Malackí pediatri prestali vydávať potvrdenia do školy či na krúžky. Chcú liečiť, nie úradovať

TASR, 14. septembra 2022 o 03:59

Malackí pediatri od septembra nevydávajú ospravedlnenky do školy či potvrdenia na voľnočasové aktivity. Tento krok avizovali už v júli.

Poisťovňu možno zmeniť dvakrát ročne.

Foto: Shutterstock.com

Považujú to za nevyhnutné opatrenie, aby im ostal dostatok času na starostlivosť o choré deti. „Lekári si na ambulancie umiestnili oznámenie o nevydávaní ospravedlneniek. To slúži rodičom, aby ho odovzdali školám ako vysvetlenie, školám zase ako potvrdenie, že rodičia si dali námahu a pýtali ho. Ospravedlnenku k tomto oznámeniu vypíše rodič,” vysvetlila lekárka Tatiana Speváková.

Iniciatívu podľa nej podporujú aj pacienti, rodičia či školy. „Zaťažuje to aj školy, aj rodičov. Školy musia tieto ospravedlnenky zbierať, archivovať a podobne,” skonštatovala. Ozrejmila, že pri banálnej chorobe sa deti liečia doma a lekára musia navštíviť len pre ospravedlnenku do školy.

Speváková poukázala aj na zastaranosť systému. „Sme zvyknutí na socialistické zdravotníctvo - lekárov je dosť a sú to takí štatisti, ktorým sa idem ukázať s každým problémom. V západnej medicíne to tak už však nefunguje, je v nej málo lekárov a môžu sa venovať len naozaj chorým pacientom,” priblížila.

Pediatri o svojom rozhodnutí informovali riaditeľov školských zariadení v okrese, rezorty školstva i zdravotníctva aj Bratislavský samosprávny kraj. „Ministerstvo zdravotníctvo reagovalo, že situáciu pediatrov v našom okrese pozná a snaží sa ju prostredníctvom reformy primárnej sféry ovplyvniť,” informovala lekárka.

Malackí pediatri ešte v júli poukázali, že ich v regióne ubúda a zároveň sa zvyšuje počet pacientov. Avizovali, že budú musieť pristúpiť k nevydávaniu rôznych potvrdení, aby sa zvládli starať o závažne choré deti.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >