- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Ako nosiť reflexné prvky, kde stáť na zastávke... 10 zásad, ako znížiť riziko, že vás či vaše dieťa zrazí auto
Nešťastné udalosti z posledných dní, pri ktorých opití vodiči spôsobili tragické či vážne dopravné nehody, upriamili pozornosť na prevenciu zrážky auta s chodcom. Niekedy sa hroznej udalosti, žiaľ, nedá zabrániť, inokedy sa však dá riziko aspoň trochu zmenšiť, prípadne sa mu priamo vyhnúť. Máte zautomatizované zásady bezpečného pohybu chodca? A naučili ste ich svoje deti? Tu je malé opakovanie.
-
Bedľu alebo plávku si ľahko pomýlite so smrteľne jedovatou muchotrávkou zelenou. Pozor na otravy hubami
Tento rok rastú. Slováci zber húb milujú. Praženicu, kapustnicu alebo dusené mäsko s chutnými hubami si vždy dáme radi. A hoci si myslíme, že sme ozajstnými znalcami, k otrave týmito lesnými plodmi dochádza stále. Veľmi zle otravu znášajú najmä deti
-
Deti najčastejšie skúšajú pivo, podľa odborníka sa mylne považuje za mäkký alkohol
Dva a pol deci 12-stupňového piva má rovnaké množstvo alkoholu ako deci vína či tri centilitre liehoviny. Mäkký a tvrdý alkohol jednoducho neexistujú. Približne štvrtina detí vo veku 12 až 14 rokov sa prvýkrát stretne s alkoholom doma, podajú im ho sami rodičia.
-
V Bratislave otvorili vôbec prvý denný stacionár pre deti s anorexiou či bulímiou
Detí s psychickými problémami pribúda. Patria k nim aj poruchy príjmu potravy, teda najmä anorexia a bulímia. V Národnom ústave detských chorôb vznikol denný stacionár, kam deti a mladí s týmito ťažkosťami budú môcť dochádzať. Niektorí z nich sa tak vyhnú nepríjemnej a izolujúcej hospitalizácii.
-
„Nebuď teraz osamote.“ Tabule pripevnené v blízkosti koľajníc majú odradiť mladých od fatálneho činu
Medzinárodné výskumy dokazujú, že ak si niekto zvolí smrť skokom pod vlak, vo výbere „vhodného“ miesta veľmi často nasleduje ľudí, ktorí sa skoncovať so životom odhodlali už pred ním. Už aj na Slovensku sa tak môžete v blízkosti železnice stretnúť s tabuľou, ktorá má od fatálneho činu odradiť (nielen) mladých ľudí.
-
Koľko vitamínu D potrebujeme podľa veku a v ktorých potravinách je ho najviac?
Od septembra až do konca februára svieti slnko na Slovensku tak málo, že to nestačí na dostatočný príjem vitamínu D z jeho lúčov do nášho organizmu. Riešením je zvýšiť konzumáciu potravín alebo výživových doplnkov s obsahom tejto dôležitej látky. Viete, koľko presne by ste mali déčka prijať podľa veku?
-
Tekvica zdraviu prospešná a prečo nevyhadzovať semienka. Plus recept na jednoducho fantastický tekvicový koláčik
Jeseň a tekvica, to je jednoducho perfektné spojenie. V kuchyni nenahraditeľná, vyčarujete z nej krémovú polievku, rizoto, prívarok či koláče naslano i nasladko. Okrem toho, že skvelo chutí, prospieva aj zdraviu.
-
Pomôžete predčasniatkam? Vybrané kaviarne im venujú výťažky z lahodného nápoja
Káva silná čierna, osladená cukrom alebo zjemnená mliekom, každý si tú svoju šálku dopraje niekoľkokrát denne. Nie všetci však vedia, že najväčšími „fanúšikmi“ kofeínu sú predčasne narodené deti, ktoré po narodení dostanú dávku kofeínu predstavujúcu pre dospelého človeka vypitie 25 káv.
-
Už ich má zasa! 5 tipov, ako zatočiť s urputnými bradavicami s pomocou babských rád a byliniek
Bradavice, ktoré sa často objavujú na chodidlách či dlaniach, zvyknú byť veľmi urputné. Zbavíte sa ich a o krátky čas sú späť. Týmto zdravotným problémom, žiaľ, trpia už aj deti. Ak bežné medicínske metódy príliš nepomáhajú, môžete ešte vyskúšať prírodný postup.
-
Nebojte sa strukovín. 6 rád známeho odborníka, čo robiť, aby vás po nich nenafukovalo
Sú nesmierne zdravé, obsahujú bielkoviny i ďalšie látky, ktoré prospievajú našim črevám a zdraviu celkovo, napriek tomu od nich veľa ľudí bočí. Dôvod? Nafukuje po nich. Aj plynatosť však možno minimalizovať, uznávaný gastroenterológ Ladislav Kužela ponúka svojich šesť tipov.
-
Chlapček mal zhubné nádory na obličkách. Slovenskí lekári mu raritnými operáciami zachránili život
Chlapček mal presne jeden rok a jeden deň, keď sa jeho rodičia dozvedeli zdrvujúcu diagnózu. ,,Narodil sa ako zdravé dieťa, ale pred dovŕšením jedného roka sa mu začalo zväčšovať bruško. Nepozdávalo sa nám to, lebo mal oveľa väčšie bruško ako deti v jeho veku. Zobrali sme ho na vyšetrenie, ale povedali nám, že to nie je nič vážne,” približuje mamička dieťatka.
-
Aké ihrisko je pre dieťa bezpečné? Prečo nemá byť orientované na juh a čo všetko si ešte treba všímať, vysvetľuje odborník
Veľa času trávia deti na ihriskách, rodičom by malo záležať na tom, aby boli bezpečné. Všímajte si, čo je dôležité.
-
Tetánia vás nezabije, no na smrť vystraší. Trápi najmä mladých
Tetániou môžu trpieť už deti a tínedžeri. Jej prejavy vyzerajú dramaticky, dobrá správa však znie, že nejde o vážny zdravotný problém.
-
Ako na herpes (nielen) u detí? Liečbu hlavne začnite včas, pozor u novorodencov
Poznáte to tiež? Dieťa má v škole stres zo skúšania, skolí ho infekcia alebo sa lieči antibiotikami a na perách sa mu hneď objaví herpes. Opar je známkou, že organizmus čelí oslabeniu. Ako s ním zatočiť?
-
Z čoho sa má skladať desiata školáka?
Desiata má tvoriť približne desať percent celodenného energetického príjmu. Deti by ju mali skonzumovať zhruba po troch hodinách od raňajok, zvyčajne cez veľkú prestávku v škole, keď majú dostatok času nerušene doplniť vydané kilojouly.
-
Malackí pediatri prestali vydávať potvrdenia do školy či na krúžky. Chcú liečiť, nie úradovať
Malackí pediatri od septembra nevydávajú ospravedlnenky do školy či potvrdenia na voľnočasové aktivity. Tento krok avizovali už v júli.
-
Desatoro dnešného školáka: Koľko spať, prečo nejesť polotovary a kedy je dovolená aj sladkosť?
Prázdniny sa síce skončili, životný štýl detí by však mal byť aj v čase školských povinností aktívny a zdravý. Dnešná doba na to ponúka dostatok možností, je na rodičoch, ktoré si vyberú a ako svoje dieťa usmernia. Tu je desať odporúčaných zásad.
-
V lekárňach chýbajú lieky proti horúčke či na bolesť pre deti. Panika však nie je namieste
Získať pre choré dieťa prípravok na zníženie teploty či proti bolesti nie je dnes úplne jednoduché. Kvôli globálnych výpadkom účinných látok na trhu chýbajú najmä niektoré medikamenty s obsahom účinnej látky ibuprofén. Čo majú rodičia robiť, ak im v lekárni povedia, že žiadaný liek nie je k dispozícii?
-
Pediatrička radí, ako na jeseň podporiť detskú imunitu
Pobyt detí v kolektíve a nastupujúca jeseň znamenajú zvýšený výskyt respiračných ochorení. Ako podporiť detskú imunitu, radí pediatrička.
-
Nutričná terapeutka: aké sú hlavné zásady stravovania predškolákov i školákov?
Návrat detí do kolektívu kladie zvýšené nároky na ich stravovanie. Zdravé jedlo im pomôže zvládnuť nároky škôlky či školy a pôsobí aj ako prevencia proti infekčným či iným ochoreniam.