- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Nová pomoc pre pacientov s poruchami príjmu potravy
Ak je niektorá veková skupina viac ohrozená poruchami príjmu potravy, najmä anorexiou či bulímiou, sú to mladé dievčatá. Nielen tie však môžu využiť nový program pomoci, ktorý spustila organizácia Chuť žiť.
-
Zlý výber detskej obuvi vedie až k vzniku skoliózy. Ako sa nepomýliť?
Tiež v týchto dňoch zháňate pre deti obuv do škôlky či školy? Prečítajte si zásady, ako si správne vybrať.
-
Je zdravé chodiť naboso po ceste či parketách? Fyzioterapeutka vysvetľuje, pre koho je chôdza bez topánok prospešná a kto si má dávať pozor
Je na nezaplatenie. Okrem toho, že človeku pomáha nastaviť telo do správnej polohy, prepája nás s prírodou, aktivuje aj tisícky nervových zakončení, vďaka ktorým sa cítime lepšie fyzicky i psychicky. Reč je o chôdzi naboso, ktorá sa teší obľube práve v týchto mesiacoch. Podľa odborníkov má ale aj riziká. Pre koho a aké?
-
Takmer všetci dýchame zle. Správne je iba bráničné dýchanie, naučte ho deti aj seba!
Maličké deti ešte vedia, ako majú správne dýchať. Postupom času však túto mimoriadne dôležitú schopnosť vplyvom nesprávneho životného štýlu strácame.
-
Pred začiatkom školy treba zájsť s dieťaťom k očnému
Čím skôr sa na prípadnú očnú chybu príde, tým väčšia je šanca na jej úspešné liečenie.
-
Nebezpečné kliešte. Prípadov encefalitídy je oveľa viac ako vlani, ktoré okresy sú najrizikovejšie a ako sa chrániť?
Detva, Bytča a Považská Bystrica, to sú tri okresy s najväčším výskytom kliešťovej encefalitídy. Hygienici zaznamenávajú tento rok významný nárast v porovnaní s vlaňajším.
-
Môže sa jesť ovocie popoludní alebo je najlepšie ráno nalačno? Mýty a fakty o konzumácii ovocia vysvetľuje známy gastroenterológ
Kedy, keď nie teraz. Leto je najlepším obdobím na konzumáciu ovocia, k dispozícii máme množstvo čerstvých, sezónnych a lokálnych druhov. Najmä na vidieku stačí zájsť do sadu a odtrhnúť si čerstvý plod. Kedy je najvhodnejšie jesť ovocie, aby sme ho čo najlepšie využili? Internetom koluje množstvo „rád“, ktoré sú opodstatnené, a ktoré nie, vysvetľuje uznávaný gastroenterológ docent Ladislav Kužela.
-
Rozpoznáte depresiu u detí? Toto je osem hlavných znakov
V dnešnej spoločnosti je veľmi rozšírená a žiaľ, nevyhýba sa už ani deťom. Depresia, častý problém dnešnej populácie. Rozpoznať, že ňou trpia, majú niekedy problém i dospelí. U detí je to ešte náročnejšie.
-
Pitný režim. Koľko má vypiť štvorročné dieťa, koľko školák, koľko teenager? Tabuľka podľa veku a pohlavia
Pitný režim je dôležitý, nielen v letných horúčavách. Pri nedostatku tekutín sa totiž v tele spomaľuje viacero procesov ako napríklad trávenie či ochladzovanie, v dôsledku čoho vzniká množstvo ochorení, ktorým by sa dalo za normálnych okolností vyhnúť. Aký príjem tekutín je optimálny pre štvorročné dieťa, aký pre deväťročné či pre tehotnú ženu?
-
Placenta je cenná, ale pozor na hoaxy. Je dobrý nápad ju konzumovať, ako to propagujú niektoré celebrity?
Bez placenty by sme tu neboli. Orgán, ktorý vzniká v ženskom tele počas tehotenstva, zabezpečuje bábätku v maternici všetky potrebné živiny, odstraňuje odpadové látky a chráni ho pred infekciami. Zároveň produkuje hormóny na udržanie tehotenstva. Pre svoju nenahraditeľnú funkciu placentu uctievajú mnohé kultúry a mnoho mýtov preniká aj do tej našej. Vrátane jej konzumácie.
-
Príbeh so šťastným koncom. Vladyslave operáciu doma pre vojnu zrušili, teraz jej pomohli žilinskí ortopédi
Pôvodne ju mal operovať doma v Ľvove poľský ortopéd. Naplánované bolo všetko, aj termín náročnej operácie. Vypukla však vojna a Vladyslave, podobne ako tisíckam ďalších, sa zmenili životné priority. Nemocnica operáciu zrušila, ona s rodinou ušla na Slovensko. Až teraz sa tu dostalo pomoci aj jej chorej chrbtici.
-
Až polovica detí s vrodenou srdcovou chybou sa pre oneskorenú diagnostiku ocitne v ohrození života
Ročne sa na Slovensku narodí 400 detí s vrodenou chybou srdca. Dokáže ich odhaliť vyšetrenie v rámci ultrazvukového morfologického skríningu v 22. týždni tehotenstva.
-
Hniezda záchrany sa po bratislavskej tragédii majú prísne strážiť
Neskoro, ale predsa. Rezort zdravotníctva vydal prísne pravidlá, aby sa už nikdy nemohla opakovať bratislavská tragédia, keď v hniezde záchrany pre nechcené deti zomrel novorodenec. Stalo sa tak zrejme v dôsledku toho, že hniezdo niekoľko dní nik nekontroloval.
-
Už žiadna jazva. Vrodený slabinový pruh operujú v Bratislave novou metódou
Operácia slabinovej prietrže je najčastejším chirurgickým zákrokom v detskom veku. PIRS je veľmi jednoduchá a účinná laparoskopická metóda, po ktorej dieťa nemá viditeľné jazvy.
-
Obľúbená kukurica. Čím v lete poteší naše zdravie?
August a kukurica patria k sebe. Uvariť si ju vo vode, opiecť na ohni alebo ugrilovať je pravým letným potešením. Vedeli ste však, že kukurica je nabitá zdraviu prospešnými látkami?
-
Dieťa sa môže utopiť bez kvapky vody v pľúcach. Počuli ste už o suchom utopení?
Stačí, ak rodič hodí v bazéne dieťa do vody, to sa napije trocha vody a v tom najhoršom prípade môže zomrieť na udusenie v dôsledku kŕčov hrtana.
-
Cola ani slané tyčinky pri črevnej viróze nepomôžu
Hoci sa črevné virózy šíria celoročne, v lete je ich viac. Teplé počasie totiž vírusom praje, a tak ľahko skomplikujú deťom aj ich rodičom prázdninové plány. Pri výraznej dehydratácii sa navyše pobytu v nemocnici dá len ťažko vyhnúť. Čo nás pred virózou ochráni a ako sa nedostať do nemocnice, vysvetľuje pediatrička Denisa Jaššová.
-
Britský chlapec odpojený od prístrojov zomrel kvôli hlúpej výzve na TikToku. Dajte pozor na svoje deti!
Správa, že britské súdy napriek nesúhlasu rodičov rozhodli o odpojení 12-ročného chlapca od prístrojov, pretože u neho nastala mozgová smrť, obletela svet. Úmrtie bolo na prvý pohľad nepochopiteľné, chlapcova mama však upozornila, že jej syn zrejme zomrel kvôli hlúpej výzve na deťmi obľúbenej sociálnej sieti TikTok.
-
Deti ho milujú. Melón nielen skvelo chutí, ale prospieva aj zdraviu
Aké by to bolo leto bez melónového osvieženia? Schytiť ho do ruky a utekať von, pokračovať v hre s kamarátmi.
-
Ako chrániť seba aj deti pred letnými bleskami?
Letné mesiace prajú turistike na horách, no prinášajú so sebou aj zvýšené riziko búrok s bleskovou aktivitou. Tie každoročne zasiahnu niekoľko ľudí, pričom niektoré prípady sa končia aj tragicky.