Chlapček mal zhubné nádory na obličkách. Slovenskí lekári mu raritnými operáciami zachránili život

gb, 21. septembra 2022 o 04:16

Chlapček mal presne jeden rok a jeden deň, keď sa jeho rodičia dozvedeli zdrvujúcu diagnózu. ,,Narodil sa ako zdravé dieťa, ale pred dovŕšením jedného roka sa mu začalo zväčšovať bruško. Nepozdávalo sa nám to, lebo mal oveľa väčšie bruško ako deti v jeho veku. Zobrali sme ho na vyšetrenie, ale povedali nám, že to nie je nič vážne,” približuje mamička dieťatka.

Chlapček podstúpil náročné operácie a liečbu, dnes sa má dobre.

Foto: Shutterstock.com

Rodičom to však nedalo a trvali na ďalšom vyšetrení. „Práve sme sa chystali na dovolenku a mali sme obavy, aby sa niečo nezanedbalo. Opäť sme ho zobrali k lekárke a vyžiadali si aj sonografické vyšetrenie,” pokračuje mama malého bojovníka. Po sone nasledoval rýchly prevoz do Bratislavy na Kliniku detskej hematológie a onkológie Národného ústavu detských chorôb. Slovenskí lekári zhubné nádory na obličkách úspešne odstránili. Oba mali približne 1,3 kilogramu, jeden už tlačil aj na pľúca. Podarilo sa zachrániť aj obličku, ktorú udržali funkčnú aj napriek veľkosti nádoru.

Diagnostický proces v najväčšej detskej nemocnici na Slovensku aj samotná operácia na Klinike pediatrickej urológie nabrali veľmi rýchly spád. „Na CT vyšetrení sme videli obojstranný veľký nádor na obličke, ktorý tlačil na bránicu a boli utláčané pľúca. Dieťatko už začínalo mať problémy s dýchaním. Rozhodli sme sa pre urgentnú operáciu. Jeden tumor s hmotnosťou 1,3 kilogramu a minimálnym množstvom obličkového tkaniva sme museli vybrať aj s obličkovým tkanivom,” priblížil v správe na facebookovej stránke Národného ústavu detských chorôb Peter Bartoň, riaditeľ ústavu a zároveň operujúci lekár.

Po úspešnej urgentnej operácii sa chlapčekovi uľavilo a mohol nastúpiť na onkologickú liečbu. Chemoterapiou sa lekárom podarilo takmer rovnako veľký tumor na druhej obličke zmenšiť a približne po roku od prvej operácie čakal chlapčeka druhý operačný výkon.


CT snímky nádorov na obličkách chlapca.

Pomohla medzinárodná spolupráca

„Obojstranné nádory obličiek v detskom veku sú mimoriadne vzácne, pacienti sú liečení podľa medzinárodných štandardných postupov. V prípade nášho pacienta štandardná liečba zlyhávala, jeden z nádorov v úvode vôbec nereagoval na chemoterapiu a druhý nádor si vyžadoval špeciálny prístup. Po konzultáciách ďalšieho postupu so zahraničnými špecialistami v Holandsku a USA bolo nutné podstúpiť vysoko náročné a rizikové operácie. Zvažovali sme a diskutovali, kde sa operácie zrealizujú. Rodičia dlho neváhali a vložili svoju dôveru a svoje dieťa do rúk slovenských lekárov,“ uviedla profesorka Alexandra Kolenová, prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie, kde chlapček spolu s rodičmi strávil veľkú časť svojej liečby.

„Napokon sme sa rozhodli chlapčeka operovať na našom pracovisku, čo si želali aj samotní rodičia. Aj na druhej obličke bol veľký nádor s malým percentom obličkového tkaniva, ktoré bolo nutné ponechať, aby oblička fungovala. Urobili sme parciálnu nefrektómiu, pri ktorej sme odstránili len nádor a zvyšnú časť obličkového tkaniva sa nám podarilo zachrániť a zachovať. Po úspešnej operácii má dieťatko všetky obličkové parametre v poriadku a funguje bez ťažkostí,” doplnil Peter Bartoň.

Operácie boli pre slovenských lekárov naozajstnou výzvou. „Išlo o operáciu na hranici technických možností s neobvykle komplikovanou rekonštrukciou zvyšku obličky po odstránení tumoru. V porovnaní s nádormi obličiek, ktoré resekujeme napríklad u dospelých, je Wilmsov tumor krehký a manipulácia s ním musí byť o to opatrnejšia. Našťastie, operácia prebehla perfektne a mám veľkú radosť, že sa malý pacient má dobre a jeho orgán funguje,” uzatvára Ján Breza, prednosta Kliniky pediatrickej urológie.Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >