Utopiť sa možno veľmi ľahko. Ako poznať, že má človek vo vode problémy?

TASR, 4. augusta 2020 o 04:20

Riziko úmrtia utopením je asi 200-krát vyššie ako smrť pri dopravných nehodách.

Utopiť sa možno aj v nafukovacom kruhu.

Foto: Shutterstock.com

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je minimálne 0,7 percenta všetkých úmrtí na svete spôsobených utopením, čo predstavuje viac ako pol milióna mŕtvych ročne. Pri utopení dochádza k zaduseniu, buď vniknutím vody do pľúc, alebo kŕčom v hrdle, ktorý zúži dýchacie cesty. Vtedy ide o takzvané suché utopenie.

„Okrem dvoch uvedených spôsobov utopenia, ktorých mechanizmus je možné nazvať aj primárnym utopením, existuje situácia, pre ktorú je charakteristickejší názov sekundárne utopenie," uviedol Igor Baran z Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža s tým, že k nemu dochádza pri poraneniach krčnej chrbtice po skokoch do vody, pri vdýchnutí slanej vody, pri rozšírení ciev z chladu s následným kolapsom po skokoch do studenej vody, pri cievnych mozgových príhodách, srdcových epizódach alebo pri pľúcnej vzduchovej embólii.

Najčastejšou formou krízovej situácie vo vodnom prostredí je aktívne topenie. „Aktívne sa topiacu osobu rozpoznáme podľa zreteľného pohybu rúk a celého tela. Snaží sa spravidla udržať ústa nad hladinou vody. Spravidla všetky topiace sa osoby sa pri aktívnom topení pohybujú a správajú rovnako," povedal.

Uviedol tiež, že aj u výborného plavca môže dôjsť k takzvanému tichému utopeniu. Vtedy príčina utopenia nemá priamu spojitosť s vlastnými plaveckými schopnosťami, ale napríklad s náhlym zlyhaním srdcovo-cievneho systému, neočakávaným nárazom o prekážku či napríklad mozgovou mŕtvicou. „Postihnutý sa ponorí pod hladinu bez významných vonkajších prejavov krízovej situácie," komentoval.

Doplnil, že v 70 percentách prípadov topenia je pridruženou príčinou alkohol, často v strete s iným ochorením, ako napríklad epilepsiou, cukrovkou, hypertenziou a inými. U malých detí je zase dôvodom nedostatočný dohľad zodpovedných osôb.

Viac o tom, ako sa prejavuje topenie sa a ako poskytnúť prvú pomoc, si prečítate v tomto našom článku.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >