
Radosť a pohoda v domácnosti závisí aj od nastavenia pravidiel.
Foto: shutterstock.comJe to vcelku jednoduché. Stanovte jasné pravidlá. Deti ich ľahko pochopia a stotožnia sa s nimi, vaša domácnosť stíchne a každý bude spokojnejší. Nech sa páči:
Aj keď svoje deti ľúbime všetky rovnako, niekedy nám z nich ide hlava prasknúť. Ak začnú súperiť o pozornosť rodičov v tú istú chvíľu, prípadne ak sa začnú hádať medzi sebou, býva to zaťažkávajúca skúška nervov. Ponúkame užitočné tipy, ako takéto situácie riešiť, prípadne ako im predísť.
Radosť a pohoda v domácnosti závisí aj od nastavenia pravidiel.
Foto: shutterstock.comDar, poklad, najväčšia láska... Nech už o deťoch hovoríme akokoľvek, nesmierne nám obohacujú život a učia nás byť lepšími. Dnes majú svoj sviatok, tak im dajme najavo, že si ich ceníme. Niet lepšieho spoločníka a učiteľa v živote než sú deti, ak im dokážeme načúvať.
Popierať alebo zľahčovať, sú najčastejšie, žiaľ nesprávne, reakcie rodičov, keď sa ich dieťa hnevá, bojí alebo keď mu jednoducho niečo nevyjde. Prečo a čo s tým?
„Má na konte stovky zachránených ľudských životov,“ vravia o psychologičke Dominike Rajznerovej kolegovia z občianskeho združenia IPčko, ktoré na Slovensku ponúka unikátne psychologické služby hlavne pre mladých ľudí. „Samovražda nikdy nie je riešením, ale obrovskou tragédiou, ktorá spôsobuje len ďalšiu bolesť,“ hovorí vedúca trnavského Káčka, kontaktného miesta, kam môže prísť človek v kríze.
Častý obrázok z detského ihriska: Dieťa cupká od preliezky k preliezke, obzerá, kam vyliezť, ktorú skúsiť. Jeho mama neustále v strehu, ak si aj dopraje kávu či koláč, ich chuť sotva vníma nespúšťajúc oči z dieťaťa, pripravená kedykoľvek ratovať ho. Pre porovnanie (či inšpiráciu) video zo zvieracej ríše, ako sa hrá malý orangutan vo viedenskej ZOO.
Venujem sa svojim deťom dostatočne? Veľa rodičov si dáva túto otázku a odpoveď na ňu nie je jednoznačná. Každé dieťa potrebuje inú dávku pozornosti a „dostatočne“ tiež môže znamenať v ponímaní dvoch rodičov to isté. Čo je komu dosť, najlepšie vedia samotné deti, ktoré to dokážu dať aj najavo svojím správaním. Čo si všímať?
Disciplína, cieľavedomosť na jednej strane, sloboda, priestor na sebarealizáciu na druhej. O úskaliach výchovy, ako nájsť tú správnu rovnováhu, aby deti nevyrastali pod drezúrou, ale ani ako zhýčkaní lenivci, hovoríme s rodičovskou koučkou PaedDr. Katarínou Winterovou z mamedeti.sk.
Po bábike Barbie na vozíčku, s načúvacím prístrojom či bez vlasov prichádza ďalšia hračka, ktorá má búrať predsudky a pomôcť vžiť sa do situácie ľudí, ktorí sú iní. Výrobca ikonickej bábiky, americká spoločnosť Mattel práve uvádza na trhu Barbie, ktorá má Downov syndróm.