- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Desatoro vyrovnanej matky. Tieto jednoduché vety vám pomôžu získať stratenú rovnováhu
Máte toho niekedy už naozaj dosť? Pocit, že som na pokraji síl, mnoho matiek dôverne pozná. A k tomu ešte sa vám zdá, že to aj tak nikoho nezaujíma, pretože jednoducho musíte ťahať ďalej – deti, domácnosť, práca... Stále dookola. Ako si pomôcť?
-
Presviedčať dieťa alebo nie, ak chce skončiť s obľúbeným krúžkom?
„Ja už tam nebudem chodiť.“ Čo robiť, keď sa dieťa rozhodne skončiť s nejakou činnosťou, ktorej sa venovalo? Rešpektovať jeho rozhodnutie bez akýchkoľvek otázok alebo sa ho snažiť nejako presvedčiť, aby nevzdalo pri prvej prekážke?
-
„Koláč všetko“ či hľadanie samého seba. Päť zábavných tipov, ako v deťoch prebudiť fantáziu a tvorivosť
Deti sú od prírody zvedavé a rady vymýšľajú, žiaľ nie vždy im to ostane aj do školského veku. Množstvo povinností a čas strávený pri elektronike kreativitu ubíjajú, a hoci ich do aktivít nemožno nasilu tlačiť, predsa len ich vieme troška prebrať. Tu je päť tipov.
-
Slušne vychované dieťa neplače, nekričí, nežobre o nové veci. Alebo žeby nie?
Aké správanie by ste vybrali pre svoje dieťa, keby ste mohli? Keď sa od ľútosti rozplače, od hnevu rozkričí či od strachu pribehne za vami, alebo keď sa snaží potláčať slzy, neukazuje ľútosť a vzdá sa aj vlastných túžob, keď treba?
-
Deti majú dnes sviatok. Sú našimi učiteľmi i liečiteľmi
Dar, poklad, najväčšia láska... Nech už o deťoch hovoríme akokoľvek, nesmierne nám obohacujú život a učia nás byť lepšími. Dnes majú svoj sviatok, tak im dajme najavo, že si ich ceníme. Niet lepšieho spoločníka a učiteľa v živote než sú deti, ak im dokážeme načúvať.
-
Nezľahčujme ani nepopierajme detské emócie. Čo deťom povedať namiesto: Neboj sa! Upokoj sa!
Popierať alebo zľahčovať, sú najčastejšie, žiaľ nesprávne, reakcie rodičov, keď sa ich dieťa hnevá, bojí alebo keď mu jednoducho niečo nevyjde. Prečo a čo s tým?
-
ROZHOVOR Psychologička Dominika Rajznerová: „Mladých sme obrali o stratégie, ako zvládať ťažkosti.“
„Má na konte stovky zachránených ľudských životov,“ vravia o psychologičke Dominike Rajznerovej kolegovia z občianskeho združenia IPčko, ktoré na Slovensku ponúka unikátne psychologické služby hlavne pre mladých ľudí. „Samovražda nikdy nie je riešením, ale obrovskou tragédiou, ktorá spôsobuje len ďalšiu bolesť,“ hovorí vedúca trnavského Káčka, kontaktného miesta, kam môže prísť človek v kríze.
-
Túto matku len tak niečo nerozhádže! Roztomilé VIDEO opice a jej malého orangutana
Častý obrázok z detského ihriska: Dieťa cupká od preliezky k preliezke, obzerá, kam vyliezť, ktorú skúsiť. Jeho mama neustále v strehu, ak si aj dopraje kávu či koláč, ich chuť sotva vníma nespúšťajúc oči z dieťaťa, pripravená kedykoľvek ratovať ho. Pre porovnanie (či inšpiráciu) video zo zvieracej ríše, ako sa hrá malý orangutan vo viedenskej ZOO.
-
„Mami, tu som!“ Sedem signálov, ktorými si dieťa pýta vašu pozornosť
Venujem sa svojim deťom dostatočne? Veľa rodičov si dáva túto otázku a odpoveď na ňu nie je jednoznačná. Každé dieťa potrebuje inú dávku pozornosti a „dostatočne“ tiež môže znamenať v ponímaní dvoch rodičov to isté. Čo je komu dosť, najlepšie vedia samotné deti, ktoré to dokážu dať aj najavo svojím správaním. Čo si všímať?
-
ROZHOVOR Zlyhávať je úplne v poriadku, niekedy dokonca potrebné
Disciplína, cieľavedomosť na jednej strane, sloboda, priestor na sebarealizáciu na druhej. O úskaliach výchovy, ako nájsť tú správnu rovnováhu, aby deti nevyrastali pod drezúrou, ale ani ako zhýčkaní lenivci, hovoríme s rodičovskou koučkou PaedDr. Katarínou Winterovou z mamedeti.sk.
-
Na trh mieri bábika Barbie s Downovým syndrómom. Na nohách má niečo nečakaného
Po bábike Barbie na vozíčku, s načúvacím prístrojom či bez vlasov prichádza ďalšia hračka, ktorá má búrať predsudky a pomôcť vžiť sa do situácie ľudí, ktorí sú iní. Výrobca ikonickej bábiky, americká spoločnosť Mattel práve uvádza na trhu Barbie, ktorá má Downov syndróm.
-
Savo vo fľaši – šikana či „len“ zábava? Psychológ vysvetľuje, čo je za násilným detským správaním a aká je najlepšia reakcia rodičov
Prípad 12-ročnej školáčky v Banskej Bystrici, ktorej niekto nalial do fľaše na pitie dezinfekciu Savo, vyšetruje polícia. Nesie známky šikanovania, aj keď to škola popiera, a zároveň rozvíril debatu o krutostiach, ktoré si deti navzájom robia. Čo ich k tomu vedie a prečo nie je najlepším riešením premiestniť dieťa do inej školy, vysvetľuje psychológ Marek Madro, ktorý sa v združení IPčko venuje práve problémom mladých.
-
Nuda nie je zlá. Šesť dôvodov, prečo je dobré deti nechať sa trocha nudiť
Nudiť sa fajn. Isteže, nie stále, občasné ničnerobenie však dieťaťu prospieva a pre jeho zdravý vývoj je dokonca nevyhnutné. Stav, keď mozog vypne a dieťa sa (podľa zástancov princípu, že človek by mal neustále niečo robiť, aby nemárnil čas) „poflakuje“, je veľmi prínosný.
-
Malý introvert a 10 vecí, ktoré mu komplikujú život
Malí aj veľkí introverti majú veľa silných stránok, avšak niektoré črty im bránia v tom, aby žili spokojnejší život. Ak viete, ktoré to sú, môžete s nimi vhodne pracovať.
-
Zdravý partnerský vzťah, základ šťastnej rodiny. Sedem tipov, ako si ho pri deťoch udržať
Poznáte poradie vzťahov v šťastnej rodine? Pre väčšinu je to obraz, ako sa dvaja milujúci rodičia starajú o dieťa. Čo všetko však treba na to, aby bola táto rodinná idylka skutočná?
-
Detský čin roka hľadá deti, ktoré pomáhajú druhým a sú citlivé k prírode
Občianske združenie Detský čin roka otvára tohtoročnú výzvu a hľadá deti, ktoré pomáhajú svojim blízkym, kamarátom či cudzím ľuďom a sú citlivé k prírode i zvieratám. Správu o dobrých skutkoch detí je možné zasielať do 30. júna.
-
Sedemročný syn sa hnevá ako zmyslov zbavený. Je to normálne?
Keď sa mu niečo znepáči, rozkričí sa z plného hrdla bez ohľadu na to, či je doma alebo na verejnosti. Nekontroluje sa ani pri iných prejavoch, dupe nohami, trieska dverami prípadne hádže veci o zem. Myslela som, že z toho vyrastie, teraz má už ale sedem rokov a nie je to veru lepšie, opisuje Petra svoje starosti so synom.
-
Bistro nechce vo svojich priestoroch rozdivočené deti. „Aj to sú ľudia,“ ozvala sa slávna herečka
Patria alebo nepatria malé deti do reštaurácií či kaviarní? A ak áno, ako by sa tam mali správať? V susednom Česku riešia prípad pražského bistra, ktoré sa ohradilo voči prítomnosti hlučných detí. Svoje námietky dalo na papier a zverejnilo aj na sociálnych sieťach. Deťom, ktoré sa „nevedia správať“, v podstate zakázalo vstup do svojich priestorov.
-
Nič zložité, vyskúšajte. 10 pravidiel, vďaka ktorým si s deťmi ľahko poradíte a vo vašej domácnosti zavládne spokojnosť
Aj keď svoje deti ľúbime všetky rovnako, niekedy nám z nich ide hlava prasknúť. Ak začnú súperiť o pozornosť rodičov v tú istú chvíľu, prípadne ak sa začnú hádať medzi sebou, býva to zaťažkávajúca skúška nervov. Ponúkame užitočné tipy, ako takéto situácie riešiť, prípadne ako im predísť.
-
„Musíš na sebe pracovať, inak z teba nič nebude.“ Je zlé, ak takéto vety hovoríme deťom?
Nemyslíme to v zlom, len sa snažíme deťom čo najlepšie vysvetliť, prečo by sa mali učiť, pracovať na sebe, či lepšie správať. Žiaľ, zväčša si ani neuvedomujeme, že naše moralizovanie nielenže nezaberá, ale môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Na aké vety si dávať pozor?