Nadváhou trpí každé piate dieťa na Slovensku

TASR, 1. júna 2022 o 04:00

Nadváhou trpí viac než 20 percent detí na Slovensku. Ich počet sa od roku 2019 zvýšil o dve percentá. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research.

Foto:

Prieskum sa uskutočnil v marci tohto roka na vzorke 907 rodičov detí vo veku ôsmich až 11 rokov. Nadváhu najviac ovplyvňujú pohyb, pitie sladených nápojov a raňajky, uvádza prieskum. Deti, ktoré raňajkujú len raz alebo dvakrát týždenne, majú podľa neho nadváhu častejšie ako deti, ktoré raňajkujú každý deň. Nadváhu tiež zaznamenali skôr deti, ktoré pijú viac sladených nápojov.

„Pozitívnym zistením je, že od roku 2019 sa zvýšila frekvencia pohybových aktivít u detí. Drvivá väčšina, konkrétne až 94 percent detí, športuje aspoň niektorý deň v týždni, z toho až 26 percent každý deň,” ukázal prieskum.

Výsledky prieskumu ukázali aj to, že deti trápia stravovacie obmedzenia stále viac. Kým v roku 2017 to bolo deväť percent, o dva roky neskôr to už bolo desať percent a posledný prieskum z roku 2022 odhalil 12 percent detí. Najčastejšie deti trpia alergiou na laktózu, potraviny a lepok.

Na nárast nadváhy u detí upozorňuje aj projekt a voliteľný predmet Viem, čo zjem. Ten je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí. Odborným partnerom je Úrad verejného zdravotníctva SR. V aktuálnom šiestom ročníku projektu a druhom ročníku voliteľného predmetu je zapojených 282 základných škôl s celkovým počtom 23 320 žiakov.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >