Atopický ekzém sa prejavuje aj väčšími červenými plochami na postihnutých miestach.
Foto: shutterstockAtopický ekzém je chronické dlhotrvajúce ochorenie kože, ktoré nie je infekčné, ale vzniká nadmernou reaktivitou imunitného systému. Dochádza pri ňom k porušeniu ochrannej bariérovej funkcie kože, čo vedie k jej vysúšaniu, teda strate vody. Postihnuté miesta sú potom suché, svrbia, olupujú sa, niekedy mokvajú a vznikajú pľuzgiere, drobné vyrážky, chrasty či celé červené plochy.
Pôvod je daný neraz geneticky, najčastejšie s kombináciou s vonkajšími (potraviny, kozmetika) či vnútornými (hormóny, infekcie) faktormi.
Ak ste u dieťaťa spozorovali príznaky atopického ekzému, je dobré vyhľadať lekára. Liečba je totiž najčastejšie kombináciou lokálnych i systémových opatrení – teda zahŕňa natieranie postihnutých miest, úpravu životosprávy a v prípade potreby tiež užívanie liekov či sirupov.
V každom prípade však treba dávať pozor na faktory, ktoré atopický ekzém a jeho prejavy zhoršujú. Niektorým sa dá vyhnúť, nie však všetkým.
Časté kúpanie v horúcej alebo chlórovanej vode – vhgodné je krátke sprchovanie vo vode s teoplotou 35 až 37 stupňov Celzia
Chémia – či už v kozmetike (najlepšie je zaobísť sa bez nej) alebo silných pracích prostriedkoch
Oblečenie z vlny – aj keď je to obľúbený prírodný materiál, ochorenie zhoršuje podobne ako syntetické materiály
Prehriatie a nadmerné potenie – vrátane potenia pri horúčkach
Dráždivé potraviny – u niekoho citrusy, kakao, koreniny, vajíčko, kravské mlieko, pšeničná múka, orechy a podobne
Psychický stres
Zvýšená fyzický námaha
Hormonálne vplyvy – počas menštruácie a podobne
Infekcie – najmä zlatý stafylokok prítomný na koži, vírusy, plesne
Alergény – pele, roztoče, kovy, parabény
Antibiotiká
Prerezávanie zúbkov u detí
Zmeny počasia – najmä vlhké a sychravé počasie
Očkovanie – u detí s atopickým ekzémom je dobré vypracovať individuálny očkovací kalendár, očkované by mali byť v čase, keď sú prejavy ekzému minimálne