Nezľahčujme ani nepopierajme detské emócie. Čo deťom povedať namiesto: Neboj sa! Upokoj sa!

Patricia Poprocká, 17. mája 2023 o 05:05

Popierať alebo zľahčovať, sú najčastejšie, žiaľ nesprávne, reakcie rodičov, keď sa ich dieťa hnevá, bojí alebo keď mu jednoducho niečo nevyjde. Prečo a čo s tým?

Všetko sa dá zvládnuť, niekedy jednoduchšie, než si myslíme, ak zvolíme správny prístup.

Foto: shutterstock

„V snahe urobiť deti odolnými im berieme jedinú silu, ktorá to môže dosiahnuť, a to silu zo zvládnutých emócií,“ upozorňuje združenie Tisíc tvárí radosti, ktoré sa zameriava na zdravý emočný rast detí a chce pomôcť dospelým vyznať sa v detských pocitoch. Namiesto potláčania emócií by sme teda mali deťom pomôcť naučiť sa, ako ich zvládať a pracovať s nimi.

My im však zvykneme hovoriť frázy typu: Neplač. To nič nie je. Nebuď nahnevaný. Neradi ich vidíme pod vplyvom emócií a snažíme sa ich za každú cenu zastaviť. Prečo? Príčin je viac, závisia od samotného rodiča a jeho vlastného detstva.

Rodič možno sám nemal možnosť prejavovať v detstve podobné emócie, prípadne sa takýmto správaním dieťaťa v ňom odkrývajú vlastné staré zranenia, vyratúvajú odborníci zo združenia možné dôvody. Ďalším môže byť to, že rodič s takýmito emóciami sám nedokáže pracovať, prípadne že je presvedčený, že tieto emócie dieťaťa vypovedajú o tom, aký je rodič, prípadne o tom, aké je samotné dieťa. Niektorí takéto správanie zvyknú tiež považovať za prejav nevychovanosti či slabosti dieťaťa alebo jednoducho majú strach, že mu s tým nedokážu pomôcť.

Dieťa pritom často len zrkadlí emócie ľudí okolo seba. Je dôležité, aby konkrétne náročné situácie mohlo prežívať podľa svojich potrieb. Ak mu totiž nie je umožnené pomocou prejavenia náležitých emócií dostať sa cez náročnú situáciu, v ktorej sa nachádza, nedokáže ju spoznať a predovšetkým si uvedomiť, že oboje pominie – emócia i situácia.

„Deti majú obrovskú vnútornú inteligenciu, ak ide o telesné prežívanie emócií, pokiaľ doň nezasahujeme, prežívajú každú emóciu presne tak, ako potrebujú a ako ju dokážu uniesť, aby im pomohla prejsť určitou skúsenosťou,“ zdôrazňujú odborníci.

Takže rodičia, podporme deti v náročných situáciách a namiesto zľahčujúcich fráz im hovorme, čo im naozaj pomôže:

Ak sa boja

nehovorme: Neboj sa. Nemáš sa čoho báť
hovorme: Je dôležité dokázať rozpoznať svoj strach, ale tiež vedieť, že ho nemusíš počúvať

Ak majú strach z toho, čo má prísť

nehovorme: Všetko bude v poriadku
hovorme: Ak sa to stane, zvládneme to spolu

Ak sú smutné

nehovorme: Neplač, zajtra to bude dobré.
hovorme: Je to smutné, že? Je v poriadku plakať. Chceš, aby som zostala s tebou?


Ak sú nahnevané

nehovorme: Prestaň! Upokoj sa!
hovorme: Vidím, že sa hneváš. Čo by si teraz potreboval/a?

Ak sú sklamané

nehovorme: To nevadí. Vymyslíme niečo iné.
hovorme: Musí to byť ťažké, tak si sa snažil/a. Urobíme si pekný deň a nabudúce to skúsiš znovu?

Ak sú nerozhodné

nehovorme: Tak už si konečne vyber. Veď je to jedno, na tom až tak nezáleží.
hovorme: Máš strach, že si vyberieš zle? Niekedy je ťažké vedieť, čo je pre nás lepšie. Čo by ti pomohlo rozhodnúť sa?
(Zdroj: Tisíc tvárí radosti)





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >