- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Prázdny žalúdok ako méta: Pozor, otestujte sa - možno trpíte poruchou príjmu potravy
V rámci projektu Pravdy o poruchách príjmu potravy Jedlo ako nepriateľ prinášame test, ktorý napovie, či vás alebo vášho blízkeho náhodou toto vážne duševné ochorenie neohrozuje.
-
Jedlo ako nepriateľ. Štartuje veľký projekt Pravdy o poruchách príjmu potravy
Anorexia, bulímia, záchvatovité prejedanie… Takmer o tretinu medziročne narástol na Slovensku počet nových prípadov porúch príjmu potravy. Krivka pritom nebezpečne stúpa už niekoľko rokov za sebou.
-
Kedy cmúľať kocku ľadu a načo pomáha obklad zo slanej vody. Päť najčastejších letných úrazov detí a najrýchlejšia prvá pomoc
S teplým počasím prichádzajú aj častejšie odreniny. Aj keď by sme od nich deti najradšej ušetrili, nie vždy je to možné, každé si asi skôr či neskôr takto „otestuje“ hranice vlastných schopností. Uchrániť ich nemôžeme, pomôcť im ľahšie boľačky zniesť však áno. Tu je prehľad najčastejších úrazov a jednoduchej prvej pomoci.
-
Náhla srdcová smrť ohrozuje mladých viac, často nemá varovné príznaky
Náhla srdcová smrť je u tínedžerov a mladých dospelých stále častejšia, varuje detská kardiologička Silvia Miková. Za jednu z hlavných príčin považuje zanedbávané kardiologické prehliadky u športovcov. Zlou správou je, že varovné príznaky, ktoré by kolapsu predchádzali, sa často neobjavia. Príčinou úmrtí bývajú najčastejšie predtým nezistené arytmie alebo takzvaná kardiomyopatia, teda nedostatočná činnosť srdca.
-
Hypertenziou môžu trpieť už aj deti
Hypertenzia u detí je pomerne vzácna, ale jej výskyt je čoraz častejší. Má ju asi päť percent detí.
-
Čo môže za nárast očných porúch u detí? Mobily prekvapujúco nie sú vinníkom
Zatiaľ čo novorodenci a dojčatá trpia na problémy s priechodnosťou slzných ciest, u starších prevládajú väčšinou dioptrické vady. K najčastejším problémom so zrakom patrí najmä u predškolákov tupozrakosť, ktorá môže mať aj doživotné následky.
-
Choroba z bozkávania. Mononukleóza dokáže potrápiť najmä dospievajúcich
Niekoho poriadne potrápi horúčkami či vyčerpaním, iný si ju ani nevšimne. V organizme pretrváva a v čase oslabenia sa môže znovu aktivovať. Zoznámte sa, infekčná mononukleóza.
-
Ako si vybrať kvalitné slnečné okuliare. Nepozerajte len na UV filter
Pri výbere vhodných slnečných okuliarov myslite na to, či majú okrem ochrany pred škodlivým UV žiarením aj filtre, ktoré zlepšujú celkový pohľad cez ne alebo úpravu proti poškriabaniu.
-
Kliešťov je enormné množstvo, na boreliózu či encefalitídu sa však často príde neskoro. Môže za to aj táto vec
Kliešťa obyčajného čoraz častejšie nájdeme aj na miestach, kde by sme ho ešte pred pár rokmi hľadali márne. Jeho výskyt je navyše na území Slovenska mimoriadne vysoký, čo zvyšuje nielen počet prípadov prisatia kliešťa, ale aj prípadov prenosu vážnych ochorení.
-
Deti a bolesť. Kedy ju zvládnete svojpomocne, kedy radšej vyhľadať lekára?
Ideálne je, keď je všetko v poriadku. Dieťa sa na nič nesťažuje, je zdravé, radostné, zvedavé, hlučne vystrája. Bolesť dieťa mení a – je nepríjemná pre dieťa i pre rodiča, ktorý trpí s ním a snaží sa mu pomôcť. Kedy sa to dá zvládnuť svojpomocne, kedy treba radšej k lekárovi? Ponúkame stručný manuál.
-
Nepríjemná zápcha. Na čo pozor a prečo má dieťa z toalety dočiahnuť nôžkami na zem
Nevhodná strava, málo tekutín, nedostatok pohybu, stres alebo zmena prostredia. To všetko môže byť u detí príčinou zápchy. Hovoríme o nej vtedy, ak dieťa má dieťa tvrdú stolicu a kaká výrazne zriedkavejšie než zvyčajne. Zvyčajne viac ako tri dni.
-
Užívajte jarné slnko, ale s mierou. Zdravé opálenie neexistuje, varujú odborníci
Slnečné dni sú tu, a hoci sa im všetci tešíme, lekári upozorňujú na opatrnosť pri nadmernom vystavovaní sa slnku. Aj keď je dôležitým a prirodzeným zdrojom vitamínu D, zdôrazňujú, že na jeho doplnenie stačí aj relatívne krátky pobyt.
-
Prečo na pitie a varenie nikdy nepoužívať teplú vodu? Nie je pitná, čo všetko hrozí
Táto informácia asi prekvapí mnohých, ktorí si ráno na naštartovanie trávenia dajú pohár teplej vody s citrónovou šťavou alebo kvôli rýchlejšiemu vareniu napustia do hrnca čo najteplejšiu vodu. Radšej to nerobte, teplá voda sa nepovažuje za pitnú, ale úžitkovú, rizikom je napríklad obsah mikroorganizmov či ťažkých kovov.
-
Čo všetko sa so ženským telom deje v šestonedelí. Očistky, zavinovanie maternice, dojčenie...
Šestonedelie je obdobím, ktoré dá žene poriadne zabrať. Zatiaľ čo niektoré orgány sa regenerujú, iné naopak začínajú svoju činnosť.
-
Zahlienené, kašľajúce dieťa? Príčina môže pochádzať zo žalúdka
Michaela Matiščáková je detská gastroenterologička a riaditeľka liečebno-preventívnej starostlivosti v Národnom ústave detskej tuberkulózy v Dolnom Smokovci. Liečia sa tu deti s tbc, astmou, cystickou fibrózou i ďalšími ochoreniami dýchacích ciest. A ako s tým môže súvisieť zažívací trakt?
-
Sklerózu multiplex môžu mať aj deti, malému pacientovi ako liečbu prvýkrát transplantovali kmeňové bunky
Detí s roztrúsenou sklerózou je našťastie minimum, avšak sú. Ide o desiatky prípadov, prvému detskému pacientovi na Slovensku lekári ako nádejnú liečbu transplantovali kmeňové bunky.
-
Potvrdenia na športový výcvik už nemajú vydávať pediatri. Na koho to padne?
Povinnosť pediatrov vydávať potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti absolvovať športový výcvik sa má zrušiť. Zmeny by mali začať platiť od júla. Rezorty zdravotníctva a školstva tak reagovali na žiadosti pediatrov o odľahčenie byrokracie.
-
Tip na podujatie: Vo Zvolene sa koná akcia na podporu ľudí s autizmom
S cieľom priblížiť širokej verejnosti problematiku autizmu a ľudí, ktorí s autizmom žijú, sa v sobotu 29. apríla koná vo Zvolene ďalší ročník benefičného podujatia s názvom Vysvieťme Zvolen na modro. Podujatie sa koná pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme.
-
Dajte na ne pozor. Aké sú vôbec najčastejšie úrazy u detí?
Spomedzi úrazov detí poisťovňa eviduje najčastejšie zlomeniny predlaktia.
-
Horúčka či teplota? Ako ju znižovať pomocou ľadu plus ďalšie zásady správneho zrážania
Zvýšená teplota je obrannou reakciou organizmu voči infekciám. Do akej výšky je prospešná, kedy ale už začína byť nebezpečná a treba začať so zrážaním?