Tieto rastliny nesmú do domácnosti, kde sú deti a domáci maznáčikovia

Gabriela Bachárová, 6. apríla 2023 o 05:45

Izbové rastliny spríjemňujú život, čistia vzduch, niektoré sú však veľmi nebezpečné. Obsahujú jedovaté látky, ktoré môžu spôsobiť zápal oka, opuchy v ústach, vracanie, hnačky či dokonca dusenie. Ak máte doma zvedavé deti alebo neposedných domácich maznáčikov, tieto rastliny si radšej odpustite.

Niektoré sú jedovaté.

Foto: Shutterstock.com

Pozor na rastliny z rodu áronovitých

Niektoré druhy izbových rastlín z čeľade áronovitých, ako sú difenbachia (tá je zvlášť nebezpečná), monstera, filodendron či lopatkovec, obsahujú látku šťavelan vápenatý, ktorý môže spôsobiť aj vážnejšie zdravotné problémy. Nebezpečné je, ak sa vám dostane do očí, na kožu, do ústnej dutiny či tráviaceho traktu. Stačí oliznúť list alebo ho rozhrýzť.

Medzi príznaky, ktoré sa prejavia v ústach, patria svrbenie, zápal, opuch pier, jazyka, podnebia či hltanu, čo vedie k problémom s prehĺtaním alebo dokonca s dýchaním. V tých najvážnejších prípadoch sa môže objaviť až dusenie. K symptómom, ktoré informujú o podráždení tráviaceho ústrojenstva, patria vracanie, dávenie či hnačka. Zápal žalúdku a čreva nie sú ako následok tiež nič výnimočného.

Ak sa jedovatá šťava z listu či stonky dostane do očí, dokáže vyvolať ťažké zápaly očí a v tých najťažších prípadoch dokonca dočasnú slepotu.

Nebezpečná krásavica difenbachia

Pozrime sa bližšie na stále obľúbenú difenbachiu, ktorá môže byť až smrteľne jedovatá a do bytov a domov s deťmi a zvieratami naozaj nepatrí. Dobrou správou je, že dosiahnuť smrteľnej dávky je takmer nemožné, pretože keď sa postihnutému jedovatá látky dostane do úst, bude ho to v nich tak páliť, že na ďalšie olizovanie či hryzenie listov okamžite zabudne. Najmä u detí však môže byť otrava naozaj nepríjemná. Ako prvá pomoc sa odporúča vypiť roztok jedlej sódy a okamžite volať odbornú lekársku pomoc.

Difenbachia je nebezpečná aj pre pokožku. Šťavelan vápenatý ju leptá, čo spôsobuje svrbiaci vyrážku. Aj v tomto prípade môžete na zmiernenie príznakov použiť roztok jedlej sódy s vodou.

Veľmi alebo len mierne jedovaté sú aj niektoré ďalšie izbové rastliny. Opatrnosť pri kontakte si vyžadujú napríklad svokrin jazyk, kaládium, prýštec ohnivý, vianočná hviezda či potos.

Ako predísť problémom a ako ich riešiť

Ak ste sa vy či vaše dieťa dotkli jedovatej rastliny, okamžite si poriadne umyte ruky mydlom, len voda by nemusela stačiť. Dajte pozor na to, aby ste sa rukami nedotkli očí.

Čo robiť, ak už došlo k otrave? Doma môžete podávať dostatok tekutín, najlepšie vodu alebo čaj po malých dúškoch. Mlieko nie je vhodné, pretože pomáha jed v organizme vstrebať. Nepokúšajte sa vyvolať vracanie. Postihnuté oko vyplachujte pod miernym prúdom tečúcej vody. Vodou oplachujte aj postihnutú pokožku. V prípade vážnejších prejavov choďte hneď na pohotovosť alebo volajte záchrannú službu, nezabudnite lekárovi ukázať kus rastliny.

Národné toxikologické informačné centrum okrem lekárov poskytuje aj laickej verejnosti telefonické konzultácie pri akútnych intoxikáciách liekmi, chemikáliami, priemyslovými prípravkami, hubami, rastlinami, drogami a živočíšnymi toxínmi. Podáva informácie o toxicite a symptómoch pri otrave a súčasne odporúča vhodnú terapiu. Nepretržitá 24-hodinová konzultačná služba pri akútnych intoxikáciách s celoslovenskou pôsobnosťou je na telefonickom čísle 02 54 774 166.






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Zdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >