Následky covidu, adenovírus? Zisťujú sa príčiny závažnej tajomnej hepatitídy u detí

TASR, gb, 12. mája 2022 o 04:00

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa snaží prísť na to, či neznáma forma hepatitídy (zápalu pečene) u detí súvisí s adenovírusom, prípadne s ochorením Covid-19. Potvrdila už 348 pravdepodobných prípadov choroby, niekoľkým deťom musela byť transplantovaná pečeň, minimálne jedno zomrelo.

Hľadajú vysvetlenie záhadnej hepatitídy.

Foto: Shutterstock.com

Výskyt hepatitídy neznámeho pôvodu zaznamenali už v 20 krajinách, pričom ďalších 13 krajín, z ktorých hlásia dohromady 70 potenciálnych prípadov, čaká na výsledky testov.

„V priebehu minulého týždňa sme sa vo vyšetrovaní a formovaní možných hypotéz posunuli vpred,” uviedla Philippa Easterbrooková z WHO. Dodala, že v Británii, kde doteraz potvrdili 160 prípadov ochorenia, sa vyšetrovatelia zameriavajú na genetiku postihnutých detí, ich imunitnú odpoveď, vírusy a iné epidemiologické štúdie.

Aj americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v piatok oznámilo, že vyšetruje 109 prípadov záhadnej formy hepatitídy u detí.

Podľa Eastbrookovej by už budúci týždeň mohlo byť jasnejšie, či je prítomnosť adenovírusu u detí trpiacich neznámou hepatitídou náhodná, alebo medzi nimi existuje kauzálne prepojenie. Laboratórne štúdie však vo vzorkách pečene neobjavili žiadne typické znaky poukazujúce na adenovírusy či zápal pečene. Špekuluje sa, že príčinou môže byť predchádzajúce ochorenie na covid, pretože viaceré deti mali pozitívny test.

WHO prvýkrát informovala o záhadnej hepatitíde v apríli, keď sa v Škótsku vyskytlo desať prípadov u detí mladších ako desať rokov. Hepatitída postihuje celkom malé deti, ale objavila sa aj u 16-ročného dieťaťa.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >