- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Choroba z bozkávania. Mononukleóza dokáže potrápiť najmä dospievajúcich
Niekoho poriadne potrápi horúčkami či vyčerpaním, iný si ju ani nevšimne. V organizme pretrváva a v čase oslabenia sa môže znovu aktivovať. Zoznámte sa, infekčná mononukleóza.
-
Ako si vybrať kvalitné slnečné okuliare. Nepozerajte len na UV filter
Pri výbere vhodných slnečných okuliarov myslite na to, či majú okrem ochrany pred škodlivým UV žiarením aj filtre, ktoré zlepšujú celkový pohľad cez ne alebo úpravu proti poškriabaniu.
-
Kliešťov je enormné množstvo, na boreliózu či encefalitídu sa však často príde neskoro. Môže za to aj táto vec
Kliešťa obyčajného čoraz častejšie nájdeme aj na miestach, kde by sme ho ešte pred pár rokmi hľadali márne. Jeho výskyt je navyše na území Slovenska mimoriadne vysoký, čo zvyšuje nielen počet prípadov prisatia kliešťa, ale aj prípadov prenosu vážnych ochorení.
-
Deti a bolesť. Kedy ju zvládnete svojpomocne, kedy radšej vyhľadať lekára?
Ideálne je, keď je všetko v poriadku. Dieťa sa na nič nesťažuje, je zdravé, radostné, zvedavé, hlučne vystrája. Bolesť dieťa mení a – je nepríjemná pre dieťa i pre rodiča, ktorý trpí s ním a snaží sa mu pomôcť. Kedy sa to dá zvládnuť svojpomocne, kedy treba radšej k lekárovi? Ponúkame stručný manuál.
-
Nepríjemná zápcha. Na čo pozor a prečo má dieťa z toalety dočiahnuť nôžkami na zem
Nevhodná strava, málo tekutín, nedostatok pohybu, stres alebo zmena prostredia. To všetko môže byť u detí príčinou zápchy. Hovoríme o nej vtedy, ak dieťa má dieťa tvrdú stolicu a kaká výrazne zriedkavejšie než zvyčajne. Zvyčajne viac ako tri dni.
-
Užívajte jarné slnko, ale s mierou. Zdravé opálenie neexistuje, varujú odborníci
Slnečné dni sú tu, a hoci sa im všetci tešíme, lekári upozorňujú na opatrnosť pri nadmernom vystavovaní sa slnku. Aj keď je dôležitým a prirodzeným zdrojom vitamínu D, zdôrazňujú, že na jeho doplnenie stačí aj relatívne krátky pobyt.
-
Prečo na pitie a varenie nikdy nepoužívať teplú vodu? Nie je pitná, čo všetko hrozí
Táto informácia asi prekvapí mnohých, ktorí si ráno na naštartovanie trávenia dajú pohár teplej vody s citrónovou šťavou alebo kvôli rýchlejšiemu vareniu napustia do hrnca čo najteplejšiu vodu. Radšej to nerobte, teplá voda sa nepovažuje za pitnú, ale úžitkovú, rizikom je napríklad obsah mikroorganizmov či ťažkých kovov.
-
Čo všetko sa so ženským telom deje v šestonedelí. Očistky, zavinovanie maternice, dojčenie...
Šestonedelie je obdobím, ktoré dá žene poriadne zabrať. Zatiaľ čo niektoré orgány sa regenerujú, iné naopak začínajú svoju činnosť.
-
Zahlienené, kašľajúce dieťa? Príčina môže pochádzať zo žalúdka
Michaela Matiščáková je detská gastroenterologička a riaditeľka liečebno-preventívnej starostlivosti v Národnom ústave detskej tuberkulózy v Dolnom Smokovci. Liečia sa tu deti s tbc, astmou, cystickou fibrózou i ďalšími ochoreniami dýchacích ciest. A ako s tým môže súvisieť zažívací trakt?
-
Sklerózu multiplex môžu mať aj deti, malému pacientovi ako liečbu prvýkrát transplantovali kmeňové bunky
Detí s roztrúsenou sklerózou je našťastie minimum, avšak sú. Ide o desiatky prípadov, prvému detskému pacientovi na Slovensku lekári ako nádejnú liečbu transplantovali kmeňové bunky.
-
Potvrdenia na športový výcvik už nemajú vydávať pediatri. Na koho to padne?
Povinnosť pediatrov vydávať potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti absolvovať športový výcvik sa má zrušiť. Zmeny by mali začať platiť od júla. Rezorty zdravotníctva a školstva tak reagovali na žiadosti pediatrov o odľahčenie byrokracie.
-
Tip na podujatie: Vo Zvolene sa koná akcia na podporu ľudí s autizmom
S cieľom priblížiť širokej verejnosti problematiku autizmu a ľudí, ktorí s autizmom žijú, sa v sobotu 29. apríla koná vo Zvolene ďalší ročník benefičného podujatia s názvom Vysvieťme Zvolen na modro. Podujatie sa koná pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme.
-
Dajte na ne pozor. Aké sú vôbec najčastejšie úrazy u detí?
Spomedzi úrazov detí poisťovňa eviduje najčastejšie zlomeniny predlaktia.
-
Horúčka či teplota? Ako ju znižovať pomocou ľadu plus ďalšie zásady správneho zrážania
Zvýšená teplota je obrannou reakciou organizmu voči infekciám. Do akej výšky je prospešná, kedy ale už začína byť nebezpečná a treba začať so zrážaním?
-
Ako správne vybrať kliešťa. Prečo nikdy nepoužívať namydlený vatový tampón
Teplé počasie prebúdza kliešte a zvyšuje riziko prenosu kliešťovej encefalitídy – viete, ako ju rozpoznať a ako sa chrániť?
-
Zväčšené uzliny (nielen) u detí. Či sú nebezpečné, zistíte podľa ich bolestivosti
Zväčšené lymfatické uzliny u dieťaťa dokážu rodičov poriadne vystrašiť. Dobrá správa znie, že väčšina z nich je neškodná. Niekedy však treba spozornieť a radšej vyhľadať lekára.
-
Detstvo plné zákazov. Hemofília postihuje najmä chlapcov
Hoci pacienti s hemofíliou dnes už síce môžu žiť kvalitný a plnohodnotný život, stále si na seba musia dávať extrémny pozor.
-
Anémia nie je jarná únava. Ako s ňou zatočiť pomocou stravy a výživových doplnkov?
Anémia sa vo svojich prejavoch veľmi podobá jarnej únave. Nezamieňajte si ich však. Chudokrvnosť sa dá zistiť laboratórnym vyšetrením a liečiť úpravou stravy a prípadne i príjmom výživových doplnkov.
-
Ako poznať, že moje dieťa málo pije? Napovie aj prekvapujúca skúška na koži
Dehydratácia nemusí byť len dôsledkom infekčnej choroby či dlhého pobytu na slnku. Môže postihovať aj deti, o ktorých si myslíme, že pijú dostatočne. Ako poznať, že dieťa trpí nedostatkom tekutín?
-
Atopický ekzém trápi čoraz viac detí. Pozor, aj tieto obyčajné veci môžu príznaky zhoršovať
Trpí ním zhruba pätina detí a jeho výskyt stúpa. Vyliečiť sa celkom nedá, dobrou správou je, že vo väčšine prípadov sa intenzita príznakov vekom zmierňuje. Reč je o atopickom ekzéme, ktorý síce človeka na živote neohrozuje, môže mu ho však znepríjemniť. Čomu by sa mali deti s týmto ochorením vyhýbať?