Mladí si častejšie siahajú na život. Časté mýty o samovražde, ktoré k nej dokonca môžu prispieť

gb, 16. júna 2022 o 04:30

Alarmujúce! Jeden chlapec a jedno dievča do 14 rokov zomreli minulý rok vlastnou rukou. Vo vekovej skupine 15 až 19 rokov to bolo až 19 mladých ľudí, čo je nárast o neuveriteľných 73 percent.

Aj mladí ľudia môžu mať vážne duševné problémy.

Foto: shutterstock.com

Podľa najnovších štatistík Národného centra zdravotníckych informácií počet samovrážd na Slovensku celkovo rastie. Vlani oproti roku 2020 stúpol o 59 prípadov, bolo ich dokopy 548. Častejšie ako ženy (99) ich páchali muži (449). Prítomnosť alkoholu alebo návykovej látky bola preukázaná pri 35,6 percenta samovrážd mužov, u žien zase pri 17,2 percenta.

Nie je pritom pravdou, že vážne duševné problémy, ktoré by mohli viesť až k siahnutiu si na život, trápia len dospelých. Liga za duševné zdravie hovorí o troch mýtoch spájaných s psychickým zdravím detí: „Najčastejším z nich je tvrdenie, že deti netrpia psychickými problémami a poruchami. Ďalším mýtom je, že ak aj deti trpia psychickou poruchou, je to vždy dôsledok nesprávnej výchovy a na vine sú rodičia. Trojicu nepravdivých mýtov uzatvára tvrdenie, že deti z problémov vyrastú a nepotrebujú psychologickú a psychiatrickú starostlivosť a liečbu.”

Všímajte si varovných príznakov

Ako môže rodič poznať, že jeho dieťa má vážny psychický problém? Liga za duševné zdravie predstavila tieto typické príznaky:
• Nerešpektovanie rodičov a učiteľov, vynechávanie školskej dochádzky, agresívne správanie, krádeže alebo vandalizmus
• Zneužívanie drog a alkoholu
• Neschopnosť vyrovnať sa s každodennými aktivitami a problémami – doma, v škole, s rovesníkmi
• Narušenie spánku a výrazné zmeny v stravovaní
• Opakované desivé sny
• Nadmerné sťažnosti na telesné problémy a bolesti
• Výrazný strach z priberania na váhe, nápadné chudnutie alebo prejedanie sa
• Dlhodobá zlá nálada, sprevádzaná nechutenstvom alebo myšlienkami na smrť
• Časté výbuchy hnevu
• Neúspešnosť v škole, zlé známky aj napriek veľkej snahe dieťaťa
• Strata záujmu o priateľov a obľúbené činnosti
• Významne dlhšie trávenie času o osamote
• Nadmerné starosti a úzkosti
• Slabá schopnosť sústrediť sa
• Počutie hlasov alebo videnie vecí, ktoré neexistujú
• Výrazne nesprávne presvedčenia, ktoré neodrážajú skutočnosť

Ak rodičia spozorujú niektorý z príznakov, obrátiť by sa mali na buď na detského psychiatra, detského psychológa, pediatra, školského psychológa, pracoviská Centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v mieste bydliska, ale pomôcť sú im pripravení aj odborníci z bezplatnej nonstop linky psychologickej pomoci Nezábudka - 0800 800 566.


Mýty o samovražde

Keďže aj deti sa môžu pokúsiť o samovraždu, je dobré vedieť, ako sa ľudia, ktorí chcú skoncovať si životom, môžu správať. Existuje pritom veľa mýtov, ktorým spoločnosť stále verí a ktoré môžu prispieť k vykonaniu samovražedného pokusu.

Najčastejšie mýty spojené so samovraždami sú podľa Ligy za duševné zdravie tieto:
1. Ľudia, ktorí o samovražde hovoria, ju neuskutočnia (naopak, obyčajne sa o nej zmieňujú, a hovoria aj všeobecne o smrti).
2. Samovražda sa zvyčajne stane bez varovania (varovné príznaky existujú, ale okolie ich často rozpozná až po uskutočnení).
3. Ak začnete s ohrozeným hovoriť o samovražde, dávate mu tým vlastne návod (naopak pri rozhovore s ním zistíte nebezpečenstvo, alebo nájdete iné možnosti riešenia).
4. Ľudia, ktorí chcú vykonať samovraždu, chcú naozaj zomrieť (ich postoj k samovražde je obyčajne protichodný, bije sa v nich túžba po smrti s túžbou po živote).
5. O samovraždu sa pokúšajú hlavne ľudia v chudobe (ohrození sú ľudia zo všetkých sociálnych vrstiev).
6. Kto sa raz pokúsi o samovraždu, bude sa o ňu pokúšať naďalej (naopak, po vyriešení krízy sa väčšina ľudí už o samovraždu nepokúsi).
7. Upokojenie po kríze znamená, že riziko samovraždy je prekonané (naopak, nápadné a náhle upokojenie je znakom, že človek prijal rozhodnutie o vykonaní samovraždy a je s ňou vyrovnaný).






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >