Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

Gabriela Bachárová, 8. októbra 2020 o 05:10

V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Dodržovať pravidlá sa vyplatí.

Foto: Shutterstock.com

Samozrejme, nie vždy je možné dodržať všetky zásady. Ak posielate deti ráno do školy, kde sa stretávajú so spolužiakmi z rôznych prostredí, je vám určite jasné, že nie ste bez rizika. Rovnako ak musíte cestovať do práce MHD. Má však zmysel ovplyvniť všetko ostatné.

Nasledujúce rady, ako sa nenakaziť, zverejnila facebooková skupina Pacienti s Covid-19 v Česku a na Slovensku. Tá združuje ľudí, ktorí si nákazou prešli alebo prechádzajú, rovnako i ďalších záujemcov, ktorí považujú súčasnú pandémiu za hrozbu a chcú sa o priebehu ochorenia dozvedieť čo najviac.

20 rád, ako sa nenakaziť

1. Zaobstarajte si respirátor FFP2 bez výdychového ventilu, ideálne tuzemskej výroby, alebo rúško z nanomateriálu od domáceho certifikovaného výrobcu.

2. Môžete tiež používať bavlnené rúško s vreckom, do ktorého vložíte jednorazový nanofilter.

3. Jednorazové respirátory i nanorúška sa dajú použiť opakovane, ak ich necháte sterilizovať 30 minút v obyčajnej rúre na 70 stupňov (mikrovlnka je nevhodná, riziko požiaru!).

4. Aj látkové rúško môže byť užitočné, hlavne ak má viac vrstiev – znižuje dávku vírusu, ktorú človek vypustí do okolia a do istej miery i množstvo vdýchnutých kvapôčok z okolia.

5. Zdravte a vítajte sa s ostatnými bezkontaktne, napríklad zamávaním, úklonom alebo ťuknutím lakťom, kreativite sa medze nekladú.

6. Obmedzte na minimum návštevy všetkých akcií, kde sa stretne veľa ľudí v uzatvorenom priestore a ideálne i tých, kde sa stretne veľké množstvo ľudí vonku na malom priestore.

7. Pohybujte sa čo najviac vonku, ak to počasie dovolí – bežte sa prejsť, zabehať si, zajazdiť si na bicykli, in-line korčuliach. S deťmi choďte na vonkajšie ihrisko.

8. Od ostatných ľudí si udržujte aspoň dvojmetrový odstup.

9. Ak sa ocitnete v zhluku ľudí, nasaďte si respirátor i vonku.

10. V reštaurácii dávajte prednosť záhradke, aj keď je chladno. Radšej sa teplo oblečte a vyhnite sa posedeniu v interiéri.

11. Dôkladne si umývajte ruky mydlom.

12. V situácii, keď nie je mydlo k dispozícii, noste vo vrecku alebo v kabelke dezinfekciu.

13. Dezinfikujte i predmety, ktorých sa často dotýkate, napríklad mobilný telefón či kľúče. Vyplatí sa dezinfikovať tiež kľučky na dverách.

14. Použitý respirátor či rúško dajte do vrecúška, nech nekontaminujete zvyšok vecí v kabelke či batohu.

15. V interiéri veľa vetrajte, ideálne prievanom. Ak nemáte možnosť vytvoriť prievan, môžete na zvýšenie efektivity umiestniť k oknu či dverám ešte ventilátor.

16. Často utierajte povrchy čistiacim prípravkom. Nemusí to byť vždy dezinfekcia, stačí utrieť mydlovým čističom či saponátom.

17. V spoločných priestoroch, kde je viac ľudí, noste respirátor či nanorúško.

18. Jedzte dostatok ovocia, zeleniny a rýb, prípadne doplňte jedálniček o rybí tuk v kapsliach a vitamín D, môžete pridať i zinok.

19. Dostatočne spite a odpočívajte.

20. Obmedzte konzumáciu alkoholu.
(Autorkou rád, ako sa nenakaziť, je česká novinárka Lucie Tomanová, ktorá sa problematike koronavírusu podrobne venuje)Komentáre k článku:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Zahoďte to rúško, dusíte svoje nenarodené dieťa!“ Uznávaný lekár vyvracia hoax pôrodnej asistentky

  „Tak som sa naštvala a hovorím mamičke: Ale už aj zahoďte to rúško a neopovážte sa dusiť svoje dieťa. Matka zahodila rúško, otvorili sme okno dokorán, pustili aj ventilátor a nabehli ozvy 120 úderov. Tak nech mi ešte niekto hovorí o rúškach," takto emotívne popísala slovenská pôrodná asistentka na sociálnych sieťach svoju údajnú skúsenosť s monitorovaním detského srdiečka pred pôrodom. Lekári jej tvrdenie považujú za absurdné.

Ďalšie články v rubrike >