Že nemocničné jedlo nemôže vyzerať parádne? Pozrite, ako sa s ním hrá kuchárka z Bratislavy
Nemocničnú stravu máme zväčša spojenú s nevábnym vzhľadom a mdlou, nedobrou chuťou. Mnohí pacienti sa domov vracajú vychudnutí, pretože nedokážu zjesť viac ako pár súst, a tešia sa na poctivé domáce jedlá. Nie v každom zdravotníckom zariadení však stravu považujú za to posledné, čo by malo pacientov zaujímať.
„Chcela by som pochváliť pani kuchárku, ktorá neskutočne naaranžovala tanier s jedlom. Hotové umelecké dielko a nie je to prvýkrát! Veľmi to potešilo moju dcéru, prestreté jedlo lahodilo nielen oku a duši, ale aj vynikajúco chutilo. Vďaka za takéto veľké maličkosti, ktoré pripravuje s láskou,” napísala vďačná mama.
Špeciálne diéty pripravuje Renáta Gažová, ktoré pracovné skúsenosti získavala aj v ďalších stravovacích prevádzkach, spolu s kolegyňami pre pacientov na základe indikácie lekára, napríklad pri metabolických ochoreniach, poruchách príjmu potravy, individuálnych, vegetariánskych diétach a podobne. „Rozpis špeciálnej diéty pre konkrétneho pacienta vždy pripraví nutričný terapeut a musí spĺňať prísne biologické aj energetické potreby danej diéty pre konkrétneho pacienta,” upresnila detská nemocnica. A hoci diéta, jedlo vyzerá veľmi dobre, veď pozrite na fotografie.
Na atraktívny vzhľad jedla a skvelú chuť sa snažia prilákať mamičky aj v pôrodnici v moravskom Havířove, ako sme o tom pred časom už písali. Na raňajky im tam servírujú chutné a výživné pokrmy v príjemnom prostredí, ako niekde v hoteli. Dobre vedia, že aj taká „maličkosť” ako dobré jedlo zlepší povesť zdravotníckeho zariadenia, ktoré sa potom stane medzi mamičkami vyhľadávanejším.
-
Ako v hoteli. Čerstvé mamy majú v tejto moravskej nemocnici ozaj kráľovské raňajky, veď pozrite na foto
-
Naozaj sa nesmú sacharidy po šiestej večer? Pozor na mýty o stravovaní, tu je deväť najčastejších
-
7 zásad, ako správne užívať vitamín D. Spolu s tukom, horčíkom i káčkom. A pozor na nadmerný príjem!
Zdravie - ďalšie články
-
Kedy cmúľať kocku ľadu a načo pomáha obklad zo slanej vody. Päť najčastejších letných úrazov detí a najrýchlejšia prvá pomoc
S teplým počasím prichádzajú aj častejšie odreniny. Aj keď by sme od nich deti najradšej ušetrili, nie vždy je to možné, každé si asi skôr či neskôr takto „otestuje“ hranice vlastných schopností. Uchrániť ich nemôžeme, pomôcť im ľahšie boľačky zniesť však áno. Tu je prehľad najčastejších úrazov a jednoduchej prvej pomoci.
-
Náhla srdcová smrť ohrozuje mladých viac, často nemá varovné príznaky
Náhla srdcová smrť je u tínedžerov a mladých dospelých stále častejšia, varuje detská kardiologička Silvia Miková. Za jednu z hlavných príčin považuje zanedbávané kardiologické prehliadky u športovcov. Zlou správou je, že varovné príznaky, ktoré by kolapsu predchádzali, sa často neobjavia. Príčinou úmrtí bývajú najčastejšie predtým nezistené arytmie alebo takzvaná kardiomyopatia, teda nedostatočná činnosť srdca.
-
Hypertenziou môžu trpieť už aj deti
Hypertenzia u detí je pomerne vzácna, ale jej výskyt je čoraz častejší. Má ju asi päť percent detí.
-
Čo môže za nárast očných porúch u detí? Mobily prekvapujúco nie sú vinníkom
Zatiaľ čo novorodenci a dojčatá trpia na problémy s priechodnosťou slzných ciest, u starších prevládajú väčšinou dioptrické vady. K najčastejším problémom so zrakom patrí najmä u predškolákov tupozrakosť, ktorá môže mať aj doživotné následky.
-
Choroba z bozkávania. Mononukleóza dokáže potrápiť najmä dospievajúcich
Niekoho poriadne potrápi horúčkami či vyčerpaním, iný si ju ani nevšimne. V organizme pretrváva a v čase oslabenia sa môže znovu aktivovať. Zoznámte sa, infekčná mononukleóza.
-
Ako si vybrať kvalitné slnečné okuliare. Nepozerajte len na UV filter
Pri výbere vhodných slnečných okuliarov myslite na to, či majú okrem ochrany pred škodlivým UV žiarením aj filtre, ktoré zlepšujú celkový pohľad cez ne alebo úpravu proti poškriabaniu.
-
Kliešťov je enormné množstvo, na boreliózu či encefalitídu sa však často príde neskoro. Môže za to aj táto vec
Kliešťa obyčajného čoraz častejšie nájdeme aj na miestach, kde by sme ho ešte pred pár rokmi hľadali márne. Jeho výskyt je navyše na území Slovenska mimoriadne vysoký, čo zvyšuje nielen počet prípadov prisatia kliešťa, ale aj prípadov prenosu vážnych ochorení.
-
Recepty
Obyčajný mramorovaný jablčník
-
ŽENA
Prečo kráľovské hrivy vyzerajú tak úžasne? Tajomstvo účesov princeznej Kate či Mary spočíva... skúste to takto
-
ZDRAVIE
Dáte si každý deň čokoládu? Máte zrejme problém s emočným jedením + 7 spúšťačov takéhoto stravovania
-
SPRÁVY
460. deň: Nemecká vláda považuje ukrajinské útoky na ruské územie za legitímne
-
TV Varecha
Super trik, ako sa pri šľahaní nezaprskať (video)