Denne prijmeme až dve lyžičky soli. 4 rýchle tipy, ako ju v strave obmedziť

gb, 10. apríla 2023 o 04:50

Dvojnásobok odporúčaného maximálneho denného príjmu soli konzumujú Slováci vo svojej strave. Nadmerné množstvo soli okrem iného zvyšuje krvný tlak, ďalej riziko srdcovo-cievnych ochorení, ako sú infarkt či mozgová príhoda, a zaťažuje obličky.

So soľou opatrne.

Foto: Shutterstock.com

Veľkonočné sviatky sú podobne ako Vianoce aj sviatkami plného sviatočného stola. Údené mäsko, klobásky, rezne, zemiakový šalát a iné pochúťky, bez ktorých si sviatky nevieme predstaviť, však môžu obsahovať nadmerné množstvo soli. Dávajte si pozor na jej príjem.

„Zníženie množstva soli je jedným z najúčinnejších krokov, ktorými sa dá zlepšiť zdravotné vyhliadky jednotlivcov a aj celej populácie. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že ak by sa celosvetová spotreba soli znížila na odporúčanú úroveň, mohlo by sa tým predísť až 2,5 miliónu úmrtí ročne,” upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Dospelí by mali denne skonzumovať najviac päť gramov soli, toto množstvo predstavuje približne jednu čajovú lyžičku. Slováci však prijímajú soli dvojnásobok. U detí by sa mala soľ v strave obmedziť ešte výraznejšie. Malé deti do jedného roku ju vôbec nepotrebujú, až po dosiahnutí 12 mesiacov sa so slanou chuťou môžu postupne zoznamovať. Nemali by však prijímať viac tri gramy soli denne, čiže najviac polovicu čajovej lyžičky, pokojne aj menej.

Žiaľ, ustrážiť presne množstvo nie je celkom možné, pretože soľ sa nachádza vo väčšine konzervovaných a priemyselne spracovaných potravinách a výrobkoch. Pod kontrolou preto majte najmä domáce varenie a snažte sa kupovať čo najmenej priemyslových produktov.

Ako možno obsah soli vo svojej strave zmenšiť?

S užitočnými tipmi prišiel Úrad verejného zdravotníctva SR. Nie je to nič ťažkého.
1. Pri varení používajte menej soli a hotové jedlá už neprisáľajte. Soľničku radšej nedávajte na stôl.
2. Postupne znižujte množstvo soli, ktoré konzumujete. Vaše chuťové poháriky si na nižší obsah soli postupne zvyknú.
3. Na dochucovanie používajte korenie a bylinky. Na menej slanú chuť pokrmov si postupne zvyknete.
4. Obmedzte potraviny s vysokým obsahom soli. Zvyčajne ide napríklad o údeniny, instantné jedlá, hotové omáčky a kečupy, slané oriešky a pochutiny či takzvané ultraspracované potraviny. Obsah soli v konkrétnej potravine si môžete vždy overiť prostredníctvom údajov na obale výrobku.






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Zdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >