- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Psoriáza sa síce nedá vyliečiť, ale možno ju výrazne utlmiť
Nepríjemné autoimunitné ochorenie psoriáza sa často objavuje u žien po pôrode.
-
Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?
Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?
-
Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu
Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.
-
Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu
Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.
-
„Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou
Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.
-
ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí
Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.
-
Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať
„Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.
-
Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku
V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.
-
„Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky
„Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.
-
Bez vitamínu D nemôžeme byť zdraví. Ako ho na jeseň doplniť
Vedecké výskumy v poslednej dobe dokazujú, že ľudia s dostatkom vitamínu D sú menej ohrození koronavírusom.
-
Akoby vypili 25 šálok kávy, toľko kofeínu dostanú predčasne narodené deti v prvých hodinách na svete
Káva je obľúbeným nápojom mnohých dospelých, najväčšími konzumentmi kofeínu na svete sú však predčasne narodené bábätká. Bezprostredne po narodení dostanú dávku kofeínu, ktorá sa v prepočte na hmotnosť dieťaťa vyrovná 25 šálkam kávy pre dospelého.
-
Ako chrániť deti pred chorobami? Desatoro zdravej imunity
Aj bez druhej vlny koronavírusu býva toto obdobie záťažovým testom detskej imunity. Ochladenie vonku, stretávanie sa detí v školách či škôlkach, s tým súvisiace kašle, soplíky či iné infekcie sú typické pre každú jeseň. Ako si s tým poradiť?
-
Koronavírus prenášajú hlavne staršie deti nad 10 rokov
Ak sa deti koronavírusom nakazia, vo všeobecnosti neochorejú ani nemajú príznaky tak často ako dospelí. Niektoré dôkazy naznačujú, že to platí predovšetkým u mladších detí. To môže vysvetľovať, prečo šíria koronavírus s menšou pravdepodobnosťou - menej kašľú a kýchajú.
-
Meningokok útočí nenápadne a rýchlo
Zákerné meningokokové ochorenie je najnebezpečnejšie pre deti do piatich rokov veku, obzvlášť pre dojčatá. Potom pre deti v puberte.
-
Ako ich odlíšiť? Chrípka má rýchly začiatok, nástup COVID-19 je pozvoľnejší
Nie, naozaj to nie je chrípka. Nielen preto, že koronavírus je oveľa smrteľnejší a rýchlejšie sa šíri. Odlíšiť ich od seba ale môže byť pomerne komplikované.
-
Pôrodník Jozef Záhumenský: Dobrú nemocnicu poznáte paradoxne aj podľa toho, že hlási viac problémov ako ostatné
„Hoci by malo platiť, že čím viac má pracovisko hlásených nemocničných nákaz, tým je jeho kvalita starostlivosti menšia, opak je pravdou. Rozpoznanie a hlásenie nákaz je ukážkou kvality pracoviska," uvádza vo svojom druhom článku v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše uznávaný pôrodník a gynekológ, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov Jozef Záhumenský .
-
Opitý muž s troma deťmi v aute narazil do iného auta a zvodidiel
Opitý vodič s troma malými deťmi v aute narazil najprv do iného auta, následne do zvodidiel. Potom pokračoval v jazde.
-
Horskí záchranári pomáhali na východe vyčerpaným deťom, ktoré už nevládali ďalej
Keď idete s dieťaťom na túru, dobre zvážte jeho fyzickú kondíciu, aby ste nakoniec nemuseli volať horských záchranárov, pretože potomok už nevládze ďalej.
-
10 opatrení, ktoré vám zlepšia na jeseň imunitu. Čo jesť a ako relaxovať
Podľa odborníkov nás čaká ťažká jeseň, poznačená koronavírusom i chrípkovou epidémiou. Čo môžeme robiť, aby sme ju dokázali najlepšie zvládnuť, je dbať o svoju imunitu. Prinášame vám 10 redakčných tipov, ako prirodzene podporiť svoje zdravie.
-
Ak zo strachu pred koronavírusom nepošlete dieťa do školy, ošetrovné nedostanete
Nárok na pandemické ošetrovné nebude mať rodič, ktorý nedá svoje dieťa do školy kvôli obavám z nákazy novým koronavírusom, a to v prípade, ak bude neobmedzená prevádzka škôl a predškolských zariadení.