Nezľahčujme ani nepopierajme detské emócie. Čo deťom povedať namiesto: Neboj sa! Upokoj sa!

Patricia Poprocká, 17. mája 2023 o 05:05

Popierať alebo zľahčovať, sú najčastejšie, žiaľ nesprávne, reakcie rodičov, keď sa ich dieťa hnevá, bojí alebo keď mu jednoducho niečo nevyjde. Prečo a čo s tým?

Všetko sa dá zvládnuť, niekedy jednoduchšie, než si myslíme, ak zvolíme správny prístup.

Foto: shutterstock

„V snahe urobiť deti odolnými im berieme jedinú silu, ktorá to môže dosiahnuť, a to silu zo zvládnutých emócií,“ upozorňuje združenie Tisíc tvárí radosti, ktoré sa zameriava na zdravý emočný rast detí a chce pomôcť dospelým vyznať sa v detských pocitoch. Namiesto potláčania emócií by sme teda mali deťom pomôcť naučiť sa, ako ich zvládať a pracovať s nimi.

My im však zvykneme hovoriť frázy typu: Neplač. To nič nie je. Nebuď nahnevaný. Neradi ich vidíme pod vplyvom emócií a snažíme sa ich za každú cenu zastaviť. Prečo? Príčin je viac, závisia od samotného rodiča a jeho vlastného detstva.

Rodič možno sám nemal možnosť prejavovať v detstve podobné emócie, prípadne sa takýmto správaním dieťaťa v ňom odkrývajú vlastné staré zranenia, vyratúvajú odborníci zo združenia možné dôvody. Ďalším môže byť to, že rodič s takýmito emóciami sám nedokáže pracovať, prípadne že je presvedčený, že tieto emócie dieťaťa vypovedajú o tom, aký je rodič, prípadne o tom, aké je samotné dieťa. Niektorí takéto správanie zvyknú tiež považovať za prejav nevychovanosti či slabosti dieťaťa alebo jednoducho majú strach, že mu s tým nedokážu pomôcť.

Dieťa pritom často len zrkadlí emócie ľudí okolo seba. Je dôležité, aby konkrétne náročné situácie mohlo prežívať podľa svojich potrieb. Ak mu totiž nie je umožnené pomocou prejavenia náležitých emócií dostať sa cez náročnú situáciu, v ktorej sa nachádza, nedokáže ju spoznať a predovšetkým si uvedomiť, že oboje pominie – emócia i situácia.

„Deti majú obrovskú vnútornú inteligenciu, ak ide o telesné prežívanie emócií, pokiaľ doň nezasahujeme, prežívajú každú emóciu presne tak, ako potrebujú a ako ju dokážu uniesť, aby im pomohla prejsť určitou skúsenosťou,“ zdôrazňujú odborníci.

Takže rodičia, podporme deti v náročných situáciách a namiesto zľahčujúcich fráz im hovorme, čo im naozaj pomôže:

Ak sa boja

nehovorme: Neboj sa. Nemáš sa čoho báť
hovorme: Je dôležité dokázať rozpoznať svoj strach, ale tiež vedieť, že ho nemusíš počúvať

Ak majú strach z toho, čo má prísť

nehovorme: Všetko bude v poriadku
hovorme: Ak sa to stane, zvládneme to spolu

Ak sú smutné

nehovorme: Neplač, zajtra to bude dobré.
hovorme: Je to smutné, že? Je v poriadku plakať. Chceš, aby som zostala s tebou?


Ak sú nahnevané

nehovorme: Prestaň! Upokoj sa!
hovorme: Vidím, že sa hneváš. Čo by si teraz potreboval/a?

Ak sú sklamané

nehovorme: To nevadí. Vymyslíme niečo iné.
hovorme: Musí to byť ťažké, tak si sa snažil/a. Urobíme si pekný deň a nabudúce to skúsiš znovu?

Ak sú nerozhodné

nehovorme: Tak už si konečne vyber. Veď je to jedno, na tom až tak nezáleží.
hovorme: Máš strach, že si vyberieš zle? Niekedy je ťažké vedieť, čo je pre nás lepšie. Čo by ti pomohlo rozhodnúť sa?
(Zdroj: Tisíc tvárí radosti)

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Slušne vychované dieťa neplače, nekričí, nežobre o nové veci. Alebo žeby nie?

  Slušne vychované dieťa neplače, nekričí, nežobre o nové veci. Alebo žeby nie?

  Aké správanie by ste vybrali pre svoje dieťa, keby ste mohli? Keď sa od ľútosti rozplače, od hnevu rozkričí či od strachu pribehne za vami, alebo keď sa snaží potláčať slzy, neukazuje ľútosť a vzdá sa aj vlastných túžob, keď treba?

 • Obrázok Deti majú dnes sviatok. Sú našimi učiteľmi i liečiteľmi

  Deti majú dnes sviatok. Sú našimi učiteľmi i liečiteľmi

  Dar, poklad, najväčšia láska... Nech už o deťoch hovoríme akokoľvek, nesmierne nám obohacujú život a učia nás byť lepšími. Dnes majú svoj sviatok, tak im dajme najavo, že si ich ceníme. Niet lepšieho spoločníka a učiteľa v živote než sú deti, ak im dokážeme načúvať.

 • Obrázok ROZHOVOR Psychologička Dominika Rajznerová: „Mladých sme obrali o stratégie, ako zvládať ťažkosti.“

  ROZHOVOR Psychologička Dominika Rajznerová: „Mladých sme obrali o stratégie, ako zvládať ťažkosti.“

  „Má na konte stovky zachránených ľudských životov,“ vravia o psychologičke Dominike Rajznerovej kolegovia z občianskeho združenia IPčko, ktoré na Slovensku ponúka unikátne psychologické služby hlavne pre mladých ľudí. „Samovražda nikdy nie je riešením, ale obrovskou tragédiou, ktorá spôsobuje len ďalšiu bolesť,“ hovorí vedúca trnavského Káčka, kontaktného miesta, kam môže prísť človek v kríze.

 • Obrázok Túto matku len tak niečo nerozhádže! Roztomilé VIDEO opice a jej malého orangutana

  Túto matku len tak niečo nerozhádže! Roztomilé VIDEO opice a jej malého orangutana

  Častý obrázok z detského ihriska: Dieťa cupká od preliezky k preliezke, obzerá, kam vyliezť, ktorú skúsiť. Jeho mama neustále v strehu, ak si aj dopraje kávu či koláč, ich chuť sotva vníma nespúšťajúc oči z dieťaťa, pripravená kedykoľvek ratovať ho. Pre porovnanie (či inšpiráciu) video zo zvieracej ríše, ako sa hrá malý orangutan vo viedenskej ZOO.

 • Obrázok „Mami, tu som!“ Sedem signálov, ktorými si dieťa pýta vašu pozornosť

  „Mami, tu som!“ Sedem signálov, ktorými si dieťa pýta vašu pozornosť

  Venujem sa svojim deťom dostatočne? Veľa rodičov si dáva túto otázku a odpoveď na ňu nie je jednoznačná. Každé dieťa potrebuje inú dávku pozornosti a „dostatočne“ tiež môže znamenať v ponímaní dvoch rodičov to isté. Čo je komu dosť, najlepšie vedia samotné deti, ktoré to dokážu dať aj najavo svojím správaním. Čo si všímať?

 • Obrázok ROZHOVOR Zlyhávať je úplne v poriadku, niekedy dokonca potrebné

  ROZHOVOR Zlyhávať je úplne v poriadku, niekedy dokonca potrebné

  Disciplína, cieľavedomosť na jednej strane, sloboda, priestor na sebarealizáciu na druhej. O úskaliach výchovy, ako nájsť tú správnu rovnováhu, aby deti nevyrastali pod drezúrou, ale ani ako zhýčkaní lenivci, hovoríme s rodičovskou koučkou PaedDr. Katarínou Winterovou z mamedeti.sk.

 • Obrázok Na trh mieri bábika Barbie s Downovým syndrómom. Na nohách má niečo nečakaného

  Na trh mieri bábika Barbie s Downovým syndrómom. Na nohách má niečo nečakaného

  Po bábike Barbie na vozíčku, s načúvacím prístrojom či bez vlasov prichádza ďalšia hračka, ktorá má búrať predsudky a pomôcť vžiť sa do situácie ľudí, ktorí sú iní. Výrobca ikonickej bábiky, americká spoločnosť Mattel práve uvádza na trhu Barbie, ktorá má Downov syndróm.

Ďalšie články v rubrike >