Máte už pripravený mikulášsky balíček?
Foto: Gabriela Bachárová,,Sladkosti nemusíte deťom úplne zakazovať, vyhnite sa však radšej čokoládovým napodobeninám, v ktorých je namiesto kakaového masla lacný palmový tuk. V mikulášskom balíčku by malo byť viac ovocia a takzvaných zdravých sladkostí, menej tradičných mliečnych čokolád a cukríkov. Tie by mali tvoriť iba minimálnu časť,“ hovorí docentka Jana Hamade, vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
,,Pre deti je vhodná aj zmes rôznych orechov a orieškov v prirodzenom stave, teda nesolené, nesladené a nepražené. Do balíčka vložte dva tri kúsky z každého druhu, môžete ich skombinovať s rôznymi druhmi sušeného ovocia, napríklad s hrozienkami, marhuľami alebo iným sušeným ovocím, najlepšie v bio kvalite, ktoré nebolo chemicky ošetrené. Stačí päťdesiat až sto gramov, podľa veku dieťaťa,“ dodáva lekárka Jana Hamade. Z orieškov sú vhodné vlašské orechy, lieskovce, mandle či para orechy. Sušené ovocie by malo byť nesírené.
V mikulášskom balíčku nemôže chýbať ovocie: jedno dve jablká, pomaranče, mandarínky, hrušky či banány. ,,Exotické druhy ovocia pridajte, iba ak máte istotu, že dieťa nie je na ne alergické,“ prízvukuje odborníčka.
Deti, ktoré obľubujú med, iste v mikulášskom balíčku poteší medový medvedík, med v obale tvaru macíka. Med je zdravšou alternatívou sladkostí s vysokým obsahom cukru.
Je to na počesť svätca Mikuláša, ktorý rozdával chudobným, ale nič za to nečakal. Svätý Mikuláš sa narodil okolo roku 280 v Malej Ázii. Rodičia mu nechali veľký majetok, ktorý celý rozdal. Podľa legendy pomohol trom sestrám, ktoré sa kvôli nedostatku vena nemohli vydať a mali skončiť v nevestinci či otroctve. Každej položil na oblok mešec mincí. Preto sa deťom tradične dávajú balíčky práve na okno.
ANKETA: