Rodičia držali deti päť mesiacov za pribitými dvermi. Kvôli korone

TASR, 8. septembra 2020 o 04:02

Tri deti vo veku 10 až 17 rokov nesmeli od marca do začiatku júla vyjsť z rodičovského bytu, na ktorého vchodové dvere boli pribité dosky, a boli dokonca izolované jedno od druhého. Prípad sa stal vo Švédsku.

Deti sa údajne učili z domu a ich rodičia popreli, že by ich v byte uzavreli proti ich vôli. Ako tvrdia, ak chceli, mohli vyjsť von. Voči rozsudku sa plánujú odvolať.

Na rozdiel od mnohých iných krajín Švédsko počas koronavírusovej pandémie síce uzavrelo školy pre žiakov nad 16 rokov, avšak pre mladších žiakov aj naďalej platila povinnosť školy navštevovať. Rodiny, ktoré tieto nariadenia nedodržiavali, vrátane rodín z vysoko rizikových skupín, boli nahlásené sociálnym úradom a za to, že deti nepustili do škôl, im hrozia pokuty.

Švédsky administratívny súd rozhodol, že deti odoberie z rodičovskej starostlivosti. Právnik detí Mikael Svegfors pre miestnu rozhlasovú stanicu uviedol, že rodičia týchto detí nehovoria plynule po švédsky ani tomuto jazyku úplne nerozumejú, a preto sledovali správy o koronavíruse vysielané vo svojej domovskej krajine. Tá zaviedla prísnejšie opatrenia než Švédsko. To, z ktorej krajiny rodičia detí pochádzajú, právny zástupca nespresnil.

Hoci ide o citlivý prípad, rozsudok je podľa súdu a miestnych sociálnych služieb v najlepšom záujme detí. Švédsko eviduje viac ako 84 tisíc nakazených a vyše 5 800 obetí ochorenia COVID-19.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >