pre vyše 150-miliónov detí. Asi 72-miliónov detí z tohto počtu vykonáva nebezpečné práce, ktoré ohrozujú ich zdravie, bezpečnosť alebo morálny vývoj. Celkovo viac ako jedno dieťa z desiatich vo svete musí nedobrovoľne pracovať.

Ďalších štyridsať miliónov detí sú dokonca novodobí otroci. Jedna zo štyroch obetí moderného otroctva má menej ako 18 rokov. Vyplýva to z údajov Medzinárodnej organizácie práce, ktoré zverejnila pri príležitosti Medzinárodného dňa zrušenia otroctva. Medzi detskými otrokmi prevažujú dievčatá, tvoria asi dve tretiny. Veľká časť z nich je nútená poskytovať sexuálne služby.

Cieľom Medzinárodného dňa zrušenia otroctva je odstrániť súčasné formy otroctva, akými sú napríklad aj pašovanie ľudí, sexuálne zneužívanie, detská práca, nútené sobáše či verbovanie detí do ozbrojených konfliktov.Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >