Detský čin roka hľadá deti, ktoré pomáhajú druhým a sú citlivé k prírode

TASR, Gabriela Bachárová, 14. apríla 2023 o 04:40

Občianske združenie Detský čin roka otvára tohtoročnú výzvu a hľadá deti, ktoré pomáhajú svojim blízkym, kamarátom či cudzím ľuďom a sú citlivé k prírode i zvieratám. Správu o dobrých skutkoch detí je možné zasielať do 30. júna.

Deti ocenené v poslednom ročníku Detského činu roka.

Foto: Detský čin roka

„Pisatelia môžu zaradiť dobré skutky do niektorej z ôsmich kategórií, ako sú záchrana života, pomoc v rodine, pomoc rovesníkom, pomoc ľuďom, pomoc prírode, dobrý nápad, Cena Sašky Fischerovej malý veľký čin a do novej kategórie - dobrý čin na nete,” priblížila koordinátorka projektu Detský čin roka Magdaléna Fábryová.

Poukázala, že deti môžu napísať o svojich dobrých skutkoch, za ktoré sa považujú nielen veľké činy ako napríklad záchrana života. „Ale i každodenné drobné skutky vykonané s dobrým úmyslom pomôcť, potešiť, prekvapiť, podporiť,” doplnila Magdaléna Fábryová.

Deti môžu písať i o činoch svojich kamarátov, ktoré si všimli a myslia si, že by mali byť ocenené. „Dobré skutky detí do 15 rokov môžu prihlásiť aj rodičia, pedagógovia a ostatní dospelí,” poradila koordinátorka projektu. Dôležité sú podľa nej aj kolektívne dobré skutky, na ktorých sa deti spoločne dohodnú a zrealizujú ich.

„Žijeme veľmi náročnú dobu. Spoločnosť je presýtená negatívnymi náladami a práve v tomto období príbehy a pozitívne detské skutky prinášajú vieru a nádej, že sa aj dobré veci dejú okolo nás,” uviedla štatutárka občianskeho združenia Saša Broadhurst-Petrovická.

Ocenenie Detský čin roka by malo získať osem skutkov, o ktorých rozhodne detská porota. „Deti, ktorých dobré skutky získajú najväčšiu podporu detskej poroty, budú ocenené na slávnostnom vyhodnotení projektu v decembri,” priblížila Magdaléna Fábryová. V poradí 23. ročník projektu sa uskutoční pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Skutky detí možno prihlásiť na tomto odkaze.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >