Tetánia vás nezabije, no na smrť vystraší. Trápi najmä mladých

gb, 17. septembra 2022 o 05:15

Tetániou môžu trpieť už deti a tínedžeri. Jej prejavy vyzerajú dramaticky, dobrá správa však znie, že nejde o vážny zdravotný problém.

Tetanický záchvat sa môže objaviť aj ako dôsledok stresu v škole.

Foto: Shutterstock.com

U detí či dospelých sa tetánia môže prejaviť po nejakom fyzickom či psychickom oslabení. Príznaky často prídu po dlhšie trvajúcom strese, depresii, citovom vypätí, nedodržiavaní pitného či stravovacieho režimu alebo fyzickom vyčerpaní. Ochorením trpí najmä mladšia veková kategória. Častejšie sú postihnuté ženy, ani muži však nie sú žiadnou výnimkou.

Príčina tohto zdravotného problému? Tetániu spôsobuje zvýšená dráždivosť centrálneho a periférneho nervového systému. Za jej vznikom stoja zmeny v koncentrácii minerálov horčíka a vápnika v medzibunkovej tekutine. Ochorenie má veľa rôznorodých prejavov. Vyzerajú dramaticky, postihnutý si dokonca môže myslieť, že zomiera alebo má infarkt.

Najvýraznejším prejavom tetánie je tetanický záchvat, pre ktorý je typický bolestivé a kŕčovité napätie svalov. Ďalšie príznaky sú napríklad nervozita, búšenie srdca, lapanie po dychu, pocit na odpadnutie, celková slabosť, brnenie v končekoch prstov alebo kŕče v rukách i nohách, dokonca na tvári.

„Tento stav môže pre laika v niektorých prípadoch pôsobiť dokonca ako infarkt. Kŕče postihujú najčastejšie prsty horných a dolných končatín a môžu spôsobiť brnenie jazyka. V dôsledku napnutia svalov sa zápästie bolestivo ohne, pričom palec smeruje do vnútra dlane, kým ostatné prsty sa kŕčovito vystrú a pokrútia. Kŕče sú veľmi bolestivé, okrem brnenia ich sprevádza aj čiastočná necitlivosť,“ vysvetľuje v tlačovej správe primárka Neurologického oddelenia Nemocnice AGEL Levice Zuzana Dean.

Ako dopĺňa, zriedkavo sa objavuje forma opakovaného kŕčovitého napnutia viacerých svalov, ktorá sa šíri od končekov prstov na nohách smerom nahor. „V niektorých prípadoch sa ojedinele objavuje dokonca izolované postihnutie svalstva hrtana, kedy záchvat kvôli nedostatku vzduchu pripomína dusenie,” popisuje.

Tetánia nie je panická porucha

V niektorých prípadoch sa tetánia zamieňa s panickou poruchou. Príznaky tohto stavu môžu byť podobné tetanickému syndrómu, avšak panický atak svojou podstatou predstavuje úplne iné ochorenie. Ide o samostatný, presne definovaný úzkostný stav, ktorý s tetániou nemá nič spoločné.

„Prejavy tetánie zahŕňajú celý rad klinických problémov, ktoré pacientov sprevádzajú dlhodobo. Pomoc hľadajú nielen v ambulanciách obvodných, ale aj odborných lekárov – internistov, kardiológov, neurológov, gynekológov aj psychiatrov. Ide o tak na hrudi, bolesť za hrudnou kosťou, problémy pri prehĺtaní, nadmerná únava, neschopnosť koncentrácie, strata energie, precitlivenosť na hluk, poruchy spánku, syndróm nepokojných nôh, bolestivé kŕče v žalúdku a črevách, bolestivá menštruácia a predmenštruačný syndróm,“ vysvetľuje odborníčka.

Málo vápnika i horčíka

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina horčíka. K prejavom nedostatku tohto dôležitého minerálu patria bolesti v oblasti temena, tuhnutie v kútikoch úst či končatinách alebo mravenčenie v prstoch. Sprievodnými problémami sú aj migrény, depresie či dokonca astmatické záchvaty alebo poruchy srdcového rytmu. Horčík možno doplniť prípravkami z lekárne. Tetánia spôsobená nízkou hladinou vápnika má tiež riešenie v podobe zvýšeného príjmu potravín s obsahom týchto látok, doplnkových liečiv či šumivých nápojov.

Tetánia je niekedy sprievodným znakom iných ochorení. Príčinou nízkej hladiny vápnika v krvi môže byť nesprávne fungovanie prištítnych teliesok, ktoré má za následok kŕče svalov. Ide o dedičné ochorenie, ktoré sa nazýva DiGeorgeov syndróm. Je však veľmi zriedkavé. Objavuje sa dokonca u novorodencov a spôsobené je chybným metabolizmom. Ďalšími príčinou nedostatku kalcia môžu byť poruchy vstrebávania vápnika v dôsledku zápalových ochorení čreva, nedostatok vitamínu D či užívanie liekov na osteoporózu.

Nedostatok horčíka sa zasa vyskytuje napríklad pri nadmernom užívaní alkoholu, cukrovke, zvýšenej činnosti štítnej žľazy, pri poruchách vstrebávania pri zápalových ochoreniach čreva alebo liekoch na odvodnenie.

Prevenciou teténie je zdravý životný štýl, minimalizácia stresu, dostatok odpočinku. Ak sa však záchvaty opakujú, treba navštíviť lekára. Pri diagnostike je nutné vylúčiť iné príčiny vzniku problémov, kým lekár definitívne určí diagnózu.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >