- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Zhrnutie: Čo robiť, ak má moje dieťa príznaky koronavírusu? A ako ho odlíšiť od chrípky
Komu volať, ak dieťa javí príznaky Covid-19? Aké príznaky sú pre deti typické? A kedy sa vyliečený potomok môže vrátiť do škôlky alebo do školy? Prinášame vám odpovede na najdôležitejšie otázky spojené s koronavírusom u detí.
-
Novorodenecký skríning na svalovú atrofiu by pomohol odhaliť aj deti bez príznakov
Na Slovensku sa plánuje začať s pilotnou štúdiou v roku 2021 s cieľom začať do roku 2023 s plošným skríningom.
-
Prelomová štúdia: Koronavírus môže deťom vážne poškodiť srdce. Hoci nemali žiadne príznaky
Nová vedecká štúdia varuje, že koronavírus môže mať u detí veľmi vážne následky. Po troch až štyroch týždňoch sa u pôvodne bezpríznakových nakazených detí niekedy objaví poškodenie srdca.
-
Rodičia držali deti päť mesiacov za pribitými dvermi. Kvôli korone
Tri deti vo veku 10 až 17 rokov nesmeli od marca do začiatku júla vyjsť z rodičovského bytu, na ktorého vchodové dvere boli pribité dosky, a boli dokonca izolované jedno od druhého. Prípad sa stal vo Švédsku.
-
Ozaj rúška spôsobujú dusenie a nemajú zmysel? Infektológ vyvracia časté mýty
Ak by rúška nefungovali a spôsobovali vážne zdravotné problémy, asi by ich chirurgovia už roky nemali nasadené pri operáciách. To je jeden z argumentov, ktorými infektológ Peter Sabaka, vyvracia najčastejšie mýty o rúškach.
-
Jednorazové či látkové? Prehľad všetkých pravidiel o rúškach pre školákov
Na druhom stupni základnej školy i na strednej sú v triedach povinné, pre mladších žiakov odporúčané. Rúška by malo mať v škole každé dieťa minimálne dve, jedno ako náhradné. Ako vystrojiť deti do školy rúškami a na čo všetko dbať, radia odborníci Úradu verejného zdravotníctva.
-
Kultový seriál Bol raz jeden život dostal komiksovú podobu
Francúzsky animovaný seriál Bol raz jeden život, ktorý deťom aj dospelým jednoduchým a milým spôsobom vysvetľuje záhady ľudského tela, dostal komiksovú podobu. Prvý diel komiksu prinieslo na knižný trh vydavateľstvo Fragment.
-
V liečbe detskej rakoviny pomôže telekonzílium so zahraničnými odborníkmi
Spoluprácu odborníkov z rôznych krajín bude na Klinike detskej hematológie a onkológie v Národnom ústave detských chorôb zabezpečovať nový technologicky vyspelý priestor.
-
Je vaše dieťa ľavák alebo pravák? Podľa tohto to najľahšie rozoznáte
Jasné to môže byť od najútlejšieho veku a rodičia to nemusia vôbec riešiť. Ľavorukosť nie je hendikep, môže sa ním ale stať, ak by ľaváka chcel niekto pretvárať na praváka. To môže viesť k tikom, zajakaniu, pomočovaniu či poruchám učenia.
-
Dojčenie choré deti potrebujú ešte viac než zdravé, pomôže aj pri koronavíruse
Noví chorí na COVID-19 sa u nás každým dňom počítajú v desiatkach, tento týždeň sa nakazilo dokonca aj bábätko. Postup, zaručujúci bezproblémový priebeh a skoré vyliečenie, ktorý by sme si všetci želali, nie je, veľmi účinnú pomoc môže v tomto prípade predstavovať materské mlieko.
-
Ako obmedziť sladké? Nutričná špecialistka radí: nezakazujte ich deťom úplne
Rodičia chcú doma obmedziť sladké, ale dieťa úspešne odoláva. Nutričná špecialistka Judita Tkáčová ponúka zopár dobrých rád, ako to urobiť, aby potomok prestal po nezdravých čokoládkach či oplátkach túžiť.
-
Ako sa prejavuje a rieši úpal? Hrozí najmä najmenším deťom
Novorodenci a dojčatá nemajú vyvinuté termoregulačné mechanizmy a úpal im hrozí už po niekoľkých minútach, varuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na Národnom portáli zdravia.
-
Rodičia pred nástupom detí do škôl odovzdajú vyhlásenie, v školách budú rúška
Rodičia budú pri nástupe detí do školy odovzdávať čestné vyhlásenie, v rámci ktorého odpovedia, či bolo ich dieťa od 17. augusta mimo Slovenska alebo sa zúčastnilo na hromadnom podujatí. Zároveň podpíšu vyhlásenie o bezinfekčnosti.
-
Skúsenosti primára detského oddelenia: Najmladšie opité dieťa u nás malo dva roky
Lekári z levočskej nemocnice bežne zachraňujú opité deti či tínedžerov.
-
Ako sa žije ľudom so svalovou atrofiou. Často nemôžu chodiť, sedieť ani sa najesť
Trinásťročný Sebastián trpí zriedkavým, no veľmi vážnym ochorením, spinálnou muskulárnou atrofiou. To znamená, že človeka postupne prestávajú poslúchať svaly, nie je schopný chodiť, sedieť, ba často sa ani najesť.
-
Nutričná špecialistka: Mlieko môžu deti už od roka, pokračovať v umelej náhrade netreba
S mliekom sa stále spája veľa mýtov. Vraj nie je normálne, že ľudia pijú produkt iného cicavca. Vraj sú aj lepšie zdroje vápnika. A vraj malým deťom mlieko vôbec netreba a oveľa lepšou alternatívou je umelá náhrada až do troch rokov.
-
Pozor na popáleniny u detí! Ako im predchádzať v domácnosti?
Stane sa to raz-dva. Stačí malá nenápadná chyba a veľké nešťastie je na svete. Platí to samozrejme aj o popáleninách, ktorým je oveľa lepšie predchádzať, ako potom riešiť ich následky.
-
Salmonelózou sa možno nakaziť aj od domácich miláčikov
Najčastejšími príznakmi choroby sú nevoľnosť, hnačka, horúčka a kŕče v podbruší 12 až 72 hodín po infikovaní. Zvlášť vnímavé na vznik infekcie sú deti do piatich rokov, osoby s poruchami imunitného systému a ťažkými, napríklad onkologickými ochoreniami, ale i tehotné ženy.
-
Utopiť sa možno veľmi ľahko. Ako poznať, že má človek vo vode problémy?
Riziko úmrtia utopením je asi 200-krát vyššie ako smrť pri dopravných nehodách.
-
Leto bez komplikácií. Koľko piť, ako nedostať salmonelózu?
Leto zďaleka nekončí. Milujeme ho pre slnko a vodu, ale ak si nedáme pozor, môžeme skončiť so zdravotnými komplikáciámi. Ako sa im vyhnúť?